Bel kayması (nedenleri ve tedavi)

GREY

GREY

Daimi Üye
Üye
Bel kayması (nedenleri ve tedavi)
Bel kayması, yani bizi taşıyan omurga kemik sisteminin birbiri üzerinde kayıp omuriliği sıkıştırması, oldukça sık görülen bir rahatsızlıktır. Yürürken sık sık durma isteği, bacaklarda uyuşma, yanma hissi, idrar tutamama, cinsellik kaybı, yürüyememe, belden aşağısını hissetmeme gibi sonuçlara da yol açabilir. Bel kaymasının tek tedavisi beli titanyum vidalarla sabit hale getirip kaymasını önlemektir. Halk arasında "platin" ya da "vida" ameliyatı olarak adlandırılan bu tedavi yöntemi oldukça riskli olarak bilinmektedir. Vidaların ameliyat sırasında yanlış bir yere iletilmesi, tam doğru yerlere konulamaması birçok hastanın sakat kalmasıyla veya istenilen düzeyde iyileşmemesiyle sonuçlanmaktadır. Bu nedenle, bu ameliyatı olması gerekenler bu tedaviden kaçmakta, ömür boyu kalitesiz bir yaşam sürmektedirler.

Yeni teknolojilerle tüm bu endişeler ortadan kalkmakta, bilgisayar desteği ile vidalar tam yerine konabilmektedir. Bu sistem sayesinde bel kayması ameliyatları sorunsuz olarak uygulanabilmektedir. Önemli olan doğru zamanda doğru teşhisi koymaktır.

BEL KAYMASININ NEDENLERİ

- Doğuştan
- Ağır doğumlar
- Düşmeler, kazalar
- Kemik yapının fazla alındığı bel fıtığı ameliyatları
- İleri kemik erimesi

BEL KAYMASININ BELİRTİLERİ

- Yürümekte güçlük
- Yürürken sık sık durma isteği
- Bacaklarda uyuşukluk
- Sık giren kramplar
- Gece uyandırıcı bacak yanmaları

Kayma hareketliyse ameliyat, hareketsizse fizik tedavi gerekir.

BEL KAYMASI AMELİYATI

Bel kayması ameliyatları yaklaşık bir saat sürmekte, hasta ameliyattan oniki saat sonra ayağa kalkabilmektedir. Hastanede bir gün yatması yeterlidir. Bel omurgasına kaymayı önlemek amacıyla titanyum vidalar konmaktadır. Bu vidalar ömür boyu hastada kalmaktadır. Ameliyatta cilt dikişi konmamaktadır. Sakat kalma felç olma riski, gelişen yeni teknolojiler sayesinde yok denecek kadar azalmıştır.

Ameliyat Sonrası

Bir veya iki gün sonra evine çıkan hasta evinde dolaşabilmekte, oturabilmektedir. On gün sonra kontrolü yapılan hastaya her türlü hareket serbest bırakılır. Hasta üç hafta süreyle yatınca çıkarmak kaydıyla korse kullanır. Yirmi gün sonra işine dönebilir. Bele takılan vidalar hastanın öne doğru eğilme hareketlerinde bir sorun yaratmaz.
 

Benzer İçerikler

Young bride
Cevaplar
0
Görüntüleme
4K
Young bride
Young bride
Uzman SühaN
Cevaplar
0
Görüntüleme
718
Uzman SühaN
Uzman SühaN
M
Cevaplar
0
Görüntüleme
4K
Misafir
M
Üst