1. tuqqce

  tuqqce Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  19 Mart 2008
  Mesajlar:
  6.067
  Beğenilen Mesajlar:
  399
  Ödül Puanları:
  83
  Şehir:
  Wuppertal-Germany

  Bel kalınlığı hastalık belirtisi

  Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında tuqqce tarafından paylaşıldı.

  bel kalınlığı kaç olmalı bel kalınlığı ne olmalı Kalp yetmezliği riskini bel çevresinin genişliğinden tesbit edilebiliyor

  Bilim insanları, orta yaşlı ve yaşlı kadınlarda ve erkeklerde bel çevresi genişliğinin artmasıyla kalp yetmezliği riskinin artmasının ilişkili olduğunu buldu.

  Kişinin bel çevresi genişliğinin kalp sağlığının önemli bir göstergesi olduğu zaten biliniyordu. Beth Israel Deaconess Tıp Merkezi'ndeki (BIDMC) araştırmacıların yürüttüğü bir araştırmaya göre, orta yaşlı ve yaşlı kadınlarda ve erkeklerde bel çevresi genişliğinin artmasıyla kalp yetmezliği riskinin artması ilişkili.

  Araştırmada elde edilen bulgular, vücut kitle indeksi değerinin normal sınırlar içinde kaldığı durumlarda bile bel çevresi genişliğinin artmasının kalp yetmezliğinin bir habercisi olduğuna işaret ediyor.

  BİDMC'deki araştırmacılardan Emily Levitan "halihazırda ABD'deki yetişkinlerin % 66'sı ya fazla kilolu ya da obez" diyor. "1989-1999 arasında kalp yetmezliği görülme sıklığının arttığını biliyoruz. Biz de bu değerlere obezitenin bir etkisinin olup olmadığını, varsa bunun nasıl bir etki olduğunu daha iyi anlamak istedik."

  Kalbin vücudun ihtiyacını karşılayabilecek kadar kan pompalaya-madığı durumda ortaya çıkan ve hayati tehlike içeren bir hastalık olan kalp yetmezliğine genellikle kişide zaten var olan kalple ilgili hastalıklar, örneğin yüksek tansiyon ve kalp damar hastalıkları neden olur. 65 yaş ve üzerindeki hastaların hastanede tedavi altına alınmasının önde gelen nedeni aşırı yorgunluk, güçsüzlük, yürümekte zorlanma, hızlı veya düzensiz kalp atışları, sürekli öksürük ve hırıltı ile kendini gösteren kalp yetmezliğidir.

  BİDMC'deki araştırmacılar İsveç'te iki tıbbi kuruluş tarafından yapılmış, iki ayrı çalışmayı incelemiş. Bu çalışmalardan birinde yaşları 48 ile 83 arasında değişen 36.873 kadının, diğerinde de yaşları 45 ile 79 arasında değişen 43.487 erkeğin boy, kilo ve bel çevresi genişliği değerleri bir anket aracılığıyla kaydedilmiş. 1998 yılının Ocak ayı ile 2004 yılının Aralık ayı arasındaki 7 yıllık dönemde, kadınlardan 382'sinde ilk defa kalp

  yetmezliği görüldüğü (bunlardan 357'sinin hastanede tedavi gördüğü, 25'inin ise öldüğü), erkeklerin de 718'inde ilk defa kalp yetmezliği görüldüğü (bunlardan da 679'unun hastanede tedavi gördüğü, 39'unun ise öldüğü) bildirilmiş.

  Araştırmacıların incelemesi, bu çalışmaya katılan kadınların % 34'ünün fazla kilolu, % 11 'inin obez, erkeklerin ise %46'sının fazla kilolu, % 10'unun obez olduğunu göstermiş.

  Levitan'a göre, elde ettikleri bulgular hangi ölçüte göre olursa olsun (vücut kitle indeksi, bel çevresi genişliği, bel-kalça oranı, bel-boy oranı) fazla kilonun kalp yetmezliğinin görülme sıklığının artmasıyla ilişkili olduğunu gösteriyor.

  Eldeki verilerin daha da ayrıntılı olarak incelenmesi, vücut kitle indeksi 25 olan (yani normal aralıktaki) kadınlar arasında bel çevresi genişliği diğerlerinden 10 cm daha fazla olanlarda, diğerlerinden % 15 oranında daha yüksek oranda kalp yetmezliği görüldüğünü göstermiş; vücut kitle indeksi 30 olan kadınlarda ise bu oranın % 18'e yükseldiği saptanmış.

