1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113

  Bebeklerde yürütce kullanmak zararlımıdır?

  Konu, 'Çocuk Sağlığı ve Eğitimi' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Öncelikle bu ürünü kullanan annelerin gün içerisinde çok daha rahat ettiği gerçeğini kabul etmemiz gerekir. Ancak dikkat edilmesi gereken en önemli husus asla bebekleri yürüteç üzerinde yalnız bırakmamak olacaktır. Çünkü bu ürün yardımıyla çok hızlı ve dengesiz bir şekilde ileriye ve geriye gidebilen bebekler, merdivenlerden yuvarlanabilir, masa örtülerini çekerek sıcak su, çay ve kahveleri üzerlerine dökerek yanabilir, ateşe veya sobaya uzanabilir, kesici ve delici aletlere erişebilir.

  Uzayıp giden bu olası ihtimalleri göz önünde bulundurmanız şart. Bunun yanı sıra yürüteç kullanan bebeklerin daha erken veya daha geç yürüdüğü şeklindeki şehir efsaneleri de gerçeği yansıtmıyor. Yürüteç bebeklerin yürümesini ne geciktiriyor ne de erkene alıyor. Bu ürünün bebeklerin bacak yapısını bozduğu da yine annelerin yanılgıya düştüğü hususlardan bir diğeri…
  < Konu Resmi..>  Bebekler yürüteçlerden yardım alarak hareket ettiklerinde genellikle parmak uçlarına basarlar. Bu da bacaklarının arkasında bulunan kasların kuvvetlenmesine neden olur. Ancak yanılgı işte bu noktada başlıyor. Bebekler yürüteç siz yürümeye başladıklarında kısa sürede tüm bacak kasları gelişmeye başlayacağı için eski hallerine dönebiliyorlar. Yani kalıcı bir bozulma, ön kasların gelişmemesi gibi bir durum söz konusu değil.


  Aslında, bu sorunun cevabı sizin için sevimsiz gelse de çoğu durumda “zararlı değil de, sakıncalıdır” dense daha doğru olur.

  Yürüteç yada diğer tabiri ile örümcek halkımızın yoğun ilgisini çeken, aileye kolaylık sağlayan ve oğlunun, kızının bir an önce yürüdüğünü görmek isteyen sabırsız ebeveynlerin vazgeçilmez bir aparatıdır.


  Bebekler Ne Zaman Görmeye Başlar?

  Bir bebek, normal olarak aşağı yukarı 10-14 aylıkken yürümeye başlar. Bu süre zarfı bebekten bebeğe, bebeğin yapısına bağlı olarak değişir. Bebeğin yürümeye başlayacağı süre diliminin sonu genellikle değişmez yani er-geç bebek 14 aylık olana kadar yürür. Fakat bu süreyi kısaltmaya çalışmanın bebek için avantaj olduğunu söyleyemeyiz. Örümcek küçük yaştan itibaren kullanıldığında, bebekte ona karşı bir güven oluşur ve bu güven duygusu örümcek olmadığında yerini korkuya bırakır, yürümekte zorlanır, daha geç yürüyebilir.

  “Bebek düşe kalka büyür” diye son derece kaliteli söylenmiş bir atasözümüz vardır. Bebek, büyüme ve gelişim sürecinde düşüp kalkarak, kendisi çabalayarak, kanepe kenarlarına tutup kendisi başarmaya çalışarak bu süreci hem psikolojik hem de kas gelişimi olarak daha sağlıklı şekilde tamamlar. Tüm bunlar gözönünde tutulursa, bebeğin 8 aydan evvel örümceğe bindirilmesi önerilmemektedir.


  Bebek Ne Zaman Duymaya Başlar?
  Bu süreden önce bebeğin bacak kasları ve özellikle boyun kasları henüz gelişmediğinden kendisini ve kafasını taşıyamaz. Kafanın ani düşmesi bebek için sıkıntı oluşturabilir. Bebek örümcekte iken dikkat ederseniz parmak uçlarında yürümeye çalışır. Bu da bebekte bacak arkası kasların gelişimine ve kalça kaslarının daha az gelişmesine yol açıyor. Yanı sıra ayakta şekil bozuklukları ve arka taraf tendonlarda kısalma gözlenebilir. Bu da dengesiz kas gelişmesine ve bacak aralarının açık kalması neden olabilir. Bunun dışında 8 aydan önceki dönem bebeklerin sürüneceği, organlarını kullanacağı, kendi ile yüzleşeceği, problem çözeceği ve her şeyi algılayacağı, dünyayı keşfettiği bir dönemdir.


