Etiketler:
 1. ASİMELEK

  ASİMELEK Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  13 Aralık 2010
  Mesajlar:
  4.422
  Beğenilen Mesajlar:
  2.168
  Ödül Puanları:
  113
  Şehir:
  yüreğimin yüreği

  Bebeklerinize Bol Su Tavsiyesi

  Konu, 'Çocuk Sağlığı ve Eğitimi' kısmında ASİMELEK tarafından paylaşıldı.

  bebek sağlığı, bol su içirmek, yararlaarı, hakkında bilgi için yazımıza buyrun arkadaşlar.  < Konu Resmi..>  Ülkemizde çocuklar yeterli oranda sıvı tüketmiyor, çünkü anne babalar çocuklarının beslenmelerinde sarf ettikleri özeni, sıvı tüketimi konusunda yeterince göstermiyor. Bunun nedeni ise ebeveynlerin de aslında yeterince su tüketmemeleri! Oysa yeterli oranda su tüketimi; çocukların fiziksel ve zihinsel performansında önemli rol oynuyor…

  Ülkemizdeki çocukların çoğunda bu sorun var. Üstelik ebeveynler de buna özen göstermiyor.

  Suyun insan yaşamında büyük önem taşıyor. Çünkü su, besinleri ve oksijeni organlara taşmak, vücut ısısını dengelemek, metabolizmayı düzenlemek, vücuttaki toksik maddelerin atılmasını sağlamak ve enfeksiyonlarla savaşmak gibi birçok önemli görev üstleniyor.

  Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Arzu Özgeneci Öngün, yeterli su tüketiminin çocuklarda yetişkinlere nazaran daha büyük önem taşıdığına dikkat çekerek, “Su çocukların sağlıklı gelişimleri için ihtiyaç duydukları protein, karbonhidrat, yağ, vitamin ve mineral gibi yaşamsal önem taşıyan temel besin öğeleri arasında yer alıyor. Bu nedenle çocuklarda minimum sıvı tüketimi erişkinlerin 2 katı olmalı” uyarısında bulunuyor.

  İlk 6 ay su içirmeyin!

  Dr. Öngün, bebeğinize ilk 6 ay sadece anne sütü vermeniz gerektiğini belirterek, “Bu süreçte suyu ne kadar kaynatırsanız kaynatın, içinde bulunan mikroplar bebeğe kolaylıkla geçebiliyor. İlk 6 ay bebeğin vücut direnci düşük olduğu için enfeksiyon hastalıklarına yakalanma riski daha kolay oluyor. Bu yüzden su tüketimine, katı gıdalara geçiş yapıldığında başlamalısınız’ diyor.

  Susuzluk bebeği huzursuz ve bitkin yapıyor

  Yetersiz su alımı çocuklarda ishal ve enfeksiyon hastalıkları gibi ciddi sonuçlar ortaya çıkmasına neden olabiliyor. Üstelik vücut ağırlığının yüzde 5’i kadar su kaybı çocuklarda herhangi bir belirti de vermiyor.

  Vücut ağırlığının yüzde 10’u kadar su kaybı durumunda ise; huzursuzluk, dudak ve gözlerde kuruluk gibi belirtiler ortaya çıkıyor. Vücuttaki su kaybı yüzde 15’e ulaştığında halsizlik, baş dönmesi, bulantı, kusma ve gözyaşı azalması şeklinde belirtiler görülüyor.

  Dr. Arzu Özgeneci Öngün, yetersiz su alımının bir başka göstergesinin de idrarın yoğunluğu olduğunu söyleyerek, “Koyu renkte idrar yeterince su alınmadığının önemli bir göstergesi. Normal su içen bir çocukta idrar kokusuz açık sarı renkte oluyor” diyor.

  Yetersiz su tüketimi uzun vadede görme sorunları, bilinç kaybı, hatta böbrek yetmezliği, şok ve koma gibi çok ağır tablolara da neden olabiliyor.

  Zihinsel performansı düşürüyor

  Öngün, yetersiz su tüketiminin sadece fiziksel değil, aynı zamanda zihinsel performansı da düşürdüğü ve konsantrasyon bozukluğuna yol açtığı uyarısında bulunarak, “Yetersiz su tüketen çocukların konsantrasyonları düşüyor ve öğrenme yetenekleri azalıyor. Bunun sonucunda da okul çağında ise derslerinde başarılı olamıyor” diyor.

  Hangi yaşta, ne kadar su tüketmeli?

  Su tüketimi kuşkusuz her çocuğun yaşına, cinsiyetine, kilosuna, boyuna ve aktivite düzeyine göre değişiyor. Ancak yine de her çocuğun mutlaka alması gereken bir ‘su’ miktarı var, Vücutta normal sıvı dengesinin korunması için alınması gereken sıvı gereksinimi vücut yüzeyine göre hesaplanıyor. Normal sıvı gereksinimi yaklaşık olarak 1500cc/m 2/24 saat olarak hesaplanıyor. Ya da harcanan kaloriye göre günlük sıvı miktarı belirleniyor. Örneğin her 100 kaloriye 100 ml sıvı verilmesi normal kabul ediliyor.

