1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.293
  Beğenilen Mesajlar:
  2.403
  Ödül Puanları:
  113

  Bebeklerde uyku pozisyonu nasıl olmalı?

  Konu, 'Çocuk Sağlığı ve Eğitimi' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  6 ay – 2 yaş arası bebeklerde havaya atarak sevme, bağırsak düğümlenmesi başta olmak üzere bazı sağlık sorunlarına yol açmaktadır. Bebek, her havaya atılıp tutulduğunda iç organlar yer değiştirebilmektedir. Bağırsağın da dolaşımı bozulmakta hatta her harekette bağırsak bağırsağın içine girebilmektedir. Ayrıca bebeğin başının tavana değmesi ya da tutulamayıp yere düşmesi sonucunda oluşacak travmalar da ciddi sağlık sorunlarına hatta kalıcı sakatlıklara zemin hazırlamaktadır.


  Bebekleri ayakta değil dizde sallayın
  Bebekler uyuması için mümkünse ayakta sallamamalıdır. Eğer sallamadan uyumuyorsa özellikle küçük bebeklerde dize alınıp çok yavaş, bütün gövdesi uyumlu hareket edecek şekilde sallanarak uyutulabilir. Yetişkinlerde beyin dokusu kafatasının içini tamamen doldurmuştur oysa bebeklerde öyle değildir ve her harekette aşırı sallanır. Dolayısıyla beyin dokusunda sinir hücre kaybına yol açabilir. Ayrıca bebekleri koltuk altından kavrayıp sarsmak, kafa öne ve arkaya hızla gidip geleceği için retina kanamalarına ve kafa içi kanamalarına neden olabilir.


  < Konu Resmi..>
  Hareketli çocuklar sallanmayı daha çok seviyor
  Bebekler ya da çocuklar sallanarak uyumayı bilmez, bunu anne baba öğretir. Bir kere sallanırsa çocuk daha fazla sallanmak ister. Sallanma hafif bir baş dönmesine yol açar ve uykuya dalmayı kolaylaştırır. Özellikle gün içinde koşturan, oyun oynayan, aktif çocuklar daha çok sallanmak ister.

  Bebekler nasıl uyutulmalı?
  Bebekler gece gündüz ayrımına 4. aydan sonra varır. Dolayısıyla 4. aydan sonra gece uykularını daha çok uzatmak gerekir. Akşam 9-10 gibi iyice karnını doyurup yatırmak gerekir ve sabah 6-7’ye kadar ellenmemelidir. Ancak bu kilo durumu iyi olan bebekler için geçerlidir. Eğer kilosu normalin altında ise gece de beslenmelidir. Eğer gece emiyorsa bebekler göğüste değil, yatakta uyumalıdır. Göğüste uyumaya alışan bebek, sürekli bunu isteyecektir. Göğüste uykuya dalan bir bebeğin uyandığında kendi yatağında olduğunu görünce vereceği tepki de ağlama ve huzursuzluk olur.

  Bebeklerde doğru uyku pozisyonları


  Yüzükoyun uyumak, bebekte ani ölümlerin ve kalça çıkığının en önemli nedenleri arasında yer almaktadır. Sırt üstü yatırmak, en doğru yatış pozisyonudur. Ancak ilk 3 ay, kafa çok yumuşak olduğu için hiç sağ ve soluna yatmayan bebeklerin zamanla arka kafaları düzleşir. Sadece sağ ya da sol tarafa da yatırılırsa kafada ve yüzde simetri bozuklukları oluşur. Doğru olan her emzirme sonrası ayrı pozisyonda yatırmaktır. Yatağının altına baş kısmını biraz yükseltecek bir şeyler koymak da önemlidir. Yastık kullanımı 1 yaşına dek önerilmez.

  Uyku hijyenini sağlamanın yolları


  Uykuya çabuk dalma, uykuyu yeterince sürdürebilme ve uykusunu alarak, huzurlu bir şekilde uyanmaya uyku hijyeni denilmektedir. Bunun için izlenmesi gereken yol şudur:

  Uyku vaktinin geldiği bebeğe yarım saat öncesinden hissettirilmeli ve bunun devamlılığı sağlanmalıdır.
  Bebeğin banyo sonrası ya da gebelik boyunca dinlenilen aynı müzikle uyuması önemlidir.
  Bebek uykuya dalmakta zorlanıyorsa, yanına alerjik olmayan, tüylü ya da tüysüz uyku arkadaşı denen oyuncaklardan yararlanılabilir. Bunlara sarılarak kendini daha güvende hissedecektir.
  4 aydan küçük bebeklere yarım kundak yapmak, uyku süresini uzatır. Bebeğin sadece kollarını zarf şeklinde sarmak ve ayakları serbest bırakmak gerekir. Kolları kontrol altına alınırsa sıçramayla uyunmasının önüne geçilir.


