gebe
 1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  bebeklerde topuk kanı nedir?

  Konu, 'Bebeğimiz ve biz' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  fenilalanin nedir yeni doğan bebeklerde topuktan kan alma bebeklerde topuktan alınan kan alma oyunları topuk kanı neden alınır Fenilketonüri, Fenilalanin hidroksinaz enzim aktivitesindeki defekt sonucu gelişen KALITSAL, METABOLİK bir hastalıktır.
  Fenilketonürili çocuklar, proteinli gıdalarda bulunan fenilalanin aminoasidini, karaciğerde parçalayamaz. Bunun sonucunda da kanlarında artmış olan fenilalanin, gelişmekte olan beyinlerini etkiler.
  Çocuğun sinir sisteminde hasar meydana gelmesinin yanı sıra, ileri derecede zeka özürü de oluşur. Diğer bebekler gibi oturma, yürüme, ve konuşma becerilerini kazanamaz. Beyin gelişimleri normal olmadığından başları da küçük kalır.
  Erken teşhis edildiğinde fenilketonüri tedavi edilen bir hastalıktır!

  Bebeğin beyni, bu hastalıktan etkilenmeden yani ilk birkaç ay teşhisin konulması gerekir. Ancak, özel gıdalarla beslenmedikleri taktirde, fenilketonürili çocuklar 5-6 aylık olduktan sonra zekalarında gerileme belirgin hale gelir. Bu nedenle, 12 yaşına gelinceye kadar, özel üretilmiş un ve şehriye içeren gıdalarla beslenmelidirler.

  Belirtileri Nelerdir?
  Bebek 2 aylık olduktan sonra;
  Akranlarından geri kalma,

  Başını tutamama, Aşırı vücut hareketleri,
  Kusma veya sara nöbetleri,
  İdrarda küf kokusu,
  ile kendini belli eder.
  Her yeni doğana Gutrie testinin uygulanması ve ilk 15 gün içerisinde özel bir filtre kağıdına topuktan bir damla kan alınması gerekir.

  Hastalığın ülkemizde görülme oranı yüksektir.
  Akrabalar arasındaki evliliklerin büyük oranda süregelmesi ülkemizde bu hastalığın çarpıcı bir sıklıkta görülmesine neden olmaktadır.
  Fenilketonüri hastalığı ile doğan çocuk hayatın ilk günlerinde tanımlanıp uygun diyet tedavisine alındığında beklenen zeka düzeyine erişilebilmektedir.
  Hastalığın tedavisi fenilalanin içermeyen yada önemsenmeyecek kadar düşük fenilalanin bulunan özel ilaç niteliğindeki mamalarla mümkündür.


   
bebeklerde topuk kanı nedir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Topuk Kanı Hayat Kurtarıyor...

  Topuk Kanı Hayat Kurtarıyor...

  Topuktan alınan kan bebeklerin hayatını kurtarıyor. Bebeklerin topuğundan alınan kan iki yeni hastalığın teşhisinde kullanılacak. Daha önce bin bebeği zeka geriliği ve cücelikten kurtaran topuk kanı sayesinde, şimdide körlük ile sağırlık erken tespit edilecek. Türkiye'de yeni doğan 130 bebekte rastlanan ve biyotinidaz eksikliğinden kaynaklanan çoğu kez ölümle sonuçlanan iki hastalık 1 YTL...
 2. 4 damla topuk kanı hayat kurtarıyor!

  4 damla topuk kanı hayat kurtarıyor!

  topuk kanı ne zaman alınır topuk kanı niçin alınır Sevgili hamiş meleklerim; bebeğinizin sağlığı tabiî ki en önemli önceliğinizdir.Bu konuda size önemli bilgiler sunmak istiyorum.Hani bebişimizin canını acıtıyor diye çok üzülürüz ya fakat; topuk kanı alınması ne kadar önemliymiş. 4 damla topuk kanı hayat kurtarıyor! YAKLAŞIK 1.5 YILDIR YAPILAN FENİLKETONÜRİ VE DOĞUMSAL HİPOTİROİDİ...
 3. topuk kanı problemli çıktı

  topuk kanı problemli çıktı

  10 08 2011 tarihinde 4kilo 40 gram 37 haftalık bir erkek bebek dünyaya getirdim bebeğim çok sağlıklı olduğu söylendi fakat alınan topuk kanı değerlerinin yüksek çıktığı tahlilin problemli olduğu öğrenildi hastane tarafından aranıp 2. topuk kanını hemen vermem söylendi bebeğim 9 günlük oldu 2. topuk kanınıda verdim eşimde ve benim ailemde böyle bir genetik rahatsızlık hiç...
 4. Topuk ağrısı neden olur ?

  Topuk ağrısı neden olur ?

  topuk ağrısı niye olur,topuk neden ağırır,ayak topuğu neden ağrır,ayak topuğunun ağrıma nedenleri,ayak topuğunun tedavisi Topuk kemiği onlarca kemik, eklem ve yüzün üzerinde tendon, kas ve bağ bulunan ayağımızdaki en büyük kemiktir. Topuk kemiği yürüdüğümüz sırada yerle ilk temas eden kemiktir ve hem bu temastan kaynaklanan şok emme görevini hem de hareket sırasında üzerine binen tüm...
 5. Topuk ağrısı neden olur?

  Topuk ağrısı neden olur?

  Topuklarda oluşan ağrılar oldukça rahatsız edici ve sorunlu olabiliyor. Yürürken ağırlığımızın önemli kısmı topuklarımıza yüklenir. Topuk bütün yükümüzü taşıdığından ağrılar sosyal hayatımızı olumsuz şekilde etkileyebiliyor. Ağrıların ilk aşamada sorunları kas, doku ve kemiklere bağlı olarak kaynaklandığı bilinmektedir. Yürümeyi zorlaştırdığı gibi ağrılar her geçen gün artış gösteren...

Sayfayı Paylaş