Etiketler:
 1. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  Bebeklerde Kusmaya Sebep Olan Hastalıklar

  Konu, 'Anne-Cocuk Sağlığı' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  bebek kusması bebek kusması nedenleri  Bebekler ve çocuklar zaman zaman kusabilirler melekler . Önemli olan kusmanın şiddeti, şekli ve sıklığıdır. Küçük bebekler, yemeklerden sonra yedikleri mamanın az bir kısmını geri çıkartabilirler. Bu durum normaldir. Daha büyük çocuklarda da ateşli hastalıklar sırasında birkaç kez kusma görülür. Ancak kusma bazı önemli hastalıkların habercisi de olabilir. Bu yazımızda kusmaya sebep olan hastalıklar hakkında sizleri bilgilendirmeye çalışacağız..


  [​IMG]


  Kusmaya sebep olan hastalıklar, sindirim sisteminden kaynaklanacağı gibi; sinir sistemi, beyin, karaciğer bozuklukları, hatalı beslenme, zehirlenmeler ve metabolik hastalıklar da kusmaya sebep olur.

  Mide çıkışında darlık sebebiyle ilk 1yaş içindeki bebeklerde devamlı fışkırır tarzda kusma olması, kusmaya rağmen çocuğun devamlı emme isteği içinde bulunması akabinde kilo kaybı ortaya çıkar. Ameliyat gerektiren bir durumdur.

  İnek sütü proteinine veya diğer besin maddelerine karşı alerjiler de kusma nedeni olabilir. Özellikle çocuğun beslenmesine yeni bir besin maddesinin katılmasından sonra kusma ortaya çıkmışsa alerji akla gelmelidir. Örneğin anne sütü kesilip, inek sütü verilemeye başlandığında ortaya çıkan kusmada inek sütü proteinine karşı alerji düşünülür.

  Karın içinde tıkanmaya neden olan olaylarda karın ağrısı ile birlikte kusma görülür. Aynı zamanda bağırsak geçiş olmadığı için çocuk dışkı yapamaz.

  Asetonemik kusma; basit ateşli hastalıklar esnasında birkaç kez kusulması ve çocuğun iştahsızlığı nedeniyle yemek yememesi çocuğa büyük bir açlık durumu içine sokar ve çocuğun devamlı kusmasına neden olur. Bu tür durumlarda çocuk az da olsa yavaş yavaş bir şeyler yiyip, içmeye zorlanmalıdır. Buna rağmen kusma devam ediyorsa, çocuğu hastaneye götürmek gerekir.

  Sadece sindirim sistemi hastalıkları değil, orta kulak, idrar yolları, solunum yolları iltihapları ve menenjit de kusmaya sebep olur.

  Menenjit ve kafa içinde tümör gibi beyinden kaynaklanan olaylarda kusmaya, baş ağrısı, denge bozukluğu, ense sertliği gibi belirtiler de eklenebilir.

  Not: küçük bebeklerde ateş, kusma, bıngıldağın kabarması menenjiti düşündürmelidir.
   
 2. LaViNYaM

  LaViNYaM >>>ιкιz αηηєѕι<<< Yetkili Kişi

  Kayıt:
  23 Kasım 2010
  Mesajlar:
  6.356
  Beğenilen Mesajlar:
  824
  Ödül Puanları:
  113
  Şehir:
  Antalya
  ayyy ne güzel ağliyi yaa kıyamam :D:D
   
Bebeklerde Kusmaya Sebep Olan Hastalıklar konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. bebeğinizin özürlü doğmasına sebep olan 6 tehlike!!!

  bebeğinizin özürlü doğmasına sebep olan 6 tehlike!!!

  özürlü bebek belirtileri rüyada özürlü bebek doğurmak rüyada görmek sakat görmek erkek çocuğu Bebeğin Özürlü Doğmasına Neden Olan 6 Tehlike - Uzmanlar, hamilelik döneminde özürlü bebek doğumuna yol açan 6 tehlikeye karşı anne adaylarını uyardı. Sağlıklı bir bebek dünyaya getirmek isteyen anne adayının gebelik öncesi bilinçli olmasının, ortaya çıkabilecek pek çok rahatsızlığı önlediğini...
 2. Kusma hastalığı

  Kusma hastalığı

  kusma hastalığı, bulimia nevroza, nedir, sonuçları, tedavisi hakkında tüm bilgiler burada arkadaşlar Son dönemlerde, tv de sıkça duyduğumuz zayıflama yöntemi olarak tercih edilen ve ne yazık ki ölümlere neden olan kusma hastalığı yani Bulimia nevroza hastalığı hakkında detaylı bilgiler aktarıyoruz bu makalemizde sizlere Melek'ler. Uzmanlar, yeme dürtüsüne engel olamayıp çok fazla yemek...
 3. Cilt Kuruluğune Sebep Olan Hastalıklar Nelerdir?

  Cilt Kuruluğune Sebep Olan Hastalıklar Nelerdir?

  cilt kuruluğu cilt kurumasının nedenleri cilt kuruluğunun sebebi cilt kuruması nedenleri ile ilgili bilgiler burada melekler. Şimdiye kadar siz meleklerimizden ''Cildim çok kuru ne yapmalıyım ? '' gibi aldığımız sorulara cilt kuruluğuna çözümler başlığı altında pek çok yöntem sunduk melekler :) Ama sorunun kaynağına inmeli ve cilt kuruması neden olur sorusunun cevabını bilmemiz gerekir ki,...
 4. Vertigoya Sebep Olan Hastalıklar

  Vertigoya Sebep Olan Hastalıklar

  Vertigo, Latince ‘dönmek’ fiilinden türemiş, kabaca baş dönmesi ve hareket duygusunun yitirilmesi anlamına gelmektedir. Vertigo başlı başına bir hastalık değil, başka bir hastalığın belirtisidir. Toplumda sıklıkla görülen bu problem hafif baş dönmesi ve dengesizlik hissinden, çok şiddetli, hastayı yataktan kalkamaz hale getirebilecek kadar çok geniş bir klinik görüntüsü olabilir. Hasta...
 5. Bebeğiniz sürekli kusuyorsa dikkat!

  Bebeğiniz sürekli kusuyorsa dikkat!

  Anne babaların acil müdahale gerektiren kusmaları ayırt edebiliyor olmaları gerekmektedir. Kusmaları birbirinden ayırt edemeyen ebeveynler için, bebeğin sıklıkla kustuğu ilk aylar oldukça zorlayıcı ve stresli geçecektir. Normal kusmaların yanında bir de hastalığa işaret eden ve müdahale edilmesi gereken kusmalar ortaya çıkabilir. Bebek kanlı kusuyorsa, kusmaya şiddetli bir karın ağrısı da...

Sayfayı Paylaş