1. tuqqce

  tuqqce Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  19 Mart 2008
  Mesajlar:
  6.067
  Beğenilen Mesajlar:
  399
  Ödül Puanları:
  83
  Şehir:
  Wuppertal-Germany

  Bel kalınlığı hastalık belirtisi

  Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında tuqqce tarafından paylaşıldı.

  bel kalınlığı kaç olmalı bel kalınlığı ne olmalı Kalp yetmezliği riskini bel çevresinin genişliğinden tesbit edilebiliyor


  Bilim insanları, orta yaşlı ve yaşlı kadınlarda ve erkeklerde bel çevresi genişliğinin artmasıyla kalp yetmezliği riskinin artmasının ilişkili olduğunu buldu.

  Kişinin bel çevresi genişliğinin kalp sağlığının önemli bir göstergesi olduğu zaten biliniyordu. Beth Israel Deaconess Tıp Merkezi'ndeki (BIDMC) araştırmacıların yürüttüğü bir araştırmaya göre, orta yaşlı ve yaşlı kadınlarda ve erkeklerde bel çevresi genişliğinin artmasıyla kalp yetmezliği riskinin artması ilişkili.

  Araştırmada elde edilen bulgular, vücut kitle indeksi değerinin normal sınırlar içinde kaldığı durumlarda bile bel çevresi genişliğinin artmasının kalp yetmezliğinin bir habercisi olduğuna işaret ediyor.

  BİDMC'deki araştırmacılardan Emily Levitan "halihazırda ABD'deki yetişkinlerin % 66'sı ya fazla kilolu ya da obez" diyor. "1989-1999 arasında kalp yetmezliği görülme sıklığının arttığını biliyoruz. Biz de bu değerlere obezitenin bir etkisinin olup olmadığını, varsa bunun nasıl bir etki olduğunu daha iyi anlamak istedik."

  Kalbin vücudun ihtiyacını karşılayabilecek kadar kan pompalaya-madığı durumda ortaya çıkan ve hayati tehlike içeren bir hastalık olan kalp yetmezliğine genellikle kişide zaten var olan kalple ilgili hastalıklar, örneğin yüksek tansiyon ve kalp damar hastalıkları neden olur. 65 yaş ve üzerindeki hastaların hastanede tedavi altına alınmasının önde gelen nedeni aşırı yorgunluk, güçsüzlük, yürümekte zorlanma, hızlı veya düzensiz kalp atışları, sürekli öksürük ve hırıltı ile kendini gösteren kalp yetmezliğidir.

  BİDMC'deki araştırmacılar İsveç'te iki tıbbi kuruluş tarafından yapılmış, iki ayrı çalışmayı incelemiş. Bu çalışmalardan birinde yaşları 48 ile 83 arasında değişen 36.873 kadının, diğerinde de yaşları 45 ile 79 arasında değişen 43.487 erkeğin boy, kilo ve bel çevresi genişliği değerleri bir anket aracılığıyla kaydedilmiş. 1998 yılının Ocak ayı ile 2004 yılının Aralık ayı arasındaki 7 yıllık dönemde, kadınlardan 382'sinde ilk defa kalp

  yetmezliği görüldüğü (bunlardan 357'sinin hastanede tedavi gördüğü, 25'inin ise öldüğü), erkeklerin de 718'inde ilk defa kalp yetmezliği görüldüğü (bunlardan da 679'unun hastanede tedavi gördüğü, 39'unun ise öldüğü) bildirilmiş.

  Araştırmacıların incelemesi, bu çalışmaya katılan kadınların % 34'ünün fazla kilolu, % 11 'inin obez, erkeklerin ise %46'sının fazla kilolu, % 10'unun obez olduğunu göstermiş.

  Levitan'a göre, elde ettikleri bulgular hangi ölçüte göre olursa olsun (vücut kitle indeksi, bel çevresi genişliği, bel-kalça oranı, bel-boy oranı) fazla kilonun kalp yetmezliğinin görülme sıklığının artmasıyla ilişkili olduğunu gösteriyor.

  Eldeki verilerin daha da ayrıntılı olarak incelenmesi, vücut kitle indeksi 25 olan (yani normal aralıktaki) kadınlar arasında bel çevresi genişliği diğerlerinden 10 cm daha fazla olanlarda, diğerlerinden % 15 oranında daha yüksek oranda kalp yetmezliği görüldüğünü göstermiş; vücut kitle indeksi 30 olan kadınlarda ise bu oranın % 18'e yükseldiği saptanmış.