  Bebeklerde Kulak Akıntısı Ne Anlama Gelir?
  İlle de örümceğe bindirilecek ise fazla kullanmamanızı öneriyoruz. Mesela anne iş yaparken, bebek göz önünde olup diğer tehlikelerden korunması amacı ile kullanılabilir. Çünkü bebeğin bir anı diğer anını tutmayabilir ve stabil değildir. Nihayetinde bu durum, bebeğin tehlikede olmasından daha güvenlidir.

  Yürüteç yerine ebeveynler bebeğe destek olarak hem bebek- ebeveyn arasındaki iletişim güçlendirilebilir hem de bebek yürümeye alıştırılabilir.


   
Bebeklerde yürütce kullanmak zararlımıdır? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Hamilelikte bilgisayar kullanmak zararlımıdır?

  Hamilelikte bilgisayar kullanmak zararlımıdır?

  gebelikte bilgisayar kullanmanın zararları,gebelikte bilgisayar kullanmak sakıncalımı,hamilelikte bilgisayar kullanmak neden zararlı,hamilelikte bilgisayar kullanma hakkında bilgiler Bilgisayar günlük yaşamımızda önemli bir yer tutmaya başladı. Özellikle iş yaşamının vazgeçilmezi. Bilgisayar kullanan kadınların büyük çoğunluğu ise üreme çağındaki kadınlar. Bilgisayar teknolojilerinin...
 2. Hamilelikte cep telefonu kullanmak zararlımıdır?

  Hamilelikte cep telefonu kullanmak zararlımıdır?

  Hamile anneler, gebelik dönemleri boyunca bir çok şeye dikkat etmek zorunda. Hareketleri, yedikleri, içdikleri çok önemli olan bu süreçte cep telefonu kullanımı acaba ne kadar etkili. Bir çok anne cep telefonu kullanımını gebelik sürecinde de devam ettiriyor. Acaba hamilelikte cep telefonu kullanımı doğru mu? Bu yazı ile bazı sonuçlara varmanız mümkün. Yapılan araştırmalara göre, hamilelik...
 3. Yürüteç kullanmak zararlımıdır ?

  Yürüteç kullanmak zararlımıdır ?

  Ebeveynler bebeklerinin ilk adımlarını görmek için heyecanlanıyor ve onların yürümesine yardımcı olmak için yürüteç kullanıyor.Yürüteçler bebeğin ilk adımlarına yardımcı olup çabuk yürümesini sağlasada uzmanlar yürütece pek sıcak bakmıyor.Hatta bir çok doktor yürüteç kullanımını yasaklıyor.Peki yürütecin ne gibi zararları var,yürüteç kullanmanın bebek üzerinde olumsuz etkileri nelerdir.Tüm...
 4. Günlük pedleri kullanmak zararlımıdır ?

  Günlük pedleri kullanmak zararlımıdır ?

  Günlük pedler kadınların olmazsa olmazı .Vajinal akıntıların çamaşıra bulaşmasını engellemek için kullanılır. İç çamaşırı temiz kadını da konforlu kılar. Özellikle fazla akıntısı olanlar için kullanılan günlük pedler hakkında çeşitli spekülasyonlar dolaşmakta. Bir çok hekim günlük pedlerin zararlı olduğu kanısında. Günlük pedleri kullanmak gerçekten zararlmı detayları yazımızın devamın da...
 5. Bebekler için değişik emzik modelleri

  Bebekler için değişik emzik modelleri

  bıyıklı emzik modelleri, farklı emzik modelleri, emzik modelleri, emzik kullanmak zararlımı Bebekler ve emzik ikilemesini her zaman bir arada düşünürüz. Onlar ile özdeşleşen emzikler bazen annelere oldukça rahat bir hayat sağladığı da kesindir. Bebekler doğduktan hemen sonra bebeğe emziği alıştırmak için bazen epey bir uğraş verilir. Bazı bebekler emzik kullanmayı bir iki denemeden sonra...

Sayfayı Paylaş