Etiketler:
 1. mislinay

  mislinay Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Kasım 2007
  Mesajlar:
  7.147
  Beğenilen Mesajlar:
  37
  Ödül Puanları:
  0

  Bebeklerin mizaç özellikleri...

  Konu, 'Çocuk Sağlığı ve Eğitimi' kısmında mislinay tarafından paylaşıldı.

  bakın hele şu yumurcaklara hepsinin kendine özgü mizaçları varmışşş:)


  < Konu Resmi..>

  İnsan doğasına dair en çok kabul gören fikirlerden biri her bireyin kendi kişilik özelliklerine sahip olarak dünyaya geldiği görüşüdür. Yani, yeni doğmuş bebeklerin bile karakter bakımından birbirinden farklı oldukları düşünülür.
  Gerçekten de her bebeğin, çevreyle etkileşiminde kendine özgü bir tepki verme biçimi yani mizacı var mıdır? Bu sorunun yanıtını İstanbul Parenting Class Gelişim Uzmanı Psikolog Sinem Olcay veriyor.
  Bebekler arasında davranış bakımından pek çok farklılığının gözlemlenmesi, her bebeğin kendine özgü bir mizacı olduğunun kanıtı olarak görülmektedir. Bebeklerin mizacını değerlendirmek için incelenen davranışsal farklılıklar; aktivite düzeyi, ne kadar çabuk üzüldüğü, beklenmedik bir şey olduğunda nasıl tepki verdiği ve sosyalleşme düzeyi gibi şeylerdir. Bu gibi mizaç özelliklerinin bir çocuğun kişiliğinin oluşumunda temel unsurlar olduğu düşünülür.
  Bebeğinizin kendine özgü mizacını değerlendirmek istiyorsanız, bebeğinizin aşağıda açıklanan 9 farklı davranış özelliği bakımından hangi noktada olduğunu gözlemlemeniz iyi bir yol gösterici olur.


  BEBEKLERİN MİZAÇ ÖZELLİKLERİ
  Özellik
  Açıklama
  Örnek
  Aktivite Düzeyi
  Bir bebeğin hareket halinde geçirdiği sürenin hareketsiz geçirdiği süreye oranı
  Anne karnında bile, bazı bebekler daha çok dolaşır ve daha çok tekmeler. Benzer farklılıklar erken bebeklik döneminde kol sallama ve tekmeleme hareketlerinin sıklığı ve şiddetinde de görülür. Ayrıca, bazı küçük çocukların uyanık geçirdiği sürenin çoğunda yoğun aktivite halinde olma eğilimi de bu mizaç özelliği ile ilintilidir.

  Ritmiklik
  Temel biyolojik fonksiyonların düzenli ve öngörülebilir olma derecesi
  Doğumdan itibaren bebekler arasındaki bireysel farklılıklar, beslenme ve uyku zamanları ve dışkılama gibi vücut fonksiyonlarının düzeninin ne kadar kolay oluştuğu konusunda da görülür.

  Yaklaşma-Çekinme
  Bebeğin yeni şeylere karşı olan ilk tepkisinin niteliği
  Anne memesi yerine biberon sunulması, bir yabancıyla karşılaşma, kutunun kapağını açınca bir kuklanın fırlaması gibi yeni ve beklenmedik deneyimler karşısında bazı çocuklar rahatsız olur ve geri çekilme davranışı sergiler, bazıları ise aktif bir şekilde yeni deneyimi keşfeder ve daha fazla stimülasyon arar.

  Uyumlanabilirlik
  Bir bebeğin yeni bir deneyime verdiği ilk tepkisinin ne kadar çabuk dengeye geldiği
  Yeni bir deneyime verilen ilk tepki ister yaklaşma ister geri çekilme şeklinde olsun tüm bebekler, süt yerine katı mama ya da bakıcıyla yalnız kalma gibi yeni durumlara uyumlanırlar. Bu uyumlanmanın ne kadar çabuk ve ne kadar kolay olduğu konusunda bebekler bireysel farklılıklar gösterirler.

  Cevap verme eşiği
  Bir uyaranın bebekte etki uyandırabilmesi için gerekli yoğunluk düzeyi
  Bazı bebekleri uykularından uyandırmak için çok az ses ya da ağlamaları için bezinin çok az ıslanması yeterlidir. Bazı bebekler ise ancak uyaran çok yoğun hale geldikten sonra tepki gösterirler.