  Levitan ve ekibi, erkekler arasında (bel çevresi genişliğinden bağımsız olarak) vücut kitle indeksindeki her 1 birimlik artışın % 4 oranında daha fazla kalp yetmezliğine karşılık geldiğini görmüş. Kadınlarda ise vücut kitle indeksi, sadece bel çevresi genişliği en fazla olanlar arasında kalp yetmezliği oranının artmasıyla ilişkiliymiş. Son olarak araştırmacılar vücut kitle indeksi ile kalp yetmezliği vakaları arasındaki ilişkinin yaşla birlikte azaldığını bulmuş; bu da kişi ne kadar gençse kilosunun kalp sağlığı üzerinde o kadar etkili olduğunu gösteriyor.

  Levitan'a göre bu araştırma kilonun sağlıklı bir seviyede tutulmasının önemini bir kez daha vurguluyor. "Daha önceki çalışmalarda çeşitli kalp hastalıkları ve bunlarla ilgi sağlık sorunları ele alınmıştı. Bu çalışmaların tümü de, detaylarından bağımsız olarak, aşırı kilonun kişide kalp yetmezliği görülme riskini artırdığını göstermek bakımından tutarlı."

  Bilim ve Teknik Dergisi

   
Bel kalınlığı hastalık belirtisi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. günümüzde çoğalan bi hastalık"bel ağrısı"

  günümüzde çoğalan bi hastalık"bel ağrısı"

  çoğalan meslekler günümüz hastalıkları günümüzde yaygın olan hastalıklar Bel ağrısı günümüz toplumunun %60-85 inde hayatın her hangi bir döneminde görülebilen, sebebleri çok çeşitli olan bir sendromdur. Özellikle mekanik bel ağrılarında tedavi maliyetlerinin yüksek olmasının yanında, ağrının kronikleşmesinin hasta üzerindeki olumsuz etkileri çok önemlidir. Bel ağrıları yaygın sanılanın aksine,...
 2. Belirtisi olmayan sinsi hastalık

  Belirtisi olmayan sinsi hastalık

  böbrekler nerededir böbrek nerededir Belirtisi olmayan sinsi hastalık Onun günde 200 litre kanı temizlediğini çoğumuz bilmiyoruz.. Dünya nufusunun yüzde 5'inden fazlasının, nerede bulunduğunu ve ne işe yaradığını bilmediği böbreklerin, günde 200 litre kanı temizlediği ve bu organın hayati öneme sahip olduğu belirtildi.Türk Nefroloji Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve Erciyes Üniversitesi...
 3. Nefes Darlığı Hangi Hastalığın Belirtisidir?

  Nefes Darlığı Hangi Hastalığın Belirtisidir?

  nefes darlığı hangi hastalığın belirtisidir nefes darlığı hastalıkları nefes darlığı Pek çok kişinin şikayet ettiği nefes darlığı şikayeti psikolojik problemlere kadar birçok hastalığın habercisi olabilir melekler. Bu sebeple ertelenmemeli, en kısa zamanda bir doktora danışılmalıdır. Bakın nefes darlığının sebep olabileceği hastalıklar nelermiş ? Nefes darlığı tek başına bir rahatsızlık...
 4. Göz altı morlukları hastalık belirtisimi?

  Göz altı morlukları hastalık belirtisimi?

  göz altı morluğu nedir,göz altı morluğunun nedenleri,göz altı morluğunun tedavisi,göz altı morluğu nasıl geçer,göz altı morluğu için ne yapmalı Gözlerinin altı mor biriyle karşılaştığımızda, çoğumuz bu kişinin yorgun ya da uykusuz olabileceğini varsayarız. Normalde göz altı morluğu gibi bir sorunu olmayanlar bile, birkaç gün uykusuz kaldığında ya da uzun saatler bilgisayar başında...
 5. Ayak yanması şeker hastalığı belirtisimi?

  Ayak yanması şeker hastalığı belirtisimi?

  Pek çok insan ayaklarında yanma şikayeti duyar. Özellikle geceleri, yanmanın önüne geçemez. Uzmanlar, ayakta oluşan yanmanın vitamin ve şeker hastalığı kaynaklı olduğunu söylüyor. İşte, ayakta yanma şikayeti ve tedavisi ; Yanan ayak sendromu isimli hastalık genelde pantotenik asit eksikliğinde oluşur. Pantotenik asit, B5 vitamini eksikliğidir. Bağırsaklarda emilim yapma bozulduğunda sıklıkla...

Sayfayı Paylaş