Bebeklerde kusma neden olur? Ne iyi gelir?

LaViNYaM

>>>ιкιz αηηєѕι<<<
Bebeklerde kusma neden olur? Ne iyi gelir?
Bebeklerde kusma- Bebeklerde kusma bazen sorunun olmadığını gösterirken bazen de büyük sağlık sorunlarının habercisi olabilir. Anneler size çok önemli bilgiler vermek istiyorum özellikle yaşadığım sorunları da dile getirmek isterim kusma sorunu ile ilgili. Bebekler kusabilir evet ama her zaman bu anormal olarak görülmez anne baba tarafından. Tabii ki kusma durumu bebeklerin ayına yaş durumuna göre nedenleri de değişkenlik gösterdiğini unutmayalım. Şimdi bebeklerde kusma ile ilgili sorunlara daha detaylı bakalım.

bebegin kusmasi.jpg

Özellikle yenidoğan bebeklerin anne sütü aldıktan sonra bir miktar kesik süt şeklinde kustukları sık yaşanır. Bu durum normaldir çünkü bebek midesindeki fazla sütü çıkarmış olur böylece. Bebeğinizin gelişim sürecindeki normal kusmalar ve önemli hastalığın habercisi olan kusmaların ayırt edilmesi önemlidir. Bebeğiniz iyi kilo alıyorsa ateş huzursuzluk, ishal ve aşırı ağlama gibi durumlar yoksa kusmaya müdahale etmenize gerek yok. Yenidoğan bebeklerde az ve sık kusmalar normal kabul edilir dedik biraz daha büyük ek gıda dönemindeki bebeklerde kusma durumu da olabilir bu durum çok beslenme ile ya da yemekle birlikte yemek borusuna hava kaçması ile kusma yaşanabilir. Bu durumda annelerin beslenme düzenini gözden geçirmeleri gerekir.

Az bir kusma genellikle zararsız olduğunu söylemeliyim ama sık sık kusma ya da kusmanın miktarı size durumun ciddiyetini de gösterecektir. Bebeğinizin tüm aşılarını yaptırmanızda fayda var. Şimdi kusma ile ne alakası var diyeceksiniz belki ama benim ikizlerime tüm aşılarını yaptırırken rota virüsü aşısını yaptırmamam en büyük hatalarımdan biriydi. Paralı olması sizi engellemesin mutlaka aşılarını yaptırın. Bu aşıyı yaptırmayan ben daha büyük sorunlarla karşılaştım. Kızlarım güzel güzel yemeklerini yerken bir gün ikisi birden dolu dolu avuç dolusu olarak tabir edebilirim kusmaya başladılar. Bir kaşık versem iki katı kadar kusuyorlardı ben tabi endişe duydum aynı gece ateşlendiler. Durumun ciddiyeti artıyordu buna ishal de eklenince kaçınılmaz bir sıkıntı oluşmaya başlamıştı bile. Kızlarım rota virüsü olmuştu. Doktora götürdüğümde kanlarında enfeksiyon çıkmıştı rota virüsü hatta hastaneye bile yatmaları kaçınılmazdı. Kullandığımı ilaçlarla neyse ki 10 günde çok iyi oldular. Onun için kusmaların miktarı onunla birlikte ateş dolu dolu kusma ve ishal de varsa hiç beklememelisiniz.

bebeklerde kusma sorunlari.jpg

Yine önemli bir konuya değinmek istiyorum ki bebeğinizi tıka basa doldurmak yerine yeteri kadar beslemek o istemediği zaman zorlamak yersizdir. Çok emen ya da çok yemek yiyen bebeğin mutlaka gazını çıkarması gerekir bu özellikle ilk 6 ay bebekler için geçerli. Gazı çıkmadığında uyurken Allah korusun uyurken kusma ile birlikte boğulma yaşanabilir. Yine bebeğin kusması kanlı, karın ağrısı ve karında şişlik söz konusu ise bu da zaman kaybetmemek gereken bir durumdur. Kusmaların sebebi daha çok sağlıkla ilgili olabileceği gibi psikolojik de olabilir. Özellikle anne bebek arası iletişim bozukluğu varsa bebek yeteri kadar şefkat alamıyorsa anneden bebek tepkisini daha çok kusarak gösterir.

Geri