  - 6 -12 ay arasında: 30 ml ile 100 ml.
  – 1-3 yaş arasında: 1-3 litre.
  – 4-8 yaş arasında: 1-4 litre.
  – 9-13 yaş arasında: 1-2 litre.

  Ne zaman su verilmeli?

  Dr. Öngün, bebeğiniz 6-12 aylıkken, katı gıdalara başlandıktan sonra, her 3 saatte bir yemekten sonra su vermeniz gerektiğini söyleyerek, “Çocuğunuz 1-5 yaş arasında ise her 2-3 saatte bir yemek sonlarında 100 ml su vermeyi ihmal etmeyin. Yemekten önce verilen su karnın şişmesine ve yetersiz beslenmeye neden oluyor. Dolayısıyla çocuğunuza suyu yemek sonrasında vermenizde fayda var. Ancak eğer çoğunuz aşırı kilolu ise tok tutsun diye yemek öncesinde de su verebilirsiniz” diyor.

  Tuvalete gitme sıklığını takip edin

  Çocuğunuzun yeterli su tüketip tüketmediğini anlamanın en pratik yolu, tuvalete gitme sıklığını takip etmek. Dr. Öngün’e göre, çocuğunuz 2 saatte bir tuvalete gidiyorsa, idrarın yoğunluğu normalse, bu vücudunda yeterli su olduğu anlamına geliyor. Bebeklerde ise günde 7 bez harcanması vücutta yeterli su olduğunun önemli bir göstergesi.

  Çocuğunuza örnek olun

  Çocukların anne ve babalarını örnek aldığını belirten Öngün, “Bu nedenle yeterli su tüketmeleri için anne- babaların günlük su tüketimi konusunda çocuklarına örnek olmaları gerekiyor. Dolayısıyla çocuğunuzun yanında sık sık su için ve suyun sağlığımız için ne denli önemli olduğunu sık sık tekrarlayın” önerisinde bulunuyor.   
Bebeklerinize Bol Su Tavsiyesi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kansere Karşı Bol Su

  Kansere Karşı Bol Su

  Günde bir litre su, kadınları kanser hastalıklarından koruyor. Günde bir litre su içen kadınların birçok kanser hastalığından korunduğu bildirildi. Amerika Birleşik Devletleri'nde, aralarında Harvard Üniversitesi doktorlarının da bulunduğu 40 uzman tarafından yapılan bir araştırmaya göre, su içmenin kansere karşı büyük bir güç oluşturduğu belirlendi. Araştırmada, günde 5 bardaktan fazla su...
 2. Sağlıklı ve gür saçlarınız olsun istiyorsanız bol su için

  Sağlıklı ve gür saçlarınız olsun istiyorsanız bol su için

  Sağlıklı ve gür saçlar, bol su icme, saglik, sac bakimi, gür Sağlıklı ve gür saçlarınız olsun istiyorsanız bol su için Zararlı maddelerin vücuttan atılmasını kolaylaştıran su, saçların da bunlardan kurtulup beslenerek gürleşmesini sağlıyor. Uzmanlar, saçlarında sorun yaşayan kişilere bol su içmelerini ve sağlıklı beslenmelerini tavsiye ediyor. Erciyes Üniversitesi Tıp...
 3. Bol su tüketmenin faydaları nelerdir meleklerim

  Bol su tüketmenin faydaları nelerdir meleklerim

  Sıcak havalar malumunuz bol bol su tüketmenin faydaları nelerdir ?
 4. Gribe Karşı Bol Bol Şalgam Suyu İçin!

  Gribe Karşı Bol Bol Şalgam Suyu İçin!

  şalgam suyunun yararları, şalgam suyunun faydaları, şalgam suyu Sevgili melekler, havaların doğuması ve kışın kendini hissettirmeye başlamasıyla birlikte grip vakalarında da artış görülmeye başlandı. Kapalı ve kalabalık ortamlarda aynı havanın solunması ve havalandırmaların yeterince çalışmaması gibi durumlarda grip ve soğukalgınlığı gibi hastalıklar da çabuk yayılır. İşte bu hastalıklara...
 5. Yıkanabilir bebek bezi tavsiyesi

  Yıkanabilir bebek bezi tavsiyesi

  Bebekler doğdukları andan itibaren bez kullanmaya başlarız. Daha doğumdan günler öncesi hangi bezi kullanmalıyım? Hangi bebek bezi daha sağlıklı sorusunu sormaya başlarız kendimize. Prima yılların bebek bezi olarak çok tercih edilse de kimilerine göre bebek bezi tercihi ekonomiye göre hiç duyulmadık markalar bile olabilmektedir. Bez kullanımı çocuk büyüdükçe bırakılacak bir alışkanlıktır....

Sayfayı Paylaş