Begendigim Sözler 1

cns_01

cns_01

Yeni Üye
Üye
Begendigim Sözler 1
güzel sözler, buhari, bediuzzaman said nursi, hz. mevlana, kalbe dokunanlar, ile ilgili tüm bilgileri burada bulabilirsiniz 1. Göz insana yol gösterir. Kulak tehlikeleri duyurur. Dil, tercümanlık eder. Eller kanat vazifesini görür. Ayaklar da posta hizmetini yerine getirirler. Kalp ise hükümdardır. Şayet hükümdar olan kalp huzurlu olursa emrinde bulunan askerleri de huzur içinde olur. Şayet huzurlu değilse emrindekiler de huzursuz olur.
  Kâ'bu-l-Ahbar(r.a)

 2. 'Birbirlerinizin ayıplarını görmeye ve duymaya çalışmayınız. Karşılıklı çekişmeyiniz. Birbirinize haset etmeyiniz. Buğz etmeyiniz, birbirinize sırt çevirmeyiniz. Allah kullarına nasıl emretmişse öyle kardeş olunuz. Müslüman Müslüman'ın kardeşidir. Ona zulmetmez, onu yardımsız bırakmaz, onu hor görmez.

  Takva işte buradadır (kalbine işaret ederek). Takva işte buradadır. Kişiye şer olarak Müslüman kardeşini hor görmesi yeter.

  Her Müslüman'ın diğer Müslüman'a karşı ırzı ve malı haramdır. Muhakkak Allah sizin şeklinize ve bedenlerinize bakmaz. Bilakis kalplerinize ve amellerinize bakar.

  Buhari, Müslim

 3. Öyle lokma var ki, insanı kırk yıl ibadetten keser. Öyle söz var ki, adamın kalbini taş eder. Öyle bakışlar var ki, insanın hayatını mahveder, perişan eder. Şunu bilmeliyiz ki, Allah ile kulu arasında perde yoktur. Fakat tıpkı güneş ışığının dünyamıza ve bedenimize gelmesi gibi bir durum vardır. Bizimle güneş arasında dünyanın çevresinde bulunan perdeler güneş ışığının tamamıyla bize ulaşmasına mani olur.
  Mehmet Ildırar

 4. Ey zevk ve lezzete mübtelâ insan! Ben yetmiş beş yaşımda, binler tecrübelerle ve hüccetlerle ve hâdiselerle aynelyakîn bildim ki, hakiki zevk ve elemsiz lezzet ve kedersiz sevinç ve hayattaki saadet yalnız imândadır ve imân hakikatleri dairesinde bulunur. Yoksa, dünyevî bir lezzette çok elemler var. Bir üzüm tanesini yedirir, on tokat vurur gibi, hayatın lezzetini kaçırır.
  Bediüzzaman Said Nursî

 5. Sevgide acılar tatlanır, bakırlar altın olur.
  Sevgiden kirli ve bulanık sular, duru hale gelir.

  Hz. Mevlana

 6. Hayat sana arka arkaya dikenlerini
  gösteriyorsa sakın üzülme, aksine sevin...
  Çünkü çok yakında gülü de gönderecektir..

  Hz. Mevlana


 7. * Fazla gülmeyi terk edene heybet verilir.
  * Fazla konuşmayı terk edene hikmet verilir.
  * Fazla yemeği terk edene ibadetin lezzeti verilir.
  * Mizahı terk edene zarafet verilir.
  * Dünya sevgisini terk edene ahiret sevgisi serilir.
  * Başkalarının kusurlarıyla uğraşmayı terk edene,
  * Kendi kusurlarını ıslah etme imkanı verilir.

  Hz.Ömer(r.a)
 
G

gullu_23

Forum Okuru
hz mevlananın sözünü beğendim önce dikenler sonra güller rabbim bana dikenleri yollamış önce demekki şimdide güllerin gelme vakti...
 
cns_01

cns_01

Yeni Üye
Üye
aynen öyle gülüm - herseyde bir hayir vardir.. Hani hadis-i serif bile varya "size ser görünende hayir, hayir görünende ser vardir" diye. o Misal iste :)
 

Benzer İçerikler

Üst