Etiketler:
 1. mislinay

  mislinay Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Kasım 2007
  Mesajlar:
  7.147
  Beğenilen Mesajlar:
  37
  Ödül Puanları:
  0

  Bebeklerin doğumla gelen özellikleri

  Konu, 'Bebeğimiz ve biz' kısmında mislinay tarafından paylaşıldı.

  2 aylık bebeğin özellikleri 2 aylık bebek özellikleri bebeklerin bebeklerin Bebek aşagıda kısaca özetlenen becerilerle birlikte doğar:

  1.) görme duyumu oldukça gelişmiştir. her iki gözünü bir tek nesne üzerine odaklayabilir, hareket eden bir objeyi izleyebilir ve bazı renkleri eyırt edebilir. en önemlisi insan yüzüne özellikle ilgi gösterir ve ilk iki hafta içinde göz göze bakabilir beceriye ulaşır. bebeğin insan yüzüne ilgi göstermesi ve göz temsı kurabilmesi, bebekle ana-baba arasında türün devamı için gerekli son derece önemli bir iletişim ilişkisinin doğmasına olanak verir.

  2.) yeni doğan bebeklerin kulağı çok geniş bir ses bandına tepkide bulunabilir. gerçekte bebeğin en fazla duyarlılık gösterdiği ses insan sesidir. insan sesindeki perde ve şiddet değişikliğinin farkına varabilen bebek, kısa süre içinde "aşina" olan sesle "yabancı" sesi ayırt edebilir. ayrıca yeni doğan bebek sesin geldiği yönü algılayabilme yeteneğini de beraberinde getirdiğinden, başını sesin geldiği yöne çevirerek uygun davranışı gösterir.

  3.) bebekler, koklama ve tat alma duyu organları da oldukça gelişimiş olarak dünyaya gelirler. birbirinden farklı kokuları ve tatları kolaylıkla birbirinden ayırt edebilirler.

  4.) yapılan araştırmalar yeni doğan bebeğin hem operant hemde klasik koşullanma ile yoluyla öğrenebildiğini göstermiştir.

  5.) bebek duyu organlarının doğuştan itibaren hemen hemen mükemmel bir biçimde işleyişinin yanı sıra, kendisini besleme konusunda son derece yararlı bazı refleksleri de beraberinde getirir. bunların başında emme refleksi gelir. anne memesini veya emziği dudağında hisseden bebek hemen emmeye başlar. bu refleks o kadar kuvvetlidir ki, emecek birşey bulamayan çocuk parmağını emer.doğumla gelen özellikler üzerine algılama ve hareketle ilgili yeni beceriler öğrenilmeye başlar.

  Bedensel gelişmeyi etkileyen faktörler:
  1.kalıtım faktörü

  2. ırk faktörü

  3. beslenme faktörü

  4. hastalıklar

  5. psikoljik bozukluklar

  6. sosyo-ekonomik statü

  ilk 2 yılda görülen hareketler:
  1 aylık bebek yerde yüzüstü yatarken çenesi kalkık durabilir.

  2 aylık bebek göğüsünü kaldırabilir.

  3 aylık bebek uzanma ve yakalama çabası içindedir.

  4 aylık bebek yardımla oturabilir

  5 aylık bebek kucakta oturabilir ve bir nesneyi tutabilir.

  6 aylık bebek çocuk sandalyesinde oturabilir ve önünde sallanan nesneyi tutabilir.

  7 aylık olduğunda kendi başına oturabilir.

  8 aylıkken yadımla ayakta durma

  9 aylıkken ise eşyaya tutunarak ayakta durabilir.

  10 aylık çocuk emeklemeye başlar

  11 aylık bebek elinden tutulduğunda yürür.

  12 aylık bebek eşyaya tutunarak ayağa kalkabilir.

  13 aylık bebek merdiven basamaklarını tırmanır

  14 aylık çocuk ise tek başına ayakta durabilir.

