Uzman SühaN

Administrator
Bel ağrısına ne iyi gelir ?
BEL AĞRISINA NE İYİ GELİR Melek Kadınlar Kulübü
Artrit, yapısal veya sinir problemi, yanlış duruş, çok ağır bir şeylerin kaldırılması bel ağrısına neden olabilir. Bel ağrısı ile mücadele ediyorsanız, şunu bilin: Kesinlikle yalnız değilsiniz.Çoğu insan hayatının bir noktasında bel ağrına maruz kalmaktadır.Bir sırt ağrısı günlük faaliyetleri yürütmeyi zorlaştırabilir. Doğal tedaviler ağrıdan hızlı bir şekilde rahatlama sağlayabilir . Sırt ağrısı, nedenleri, semptomları ve ağrının hafifletilmesi için bazı doğal ilaçlar hakkında daha fazla bilgi edinmek için makalemizi okumaya devam edin.

BEL AĞRISI.jpg

Sırt ağrısı kas gerginliği, uygunsuz beslenme, fiziksel aktivite eksikliği, artrit, aşırı fiziksel zorlanma , kötü oturma postürü ve hamilelik gibi birçok nedenden dolayı ortaya çıkabilir. Bel ağrısı orta yaşlı ve yaşlı insanlar arasında yaygın bir sağlık sorunudur, ancak zaman zaman genç insanlar da bundan muzdariptir. Sırt ağrısının bazı belirtileri sırtta veya kalça çevresinde ağrı, omurganın esnekliğinin azalması ve uyumakta güçlüktür. Ayrıca bacaklarda uyuşukluk, halsizlik veya karıncalanma gibi rahatsızlıklarınız da olabilir.Bununla birlikte, hamile iseniz veya artrit varsa, derhal doktorunuza başvurmanız en iyisidir.Sırt ağrınız yaralanma veya kayma diskinin bir sonucu olmadığı sürece, doktorunuz size sadece bazı ağrı kesici ilaçları sağlayabilir.

Sırt ağrısı gününüze müdahale edebilir veya planlarınızı etkileyebilir. Sırt ağrısı her zaman görmezden gelebileceğiniz veya kendi başına çözmeyi beklediği bir şey değildir. Neyse ki, evde sırt ağrısı tedavisi için çeşitli yollar vardır. Bu ilaçlar bitkilerden masajlara kadar her şeyi içerir. Sırt ağrınızı nasıl azaltabileceğinizi görmek için okumaya devam edin.

Sırt Ağrısı Nedenleri

Gebelik

Ağır nesnelerin kaldırılması

Uygun olmayan yatak

Kötü duruş

Artrit

Yaş faktörü ; Yaşlı insanlar sırt ağrısından daha fazla etkilenir

Yorucu fiziksel egzersiz

Bunlardan herhangi biri sırt ağrınızın bir nedeni olabilir. Bazı durumlarda, neden bilinmeyen kalabilir. Sırt ağrısından etkilenen kişiler belirli semptomlar gösterirler. Şimdi onlara bir bakalım.

Sırt Ağrısı Belirtileri

Artan vücut ısısı

Sırtta şişlik

Ağrı uzun süre oturmadan sonra kötüleşir

Ağrı bacaklara ve dizlere kadar olabilir

Sırt ve kalça etrafında uyuşma

Bu semptomlar genellikle hafif ila orta derecedir. Semptomlar kritiktir, hemen tıbbi yardım alın. Ancak, hafif ve orta dereceli bel ağrısından şikayetçiyseniz, aşağıda belirtilen güvenli ve doğal tedavileri takiben ağrıyı hafifletebilir.Bu ilaçlar kesinlikle doğaldır ve herhangi bir yan etki tehlikesi yoktur.

Buz paketlerinin kullanılması, yorgun kasları baskı altına almanın yanı sıra, iltihabı azalttığı için, baskı ve ağrıyı hafifletir.Bir buz sıkıştırması yapmak basittir sadece biraz buz alın ve bir plastik torbaya paketleyin, bir havluyla sarın. Etkilenen bölgeye kompresyonu 10-15 dakika kadar uygulayın ve ardından cildinizi yarım saat dinlendirin.Genel sırt ağrıları bu yöntemle rahatlar, ancak sizin için işe yaramazsa bir doktora başvurun.