  Tepkinin şiddeti
  Bebeğin tepkisinin şiddeti
  Durum ister memnuniyet verici ister rahatsız edici olsun bazı bebeklerin tepkilerinin daima hafif olduğu görülür. Mesela, bu tip bir bebek memnun olduğunda mırıldanır, üzüldüğünde sadece kaşını çatar. Bazı bebekler ise memnuniyet verici durumlar karşısında içtenlikle güler ve sıkıntı verici durumlarda şiddetli şekilde ağlarlar.

  Duygu durumu
  Keyifli, mutlu ve arkadaşça davranışların keyifsiz, mutsuz ve arkadaşça olmayan davranışlara oranı
  Bazı bebekler sıkça gülerler ve dünyaya gülümseyerek bakma eğilimindedirler, bazı bebekler ise beklenilenden daha uzun süreler boyunca mutsuz bir duruş içindedirler.

  Bölünebilirlik
  Yeni bir uyaranın devam etmekte olan davranışı ne derece bölebildiği ya da değiştirebildiği
  Ebeveynler sıklıkla ağlayan bebeği bir emzik ya da bir oyuncak sunarak oyalamak isterler ancak bu taktikler sadece bölünebilirlik derecesi yüksek bebelerde işe yarar.

  Dikkat/kararlılık
  Başlanılan bir aktiviteyi ne derece sürdürebildiği
  Bazı bebekler dönenceye bakar kalır ya da sevdiği oyuncağı ile uzun süreler boyunca mutlulukla oynar, bazı bebekler ise kısa sürede ilgisini kaybeder ve sıkça bir aktiviteden diğerine geçme ihtiyacı duyar.


  alıntı


   
  Son düzenleme: 17 Ekim 2008
Bebeklerin mizaç özellikleri... konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Mizaç

  Mizaç

  mizaç çeşitleri tipleri türleri Mizaç bir kimsenin emosyonel yahut orektik yapısının karakteristik özellikleri anlamına gelir: Yani ruhsal durumunda önde gelen nitelik ve denge kararsızlığı, emosyonel tepkilerinin çabukluğu ve yoğunluğu. Kişiliğin (bkz.) mizaç yönünü, genellikle yapının belirlediği ve temelinin genetik olduğu kabul edilmektedir. M.S. 2 inci yüzyılda Galen, Hippokrat'ın...
 2. Yengeç Burcu Bebeği ve Özellikleri

  Yengeç Burcu Bebeği ve Özellikleri

  yengeç burcu yengeç burcu bebeği yengeç burcu bebeği özellikleri yengeç burcu bebekleri yengeç burcu bebeklerinin özellikleri ile ilgili bilgiler burada melekler. Doğum yaklaştıkça bir heyecan sarar içinizi melekler :) Kolay mı 9 ay onu karnınızda taşımışsınız, daha onu görmeden sevmiş, bağrınıza basmışsınız. Hele ilk defa kucağınıza verdiklerinde neler hissedeceksiniz bir düşünsenize :)...
 3. İşte Oğlak Burcu Bebeğinin Özellikleri

  İşte Oğlak Burcu Bebeğinin Özellikleri

  oğlak burcu oğlak burcu bebeği oğlak burcu bebekleri oğlak burcu bebeğinin özellikleri oğlak burcu bebeklerinin özellikleri ile ilgili bilgiler burada melekler. Bir yılbaşı gecesi ağrılarınız başlar, apartopar hastaneye yetiştirilirken yeni yıl kutlamalarıyla insanlar eğlenirse , sizin bir oğlak burcu bebeğiniz olacak demektir melekler :) Şaka bir yana bebeklerin pek azı beklenen doğum...
 4. Balık Burcunda Doğan Bebeklerin Özellikleri

  Balık Burcunda Doğan Bebeklerin Özellikleri

  balık burcu balık burcu bebeği balık burcu bebekleri özellikleri balık burcu bebeğinin özellikleri balık burcu bebeklerinin özellikleri ile ilgili bilgiler burada melekler. Doğumunuz yaklaştıkça bebeğinizin doğum tarihini hesaplamaya çalışırken , nasıl doğum yapacağınız konusunda da belirsizlik yaşarsınız melekler. Acaba normal doğum mu olacak yoksa sezaryen doğum mu ? Herşey düzgün gittiği...
 5. İnsanın Bebeklik Döneminin Özellikleri

  İnsanın Bebeklik Döneminin Özellikleri

  İnsanın Bebeklik Döneminin Özellikleri nelerdir? hiç düşündünüz mü bebeklik dönemimizde ne yapardık diye ben düşündüm ve bu sorumun cevabını sizden bekliyorum hanımlar

Sayfayı Paylaş