  6 ay – 3 yaş döneminde gündüzleri 2’şer saat bir ya da iki periyotta uyuması beklenir.
  Çocuklar düzeni sever. Bu nedenle hep aynı yatak, aynı ısı, aynı kıyafetler ve aynı kokuyu alması sağlanmalıdır. Ev değişiklikleri olan bebeklerin uyku düzeni olmaz. En azından kendi yatağında yatmasını sağlamak önemlidir.
  Çocuğun kendi yatağına alışması için…
  Çocukların kendi yatağında uyuması gelişimi açısından önem taşımaktadır. Bunun için arzu söndürme tekniği kullanılır. Bebeğin anadili ağlamaktır, bu şekilde derdini anlatır. Her ağladığında kucağa almak yerine yanında olduğunu göstermeniz gerekmektedir. İlk gün; altının kuru, karnının tok ve gazının olmadığından eminseniz yatağına bırakın ve yanında durun. Ellerinizle bebeğinize dokunun ve bu şekilde uykuya dalmasını sağlayın. Eğer ağlarsa 15 dakika kadar ağlamasına izin verin. Sonra kucağınıza alın ve sakinleştirin. Ardından yeniden yatağa yatırın. Hala ağlamaya devam ederse bu kez 20 dakika bekleyin. Bir gün içerisinde 3’ten fazla ağlama nöbeti olmamalıdır. Ancak bir sonraki gün en son kalınan dakika ne ise oradan başlamalıdır. İlk gün 25 dakika kadar ağladıysa ikinci gün 25-30-35 dakikalık periyotlar izlenmelidir. Arzu söndürme tekniği 3 gün sürdürülebilirse bebek kendi yatağında uyumaya alışacaktır.
   
Bebeklerde uyku pozisyonu nasıl olmalı? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Doğru Emzirme Pozisyonu Nasıl Olmalıdır....Doğru Emzirme Pozisyonu...

  Doğru Emzirme Pozisyonu Nasıl Olmalıdır....Doğru Emzirme Pozisyonu...

  Doğru Emzirme Pozisyonu Doğru Emzirme Nasıl Olmalı Veee doğum yaptınız bebeğinizi nasıl doğru bir şekilde emzirmeye geldi sıra..Hangi pozisyonlar doğru pozisyondur..Nasıl emzirmek gerekiyor.Hepsiniz siz melek anneler için paylaşıyorum...Bebeklerimizi uygun pozisyonda emzirdik şimdide gazı var:D:D Bebeğimizin gazını nasıl çıkaracağız işte sizler için meleklerim... Emzirme için tek...
 2. Hamileyim rahat uyku için nasıl pozisyon almalıyım?

  Hamileyim rahat uyku için nasıl pozisyon almalıyım?

  gebelikte uyku pozisyonları,hamilelikte uyku pozisyonları,gebelikte rahat uyumak için pozisyonlar,hamilelikte yatış pozisyonları hakkında bilgiler Hamilelikte özellikle sol yana yatış pozisyonu önerilir. Neden sağ tarafa değil de sol tarafa? Çünkü vücudun ortasından hafif sağ tarafta en büyük toplar damar (vena kava inferior) geçer. Sağ tarafa doğru yatılırsa bu toplar damara rahim bası...
 3. Bebeği emzirme pozisyonu nasıl olmalıdır?

  Bebeği emzirme pozisyonu nasıl olmalıdır?

  bebek nasıl emzirilir,bebeği emzirme pozisyonu,bebek emzirirken nasıl tutulmalı,emzirme döneminde bebeğin pozisyonu hakkında bilgiler Özellikle ilk defa doğum yapan anneler‚ hastaneden eve geldiklerinde‚ hem bebeğe hem de anneliğe alışmak arasında bocalarken‚ bebeğini yeterli veya iyi emziremediği düşüncesiyle de moral bozukluğu yaşayabilir. İlkler daima zor olur ancak çok kısa süre...
 4. Hamileyim uyku pozisyonum nasıl olmalı?

  Hamileyim uyku pozisyonum nasıl olmalı?

  hamilelikte uyku pozisyonu,hamilelikte uyku pozisyonu nasıl olmalı,hamilelikte yüzüstü yatılırmı,hamilelikte uyku pozisyonu hakkında bilgiler Hamilelik her anne adayı için farklı değişimlerin yaşanması demektir. Bu dönemde uyku en temel ihtiyaçlardandır. Hamileliğin erken dönemlerinde sola dönerek uyuma alışkanlığı ilerisi için çok önemlidir. Çünkü vücudun ortasından hafif sağ tarafa...
 5. Bebeğinizin uykusunu 7 günde düzene sokun

  Bebeğinizin uykusunu 7 günde düzene sokun

  Bebeğiniz geceleri yeniden uyanmaya başlamış olsun ya da başlangıçtan beri yatma saatleriyle ilgili mücadele vermiş olun, bebeğiniz daha fazla büyümeden uyku problemini çözmek için birkaç hafta ayırmak yerinde olur.Ebeveynlerin başa çıkmakta en zorlandığı şeylerden birisi bölünen gecelere bir anda geri dönüştür. Bebek bakımının ilk yıllarında bebekler birçok sebepten, geceleri aniden...

Sayfayı Paylaş