Sırt ağrısı için bir başka popüler çare profesyonel bir masöze gitmektir. Masaj sırt ağrınızı hafifletecektir.Ağrılı veya gergin bir kasın nazikçe masajı, gevşetmek ve ağrıyı hafifletmek için en etkili yollardan biridir. Küçük rahatsızlıkları tedavi etmek için zencefil suyu favori bir maddedir, ama aynı zamanda sırt ağrısı için mükemmel bir tedavi olduğu kanıtlanmıştır.Zencefil kullanmanın bir yolu etkilenen bölgeye zencefil ezmesi uygulamaktır. Zencefil suyuna benzer şekilde, buğdayın da ağrıyı azaltmaya yardımcı olan anti-enflamatuar ve analjezik özellikleri vardır.Buğdayı gece suya koyun ve gündüz kaynatın daha sonra bu suyu için.Haşhaş tohumu da sırt ağrısı için bir ev çaresi olarak ele alındığında sihir gibi çalışır.

Sırtınıza bitkisel yağ ile masaj yapmak kaslarınızın gevşemesine ve ağrınızı hafifletmesine yardımcı olabilir. Okaliptüs yağı, badem yağı, zeytinyağı veya hindistancevizi yağı gibi bitkisel yağları kullanabilirsiniz. Yağı sıcak olana kadar ısıtın ve ağrı bölgesine hafifçe masaj yapın.Sarımsak, sırt ağrısının tedavisine yardımcı olabilecek başka bir malzemedir. Her sabah aç karnına iki ila üç diş sarımsak yiyin. Sırtınıza sarımsak yağıylada masaj yapabilirsiniz.Nane esansiyel yağının yatıştırıcı ve antienflamatuvar yapısı, sırt ağrısından hızlı bir şekilde kurtulmanızı sağlayabilir. Nane yağı ayrıca kas spazmlarının giderilmesinde yardımcı olabilecek antispazmodik özellikler de sergiler. Zeytin yağının, anti-enflamatuar ve analjezik özellikler sergilediği kanıtlanmıştır. Bu özelliklerin bir kombinasyonu bel ağrısının yanı sıra ağrılı semptomların tedavisinde de büyük yardım sağlayabilir

Zerdeçal, anti-enflamatuar ve ağrı giderici özelliklere ve geniş tıbbi uygulamalara sahip olan curcumin adlı bir bileşik içerir. Zerdeçalın bu özellikleri, acıyı ve semptomlarını tedavi etmek ve rahatlatmak için kullanılabilir .Isıtma pedleri sırt ağrınızı hafifletirken harikalar yaratabilir. Isı terapisinin etkilenen kaslar üzerinde analjezik (ağrı giderici) etkileri olduğu ve bu nedenle kas spazmlarını ve ağrısını hafifletmede yardımcı olduğu bulunmuştur.Birçok vitaminin sırt ağrısını ve semptomlarını hafifletmede etkili olduğu bulunmuştur. B12 vitamini, sırtınızdaki basıncı potansiyel anti-inflamatuar ve analjezik özellikleriyle azaltarak sırt ağrınızı hafifletebilir . Aloe vera, sırt ağrısını tedavi etmede yardımcı olabilecek anti-inflamatuar ve analjezik özelliklere sahip bir tıbbi bitkidir.

Gingerol zencefilin aktif bileşenlerinden biridir. Anti-inflamatuar ve ağrı giderici etkileri için yaygın olarak kullanılmaktadır. Sıcak bir duş sadece rahatlamakla kalmaz, aynı zamanda sırt ağrısıyla savaşmanıza da yardımcı olabilir. Sıcak bir duşun etkileri, ısıtma pedlerininkiyle oldukça benzer. Sıcaklığın analjezik niteliği, suyun iyileştirici etkisi ile birleştiğinde, sırt ağrısıyla ilişkili ağrı ve yangıyı rahatlattığı kanıtlanmıştır. Sütün anti-enflamatuar özellikler sergilediği kanıtlanmıştır ve bu da sırt ağrısını tedavi etmenin en kolay ve etkili yollarından biridir. Buna ek olarak, süt kemiklerinizi güçlendirmeye yardımcı olabilecek zengin bir kalsiyum kaynağıdır ve bu da zayıf kemiklerin bir sonucu olarak sırt ağrısının tekrarlanmasını önler. Ananas anti-inflamatuar ve analjezik özellikler sergiler ağrıyı hafifletir.