  Levitan ve ekibi, erkekler arasında (bel çevresi genişliğinden bağımsız olarak) vücut kitle indeksindeki her 1 birimlik artışın % 4 oranında daha fazla kalp yetmezliğine karşılık geldiğini görmüş. Kadınlarda ise vücut kitle indeksi, sadece bel çevresi genişliği en fazla olanlar arasında kalp yetmezliği oranının artmasıyla ilişkiliymiş. Son olarak araştırmacılar vücut kitle indeksi ile kalp yetmezliği vakaları arasındaki ilişkinin yaşla birlikte azaldığını bulmuş; bu da kişi ne kadar gençse kilosunun kalp sağlığı üzerinde o kadar etkili olduğunu gösteriyor.

  Levitan'a göre bu araştırma kilonun sağlıklı bir seviyede tutulmasının önemini bir kez daha vurguluyor. "Daha önceki çalışmalarda çeşitli kalp hastalıkları ve bunlarla ilgi sağlık sorunları ele alınmıştı. Bu çalışmaların tümü de, detaylarından bağımsız olarak, aşırı kilonun kişide kalp yetmezliği görülme riskini artırdığını göstermek bakımından tutarlı."

  Bilim ve Teknik Dergisi


   
Bel kalınlığı hastalık belirtisi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Belirtisi olmayan sinsi hastalık

  Belirtisi olmayan sinsi hastalık

  böbrekler nerededir böbrek nerededir Belirtisi olmayan sinsi hastalık Onun günde 200 litre kanı temizlediğini çoğumuz bilmiyoruz.. Dünya nufusunun yüzde 5'inden fazlasının, nerede bulunduğunu ve ne işe yaradığını bilmediği böbreklerin, günde 200 litre kanı temizlediği ve bu organın hayati öneme sahip olduğu belirtildi.Türk Nefroloji Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve Erciyes Üniversitesi...
 2. Reflü hastalığı belirtisi, tedavisi

  Reflü hastalığı belirtisi, tedavisi

  Halk arasında Mide Reflüsü olarak bilinen Gastro Özofageal Reflü hastalığı mide içeriğinin yemek borusuna geri kaçmasıdır. Reflü, asitli mide içeriğinin yemek borusuna gelmesi ve uzun süre temas etmesiyle yemek borusunun asitten kendini koruma özelliğinin yok olmasından kaynaklanır. Erişkinlerin yaklaşık %20'sinde reflü görülmektedir. Sağlıklı bir mide - Fıtıklaşmış bir mide Mide...
 3. Bebeklerde morarma kalp hastalığı belirtisi

  Bebeklerde morarma kalp hastalığı belirtisi

  bebeklerde morarma bebeklerde dilde morluk morarma nedenleri morarma,morarma nası geçer,morarma tedavisi,morarma nedenleri,morarma sebepleri,bebeklerde morarma BEBEKTE MORARMA KALP HASTALIĞI BELİRTİSİ Çocuklarda kalp hastalıklarının belirtilerinin çok çeşitli olduğunu ve yaşa göre değişiklik gösterdiğini anlatan Özel Metro Hastanesi Çocuk Kardiyolojisi uzmanlarından Doç. Dr. Yıldırım, anne...
 4. Nefes Darlığı Hangi Hastalığın Belirtisidir?

  Nefes Darlığı Hangi Hastalığın Belirtisidir?

  nefes darlığı hangi hastalığın belirtisidir nefes darlığı hastalıkları nefes darlığı Pek çok kişinin şikayet ettiği nefes darlığı şikayeti psikolojik problemlere kadar birçok hastalığın habercisi olabilir melekler. Bu sebeple ertelenmemeli, en kısa zamanda bir doktora danışılmalıdır. Bakın nefes darlığının sebep olabileceği hastalıklar nelermiş ? Nefes darlığı tek başına bir rahatsızlık...
 5. Ayak yanması şeker hastalığı belirtisimi?

  Ayak yanması şeker hastalığı belirtisimi?

  Pek çok insan ayaklarında yanma şikayeti duyar. Özellikle geceleri, yanmanın önüne geçemez. Uzmanlar, ayakta oluşan yanmanın vitamin ve şeker hastalığı kaynaklı olduğunu söylüyor. İşte, ayakta yanma şikayeti ve tedavisi ; Yanan ayak sendromu isimli hastalık genelde pantotenik asit eksikliğinde oluşur. Pantotenik asit, B5 vitamini eksikliğidir. Bağırsaklarda emilim yapma bozulduğunda sıklıkla...

Sayfayı Paylaş