Etiketler:
 1. sılam_nisa

  sılam_nisa Hamiş Melek

  Kayıt:
  1 Ocak 2010
  Mesajlar:
  2.529
  Beğenilen Mesajlar:
  1.023
  Ödül Puanları:
  113
  Şehir:
  ''bebişini beklemede''

  Bebeklerde diş sağlığının korunması için !!!

  Konu, 'Anne-Cocuk Sağlığı' kısmında sılam_nisa tarafından paylaşıldı.

  Anne meleklerim bebeğinizin diş sağlığını korumak sizin elinizde , nasıl mı?Bakın çok kolay,neler yapmanız gerektiğini anlatmışlar.

  [​IMG]


  Bebeklerde diş sağlığının korunması için flor uygulaması öneriliyor.

  Gelişen teknolojiyle cila, jel, diş macunu, gargara ve ciklet formuna getirilen flor uygulamaları, çocukların diş sağlığının korunmasına ve çürük riskinin azaltılmasına olanak sağlıyor. Cila formu bebeklere, jel formu da altı yaş üstündeki çocuklara uygulanan florun, çürük riskine göre 2-4 yıl süreyle uygulanması tavsiye ediliyor.
  Uzmanlar, geceleri anne sütü alan, bir yıldan fazla biberon kullanan ve biberonla şekerli gıda alan bebeklerin, ailesinde diş çürüğü hikayesi bulunan, dişlerinde beyaz leke olan, diş yapısı bozuk ya da süt dişlerinde çok sayıda çürük bulunan bebeklerin diş çürüğü açısından yüksek risk grubunda olduğu uyarısında bulunuyor.
  Sağlıklı bebek ve çocuklara da flor uygulamasını öneren uzmanlar, altı ayda bir yapılacak flor uygulamasının da Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından geri ödeme kapsamında bulunduğunu belirtiyor.
  Hacettepe Üniversitesi (HÜ) Tıp Fakültesi Pedodonti Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Seval Ölmez, AA muhabirine yaptığı açıklamada, florun su ve yediğimiz yiyeceklerle vücuda alınabilen bir element olduğunu söyledi. Tabiatta suyun içinde flor bulunduğunu, ancak oranının farklı olduğunu belirten Ölmez, balık, et, süt, peynir, yumurta ve baklagillerde de önemli oranda flor bulunduğunu ifade etti.
  Ölmez, florun vücutta en fazla kemik, diş gibi sert dokularda biriktiğini, emilimi ve kalsifiye dokularda birikiminin yaşla birlikte azaldığını ve böbreklerden atıldığını anlattı.
  Florun, ağız ve diş sağılının korunmasında çok önemli olduğunu vurgulayan Ölmez, mine oluşumu, bakteri plağı ve diş çürüklerinde etkili olduğunu söyledi. Florun, mine dokusunun olgunlaşmasında kristal yapının arasındaki boşlukları doldurduğunu dile getiren Ölmez, diş yapısının güçlendirilmesine yardımcı kimyasal madde olan florun bakterilerin de dişin dış yüzeyine olan etkisini azalttığını belirtti.
  Ölmez, florun diş yapısının kuvvetlendirilmesinde çok önemli olduğuna dikkati çekerek, diş çürüğünün ilerlemesini yavaşlattığını söyledi.
  Florun, içme suyu, tuz, süt, damla ya da tabletler ile sistemik olarak alınabildiğini ifade eden Ölmez, diş macunu, gargaralar, jel ya da solisyon, cilalar, cikletler ve retoratif materyallar aracılığıyla da uygulanabildiğini belirtti. Ölmez, içme suyunun ya da tuzun florürlenmesiyle yüzde 40-60 oranında koruyuculuk sağlanabildiğini dile getirdi.
  Diş çürüklerinin önlenmesinde en yaygın yöntemin diş macunu ile temizliğin yapılması ve düzenli hekim muayenesi olduğunu ifade eden Ölmez, diş macunlarının içinde flor bulunduğundan, düzenli temizlikle diş yapısının kuvvetlendirilebileceğini ve çürüklerden korunulabileceğini vurguladı.
  Yüksek çürük riski bulunan çocuklara, bebeklikten itibaren flor içerikli preparatların klinikte uygulanabildiğini anlatın Ölmez, ''Beslenme şekli uygun olmayan, geceleri anne sütü alan, bir yıldan fazla biberon kullanan ve biberonla şekerli gıda alan bebekler, ağız hijyeni uygun olmayan, ailesinde diş çürüğü hikayesi bulunan, dişlerinde beyaz leke olan, kronik olarak şeker içeren ilaç kullanmak zorunda olanlar, diş yapısı bozuk ya da süt dişlerinde çok sayıda çürük bulunan bebek-çocuklar ile bedensel-zihinsel engelli olduğu için kendisi fırçalama yapamayacak durumdaki çocuklar diş çürüğü açısından yüksek risk grubundadır'' diye konuştu.
