Bebeklerde SMA Hastalığı Belirtileri Nedir? Tedavisi Mümkün mü?

LaViNYaM

>>>ιкιz αηηєѕι<<<
Bebeklerde SMA Hastalığı Belirtileri Nedir? Tedavisi Mümkün mü?
Bebeklerde SMA Hastalığı Belirtileri- Son günlerde beni de rahatsız eden bir durum var ki bunu herkesle paylaşmak istiyorum aslında. Gerek haberlerde gerekse sosyal medyada çok sık rastlamaya başladım sma hastalığına. Sma hastalığı nedir diye araştırmaya koyuldum zira zor bir hastalık ve ilaçlarının da çok pahalı olduğunu gördüm. Çok üzücü bir durum tabii ki kim ister ki hangi anne baba bebeğinin bir hortuma bir makineye bağlı olarak görmek ister. Bebeği sağlıklı bir şekilde büyüsün koşsun oynasın her çocuk gibi yemeğini yesin gelişimini sürdürsün ister tabii her anne baba. Ama bazen her anne baba şanslı olamıyor ya da pardon yanlış söyledim sanırım o anne babalar daha şanslı aslında diye düşünüyorum ben. O kadar ağır bir yük bebeğini canını o şekilde görürken dik bir şekilde ayakta durabilmek gerçekten her anne babanın yaşayabileceği bir duygu değil.

sma hastaligi.jpg

Sma hastalığı incelediğim kadarıyla bir kas hastalığı. Yani aslında bizim anlayacağımız şekilde gevşek bebek sendromu denmiş hastalığa. Gerçek adı ile ise Spinal Müsküler Atrofi. Ülkemizde son zamanlarda çok sık duyduğumuz bu hastalık bebekken farkedilebiliyor ve ciddi boyutlarda bebek ölümlerine kadar yol açabilen genetik bir hastalık. Bu hastalık yetişkinlerde de görülmekte ama bebek ve çocuklarda daha fazla görülmekte. Kas hastalığı dedik peki nasıl ortaya çıkıyor belirtileri nedir? Omurilikte yer alan hareketlerden sorumlu olan sinirlerin tahrip olması ile başlayan bir durumdur. Nefes almakta güçlük çekmek, bebek ve çocuklarda görülen gelişim geriliği, oturmada hareket etmekte güçlük çekmek, kol bacaklardaki bozukluklar dikkat çeken belirtilerdir. Bunların yanında nefes almakta güçlük çeken bebek ya da çocuklarda yutkunma ve çiğneme bozuklukları da ortaya çıkar. Zaten belki görenleriniz olmuştur bu hastalığı yaşayan bebekler boğazdan bağlanan bir makine sayesinde solunum alırlar ki zaten bu hastalık kendi kendilerine nefes alıp vermelerine izin vermez.

sma nedir.jpg

Tabii yukarıda saydığımız belirtiler tek başına hastalığa belirti vermez bunun için nöroloji muayenesi ve bazı testleri gerektirmektedir. Bu hastalığı yaşayan bebek ve çocuklarda rehabilitasyon önemli kabul edilmektedir çünkü kasların korunması, eklem şekil ve bozukluklarının önlenmesi, sosyal yaşama bir şekilde uyum sağlanması adına rehabilitasyon önemli kabul edilir. Bu hastalığı yaşayan bebek ve çocuklarda ne yazık ki hareket kısıtlılığı, kendi başına oturamama, yürüyememe gibi durumlar görülmekte. Tabii dolayısı ile normal yoldan beslenememektedirler. Ne yazık ki tedavi aşamasında bu hastalığın ilaçları da çok fazla para gerektirdiği için bu hastalıkla mücadele eden aileler yardım beklemektedir. Biz de bir parça ses olabilirsek ne mutlu bize. Keşke elimizden daha fazla şeyler gelebilse.. Umarım ve inşallah daha fazla bebek hayatını kaybetmeden tedavi mümkün olabilir.

Üst görselde ki bebeği instagram da görmüştüm. Sıklıkla da karşıma çıkıyor. Allah annesine yardım etsin.Evladına da şifa bahşetsin.Spinal musküler atrofi , kas hareketinin kontrolünü etkileyen genetik bir hastalıktır.Spinal musküler atrofi (SMA), kas güçsüzlüğüne ve ilerleyici hareket kaybına neden olur.SMA beyin ve omuriliği vücudun kaslarına bağlayan sinir hücrelerinin bozulması (motor nöronlar) nedeniyle oluşur.Sinirler ve kaslar arasındaki bağlantı bozulduğunda, yürüme, başı yukarı hareket etme gibi aktiviteler için kullanılan kaslar giderek zayıflar ve küçülür (atrofi). Zihinsel yetenekler SMA dan etkilenmez.SMA septomlarına göre sınuıflandırılır.En ağır vakalarda (Tip I) şiddetli solunum problemleri görülmektedir.

evet bilerek paylaştım oradan ben de takip ettiğim bebekler var tıpkı poyraz gibi allahım güç kuvvet versin anne babalarına zor bir durum hep empati kuruyorum sanki benim çocuğummuşcasına Allahım şifalarını verir inşallah

Geri