  15 aylık çocuk ise kendi başına yürüyebilecek duruma gelir.

  iki ile beş yaş arasında bedensel gelişme:
  bedensel gelişme sürekli bir olaydır. İki yaşındaki çocuk, yetişkinin duyusal yeteneklerinin hemen hemen tümüne sahiptir. Bu nedenle, beş yaşından sonra duyusal yetenekte bir gelişmeden söz edilemez, ancak beyni gelişmeye devam eder. İki yaşındaki çocuğun beyni, yetişkin insan beyni ağırlığının %75'i kadardır. Bu oran beş yaşında %90'a ulaşır. Beyinde meydana gelen değişikliğin büyük bir kısmı, var olan beyin hücrelerini birbirine bağlayan bağlantıların çoğalmasıyla açıklanabilir. Ayrıca yaş ilerledikçe aksonları kapsayan miyelin tabakasında da bir gelişme gözlenir.

  İki ile beş yaş arasında boy uzama hızı yavaşlar. Doğumla bebek ortalama olarak boyunun %30'unu kazanmış olarak dünyaya gelir. İki yaşında yetişkin boyunun yaklaşık yarısına ulaşan çocuk, iki yaşından sonra bedensel yönden pek gelişemez. yıllık gelişim %5 dolayına düşer, daha sonra ergenlik çağında yeniden hızlanır.
   
 2. nisan

  nisan Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  5 Ocak 2008
  Mesajlar:
  5.165
  Beğenilen Mesajlar:
  15
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  isvicre
  Cevap: Bebeklerin doğumla gelen özellikleri
  önemli bilgiler icin cok sagol
   
Bebeklerin doğumla gelen özellikleri konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Bebeklerde Ateşle Gelen Havale

  Bebeklerde Ateşle Gelen Havale

  Bebeklerde Ateşle Gelen Havale Son zamanlarda salgın halini alan grip, herkeste yüksek ateş nedeni oluyor. Özellikle bebekleri olan aileler, ateşle gelen havaleden endişe ediyorlar. Gerek telefon ve gerekse mektupla bana ulaşan okurlarım arasında, bebeklerdeki yüksek ateş karşısında ne yapmaları gerektiğini soran okurlarım çok fazla. Bu yazımda bebeklerdeki yüksek ateş ve havale...
 2. Sigara bebekte zayıf doğum nedeni!

  Sigara bebekte zayıf doğum nedeni!

  Sigara bebekte zayıf doğum nedeni! Selçuk Üniversitesi’nde (SÜ) yapılan bir araştırmada, hamilelik döneminde sigara içen annelerin bebeklerinin yüzde 23’ünün, normalden daha zayıf olarak dünyaya geldiği ortaya çıktı. Prof. Dr. Selma Çivi, “araştırmamızda hamilelikte içilen sigaranın, her çocuktan ortalama 130 gram aldığını tespit ettik” dedi. Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Aile...
 3. Bebeklerin mizaç özellikleri...

  Bebeklerin mizaç özellikleri...

  bakın hele şu yumurcaklara hepsinin kendine özgü mizaçları varmışşş:) İnsan doğasına dair en çok kabul gören fikirlerden biri her bireyin kendi kişilik özelliklerine sahip olarak dünyaya geldiği görüşüdür. Yani, yeni doğmuş bebeklerin bile karakter bakımından birbirinden farklı oldukları düşünülür. Gerçekten de her bebeğin, çevreyle etkileşiminde kendine özgü bir tepki verme biçimi yani...
 4. İri bebek(makrozomi)doğumu

  İri bebek(makrozomi)doğumu

  gebelikte iri bebek iri bebek hamilelikte makrozomi nedir makrozomik Tıp dilinde makrozomi yani iri bebek doğumları ve risk faktörleri hakkında sizler için uzmanlardan derlediğim bilgileri aktarıyorum Normalde gününde (miadında) doğan bir bebeğin ortalama doğum ağırlığı 2500-4000 gram arasında olmalıdır. Eğer miadında yeni doğan bebek bu aralığın altında olursa düşük doğum ağırlığı , üstünde...
 5. Bebeğin Doğum Kanalına İnmesi

  Bebeğin Doğum Kanalına İnmesi

  bebeğin aşağıya inmesi ve yerleşmesi,bebeğin doğum kanalına geçmesi nedir,bebeğin doğum kanalına geçtiğini nasıl anlarız,doğumun belirtileri,yalancı doğum,suni sancıyla doğum,bebeğim doğum kanalına geçmesi doğumun başladığınımı gösterir,doğum hakkında bilgiler Doğum, her anne adayının endişe duyduğu bir olaydır. Bu olağanüstü olayın yaşanacak olması kaygıları da beraberinde getirmektedir....

Sayfayı Paylaş