  Prof. Dr. Özlem, bebek ve çocuklarda diş çürüğü oranın ve çürük gelişmesi riskini azaltmak için çeşitli flor uygulamaları ile koruyucu yöntemlerin uygulandığını belirterek, bunların, flor tabletleri, cilalar, jeller, diş macunları, gargaralar ve cikletler şeklinde çeşitli formlarda olduğunu anlattı.
  Ölmez'in verdiği bilgiye göre, flor damla ve tabletleri yüksek risk grubu çocuklarda içme suyunda flor bulunmayan bölgelerde tercih ediliyor. Flor tablerinin altı aydan itibaren uygulanması ve tabletlerin gece yatmadan önce çiğnenerek alınması gerekiyor. Flor tabletleri yutularak alındığı için ancak diş gelişimi sırasında kullanıldığında dişlerde olumlu etkisi oluyor. Haplar, belli bir oranda koruyuculuk sağlıyor, ancak tamamen diş çürüğü önlemiyor.
  Florürlü diş macunlarının, bebeklerin süt dişlerinin çıkmasıyla birlikte 6 yaşına kadar ebeveyn kontrolünde uygulanması öneriliyor. Bebekler için özel üretilmiş diş macunlarının, ilk iki ya da dört diş çıktığında belli belirsiz sürüntü şeklinde, arka azı dişleri çıktıktan sonra da mercimek büyüklüğünde kullanılması gerekiyor. Flor toksititesinin de tiroid bozukluğu, gelişme geriliği ve böbrek fonksiyonlarında bozukluğa yol açabileceği belirtiliyor.
  Florürlü gargaralar ise fırçalamanın yapılamadığı bölgelerde çok etkili oluyor. Gargara, diş macunu ve tabletlerin kombine kullanımı sonrasında çürüklerde yaklaşık 90 azalma sağlıyor. Altı yaş üstündeki çocuklarda gargaranın, 1 dakika tutularak tükürülmesi gerekiyor.
  Florürlü jeller de dişlere uzun süre temas ederek flor alımını arttırıyor. Cila şeklindeki flor, genellikle bebeklere uygulanırken, florürlü jeller altı yaşın üstündeki çocuklara yapılıyor. Yüksek çürük riskinde 4 yıl, düşük çürük riskinde 2 yıl uygulanması öneriliyor. Flor cilaları, yüksek çürük riski taşıyan bebeklerde beyaz leke lezyonlarına uygulanıyor. Cilalar, yüzde 30 oranında çürük önleyici bir etki yapıyor.
  Üst ön dişlerde tebeşirimsi görüntü tespit edildiğinde kullanılıyor. Uygulama öncesinde çocukların tok ve su içmiş olarak getirilmesi isteniyor. Çocuğun başı hekimin kucağına gelecek şekilde yatırılıyor. İlk olarak diş yüzeyindeki birikintiler temizleniyor ve ardından diş yüzeyi gazlı bez yardımıyla iyice kurutuluyor. Flor cilası bir fırça yardımı ile dişlerin üzerine uygulanıyor.
  Florlü jeller, dişlerin temizlenip kurulmasından sonra özel kaşıklarla doldurularak dişlerin dış yüzeylerini içine tamamen alacak şekilde çeneye yerleştiriliyor ve 4 dakika kadar bekletiliyor. Uygulama sonrasında yarım saat kadar hiçbir şey yenilip içilmemesi tavsiye ediliyor. Gün boyu yumuşak gıda öneriliyor. Fırçalama işleminin ertesi gün yapılması gerekiyor. Uygulamanın, bebeklerde ve çocuklarda altı ayda bir yaptırılması isteniyor.
  Risk grubunda olmayan sağlıklı bebek ve çocuklara da flor uygulaması öneriliyor. Flor uygulamasının ilk olarak, bebeğin dişinde bir çürük bulunmaması halinde tüm süt dişlerinin tamamlanmasından sonra, çürük tespiti halinde de hemen başlanılması tavsiye ediliyor.
  Altı ayda bir yapılacak flor uygulaması, Sosyal Güvenlik tarafından geri ödeme kapsamında bulunuyor. Flor uygulamasının, diş hekimi tarafından klinikte yapılması gerektiği vurgulanıyor.