Alkali diyetin bel ağrısını artırdığına dair en az kanıt vardır. Bir alkali diyet daha az asidik olan yiyecekleri tüketmeyi içerir. Daha asidik topraklarda yetişen gıdalar daha az kalsiyum, magnezyum ve potasyum içerebilir. Bel ağrısı olan insanlar için egzersizler iyidir. Kasları onarmaya ve gelecekteki acılardan korunmanıza yardımcı olabilirler.Etkili duruşu koruyarak sırt ağrısını önleyebilirsiniz.Duruşunuzu geliştirmenize yardımcı olabilecek birçok uygulama vardır.Sırt ağrısı genellikle evde tedaviye yanıt verirken, doktorunuzla randevu almayı gerektiren bazı belirtiler vardır. Ağrı bir haftadan uzun sürerse mutlaka hekime görünün..

Epsom tuzları, iltihabı hafifletirken ağrıyı azaltır. Küvetinize epsom tuzu dökün sıcak suyla doldurun ve küvette uzanın.Papatya çayı sırtınızdaki kasları rahatlattığı için sırt ağrısı için de çok iyi bir çare olabilir.Bir bardak kaynar suya bir çay kaşığı papatya çiçeği ekleyin ve on dakika boyunca demleyip tüketin.Bazen, hayat tarzınız da sırt ağrılarına neden olabilir.. Sağlıklı bir diyet yapın ve fazla kilonun omurganız üzerinde baskı oluşturabileceğinden, kilonuzu kontrol altında tutmak için egzersiz yapın.Kadınlar yüksek topuklu ayakkabılardan kaçınmalı yüksek topuklu ayakkabılar dengesiz bir duruş oluşturdukça ve omurgaya baskı uyguladıkça sırt ağrısına neden olabilir.Uyku pozisyonunuzu değiştirmek sırt ağrısını da tedavi etmenize yardımcı olabilir.Omurganızın disklerini nemlendirmek ve sağlıklı tutmak için bol su için.Sırt ağrısı çekenler, uzun süre otururken sırtlarına destek sağlamalıdır. Koltuğunuza yastık ekleyin.Bu ilaçların ve koruyucu ipuçlarının bir kombinasyonu sırt ağrısını ve semptomlarını daha hızlı bir şekilde tedavi etmenize yardımcı olabilir. Ancak, sırt ağrınızın çok şiddetli ise ve bir haftadan uzun sürerse en kısa zaman da bir hekime görünün.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Eşim kilolu ve sıklıkla bel ağrısı çekiyor. Belinde fıtığıda var. Geçenlerde Ginseng aldık. Bir arkadaşın tavsiyesi ile Ginsengi soyduk ve bıçak yardımıyla hafif aşındırdık. Çıkan özütü ağrıyan yere sürdük. Eşim birden çok yakıyor dedi ve sürdüğümüz alan epey bir kızardı ama eşimin bel ağrısı geçti. Çok etkili bir kök ama allerjik durumlar söz konusu olabileceğinden cildinizin küçük bir bölümünde test etmenizi öneriyorum.

belim çok ağrıyor ne iyi gelir
belim tutuldu ne iyi gelir
belimin sağ tarafı ağrıyor nasıl geçer
belim ağrıyor eğilemiyorum
beli ağrıyan nasıl yatmalı
belim ağrıyor nasıl yatmalıyım
bele yel girmesi için bitkisel tedavi
belim ağrıyor ne yapsam geçer

Ağustos ayından beridir bel ağrısı çekiyordum . En küçük harekette yada bir şey kaldırdığımda oturup kalktığımda belime ağrılar saplanıyordu. Doktora gittim hiç bir sorun çıkmadı. Fıtık diye düşünmüştüm. Bir arkadaşımın tavsiyesi ile yatağımı değiştirdim. Birde sürekli masaja gittim. Ayrıca afyona kaplıcaya gittim. Gerçekten bunlar belimdeki ağrının geçmesine neden oldu. Ağrılarımın olduğu zaman zerdeçallı süt içtim. Bu arada eşim ginseng aldı ağrıyan bölgeye sürdük acayip yakıyor kaşındırıyor ama inanın etkisi çok kuvvetli . Bir saat sonra ağrıdan eser kalmıyor. Ben yakmasına ve kaşındırmasına çok zor dayandım ama değdi. Eğer altta yatan bir enden yoksa önerilerimi uygulayarak bel ağrısından kurtulabilirsiniz.