   
Bebeklerde diş sağlığının korunması için !!! konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. bebekler için genel beslenme

  bebekler için genel beslenme

  8-12 AY Bu dönemde bebeğinizin günlük 750 - 900 kaloriye gereksinimi vardır. Bunun yaklaşık 400 - 500 kalorisini anne sütü veya hazır mamadan (Yaklaşık 700-750 ml) alması gerekir. Ancak iştahının önceki aylara göre daha az olabileceğini unutmayın. Bunun nedeni, hem büyüme hızında bir azalma, hem de artık aklını çekebilecek birçok yeni ve ilginç faaliyetler olmasıdır Pütürlü Gıdalar Bebeğiniz...
 2. Sağlıklı bebek için...

  Sağlıklı bebek için...

  bebek görselleri sağlıklı bebek resimleri HAMİLELİKTE TESTLERİ İHMAL ETMEYİN; Bazı hamişler büyüklerin lafına kapılarak eskiden hastane mi vardı biz nasıl doğuruk gibi cümlelere bakıp kndilerini ve bebeklerini ihmal etmekte... Gebelikte genetik hastalıklara tanı koymak için tarama testleri yapılmalıdır. Bunun için cerrahi işlemlerle fetustan doku örneği alınması gerekmektedir. Ancak bu...
 3. Bebekte Diş Sağlığının Önemi

  Bebekte Diş Sağlığının Önemi

  bebeklerde diş bakımı,önemi, nasıl olmalıdır, bebek diş sağlığı hakkında bilgiler burada Uzmanlar, bebeklerin de diş temizliğine dikkat edilmesi gerektiğini, aksi takdirde dişlerin çıktıktan hemen sonra kaybedilebileceğini bildirdiler. Trabzon Diş Hekimleri Odası Başkanı Önder Taşan, yaptığı açıklamada, bebeklerde bazen dişlerin üzerinde kahverengi lekeler oluştuğunu ya da kırılıp...
 4. Hamilelikte Diş Sağlığı - Hamilelikte Diş ağrısı için ne yapmak lazım

  Hamilelikte Diş Sağlığı - Hamilelikte Diş ağrısı için ne yapmak lazım

  Hamilelikte Diş Sağlığı Hamilelikte Diş Sağlığı - Hamilelikte Diş ağrısı için ne yapmak lazım:S Arkadaşlar gebeyim ve sanırsam dişlerim kötüye gidiyor. Hamilelikte diş sorunları yaşanır biliyorum ama ben yaşanmasın diye yani Hamilelikte Diş Sağlığı için ne yapmam lazım, bu konuda sizden yardım bekliyorum
 5. Bebeğimin Sağlığı için

  Bebeğimin Sağlığı için

  Bebeğimi büyütürken her türlü bilgiden faydalanmaya çalışıyorum. Mesela geçenlerde Molfix Facebook sayfasında bebeğime masaj yaparsam daha rahat uyuyacağını öğrendim. Her gece masaj yapıyorum kızıma.. Böyle önerileriniz varsa sizi de dinlemek isterim.

Sayfayı Paylaş