Sırt ağrısı, bir kişinin işine ve kişisel yaşamına müdahale edebilecek ortak bir sorundur.İnsanlar orta yaşlara girdikçe, bel ağrısı yaşama olasılıkları daha yüksektir. Yaş genellikle suçludur. Diskleriniz (omurgadaki kemikler arasında minder görevi gören yapılar) yıpranma eğilimindedir ve bazen parçalanır. Bu yapısal değişiklikler bazen ağrıya neden olur.Bel ağrısının diğer bir nedeni, daha az sıklıkta ortaya çıkmasına rağmen, fıtıklaşmış bir disktir. Bazen bir disk, kemikler arasındaki boşluğun dışına itilir ve omuriliği kesen noktada bir sinir sıkışır. Kalça ve bacağa giden siyatik sinir etkilendiğinde acıya siyatik denir.Uygun olmayan veya destek sağlamayan ayakkabılar, sırt, bacak ağrılarına neden olabilir. Kötü duruşta sırt ağrısının bir diğer nedenidir.Araştırmalar , uyku bozukluklarının ağrıyı daha da kötüleştirdiğini göstermektedir. Uzun süreli stres veya travmatik bir olay sırt ağrısına nedenolabilir.

İyi haber şu ki, acı genellikle kendi başına gider ve insanlar genellikle bir veya iki haftada toparlanırlar. Birçok insan sırt ağrıyorken yatakta kalmak ister. Uzun yıllar boyunca yatak istirahati normal tavsiyeydi. Ancak şu anki çalışmalar hiç yatak istirahati önermemektedir ve 48 saatten uzun süre yatakta kalmanın sadece yardımcı olmayacağı gibi, aslında iyileşmenizi de geciktirebileceğini vurgulamaktadır.

Bir ya da iki günden daha uzun süre yatmak sırt ağrısını hafifletmek için faydalı değildir.

İnsanlar herhangi bir yatak istirahatı olmadan daha hızlı iyileşebilirler.
Harekete ne kadar erken başlarsanız, birazcık bile olsa, ya da yürüme gibi aktivitelere geri döndüğünüzde, daha hızlı bir şekilde iyileşme olasılığınız artar.Uzun süre yatakta kalmak, sizi sertleştirebilir ve ağrıyı artırabilir. Egzersiz genellikle sırt ağrısını hafifletmek için en iyi yoldur.Yürüme veya su aerobiği gibi aktif bir yaklaşım genellikle en etkili olanıdır.Hangi aktivitelerin sizin için uygun olduğunu açıklayabilecek bir hekimle görüşün. Sırt ağrınızı alevlendiren egzersizlerden kaçının. Ancak, sırt ağrınızın çok şiddetli olduğunu düşünüyorsanız, doktorunuzu ziyaret edin ve derhal uygun tıbbi tedaviyi alın.

Bel ağrısını uzun yıllar çektim. En küçük faaliyette bile belimdeki ağrı nüksediyordu. Pazara gitsem torba taşıyamıyordum. Tabi en büyük neden gögüslerimin büyük olmasıydı. Ardından yanlış duruş şeklim. Gögüslerimi küçülttüm be duruşumu platesle düzelttim. Yaz kış demeden yüzmeye gittim. İnanın bana yüzme bel ağrısına çok iyi geliyor. Bu arada yatağımı değiştirdim yataştan bel ağrıma iyi gelecek bir yatak aldım. Evimin karşısında masaj salonu var düzenli olarak masaja gittim bel ağrısı için asla ilaç kullanmadım. Kaslarımı güçlendirmek için internetten yapabileceğim egzersizleri araştırdım ve yaptım. Sonuç olarak 2 yıldır belim ağrımıyor çok şükür. Ayrıca makaledeki bilgilerde çok faydalı olmuş paylaşım için teşekkürler.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Geri