1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0

  Belçika Laekenois Cinsi

  Konu, 'Kedi ve Köpek Bakımı' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  Belçika Laekenois Temel Özellikleri
  BelgianLaekenois, Fransa ve Belçika'da Chien de Berger Belge olarak tanınandört Belçika çoban köpeği ırkından biridir. Kürk rengi kahverengi veyakızıl üzerine siyah örtülü olabilir. Tüyler kıvırcık ve kaba yapılıdır.Uzunluğu 5 cm kadar olabilir. Kuyruktaki kaba yapılı tüyler fırçabenzeri bir görüntü oluşturur ancak ekstra tüy söz konusu değildir.

  Vücut yapısı sağlam ve orantılıdır. Irkın tarifinde çoğu kez karetanımlaması yapılır. Uzunluğu ile yüksekliği hemen hemen eşit olanBelgian Laekenois, kaslı, yapılı, kıvrak, çevik ve soylu bir görünümesahiptir. Güçlü ve kaslı olmasına rağmen ağır bir köpek görüntüsüyoktur. Küçük badem şeklinde koyu renkte gözleri, meraklı ve tetikteduran bir ifadesi vardır. Kulakları eşkenar üçgen şeklindedir ve dikdurur. Burun ucu siyah renkte, uca doğru giderek daralan bir yapıdadır,fakat sivrileşmez.

  Belgian Laekenois yeterli egzersiz yaptırıldığı sürece apartmandairesinde yaşayabilir. Ev içinde orta derecede aktif olan ırk, ortabüyüklükte korumalı bahçesi olan bir evde daha mutlu olabilir fakatsahibiyle olmayı tercih edecektir. Tüm iklimlere uyum sağlayabilirancak ılıman iklimlerde yaşamaya daha yatkındır.

  Belgian Laekenois aktif dış yaşama alışkın bir iş köpeğidir. Bu nedenleegzersiz gereksinimi yüksektir. Mümkün olduğunca güvenli bölgelerdetasmasız koşu yapmasına izin verilmelidir.

  Laekenois'in sert ve kıvırcık tüyleri kürkün kalitesine göre ortalamasenede iki kez traş edilmelidir. Fazla ve ölü tüyleruzaklaştırılmalıdır. Uzun süre bakım gerektirmemesi açısından tüylerinçok kısa traş edilmesi yolundaki tavsiyelerden kaçınılmalıdır. Tüylerhafif bir traşla çok az oranda kısaltıldıktan sonra kalın dişli taraklafırçalanmalıdır.

  Kürkün açık kahverengi kısımları genellikle kuru, kaba ve hafifkeçeleşmiş bir yapıdadır. Bu kısımlar kaba görünümlü, fakat kıvırcıkolmamalıdır. çok gerekli olmadıkça banyo yapılmaması, kürkün sugeçirmez özelliğinin korunması açısından önem taşır. Bu ırk hemen hemenhiç tüy dökmez.

  Neler Yapar?
  Dört Belçika çoban köpeği ırkından en farklı olan ve nadir görülenBelgian Laekenois, çok zeki ve itaatkar bir köpektir. Güçlü birkoruyuculuk ve bekçilik iç güdülerine sahip, ciddi ve dikkatli birköpektir. Bazıları çok utangaç ve hassas olabilir.

  Eğitim sırasında sert ve sabırsız olunduğu takdirde uyum problemleriyaşanabilir. Koruyuculuk içgüdüleri doğuştan güçlü olduğu içinyavruyken yabancılara alıştırılmaları ve sosyalleştirilmeleri sonderece önemlidir. Erken yaşta profesyonel bir eğitim aldırılmalı vesosyalleştirilmelidir.

  Hem iş, hem de showlarda itaat konusunda sahibini memnun eden uysal birköpektir. çok iyi polis köpeği ve koruma köpeği olur. Aslında koruma vebekçilik bu ırkın uzmanlık alanı sayılır ancak ev peti olarak dakoruyucu, itaatkar, sadık ve sevecen karakteri ile iyi bir seçimolabilir.

  Belgian Laekenois sorunlarla karşılaşıldığında nasıl davranılmasıgerektiğini bilen tecrübeli bir köpek sahibi tarafından daha rahatidare edilir. çocuklarla erken dönemde bir araya getirilirse iyianlaşır. Yeterli seviyede dikkat, özen ve emek verildiğinde karşılığınımükemmel şekilde gösterir.

  Diğer köpeklere, köpek dışındaki küçük petlere ve yabancılara karşıagresyon gösterebilir. çoban köpeklerinde görülen tipik davranışlar,örneğin koşma, daireler çizme, insanların topuklarını ısırma gibidavranışlar gözlenebilir. Ev peti olarak alınacaksa davranışlarıdikkatle gözlenmeli, fazla çekingen, ürkek veya agresif köpekler tercihedilmemelidir. İş köpeği olarak yetiştirilenlerin, eğitim ve idaresidaha zor olabilir.

  Tarihçesi
  Belgian Leakenois dört Belçika çoban köpeği ırkından en nadirgörülenidir. Dünyanın pek çok yerinde bu dört ırkın tümü Belçika çobanKöpeği olarak kabul edilip ayrı ırklar olarak değerlendirilmemektedir.

  Amerika'da AKC tarafından 1959'a kadar hepsi birlikte Belçika çobanKöpeği olarak geçmekte, 1959'dan sonra ise Groenendael, Tervuren veMalinois ayrı ırklar olarak kabul edilmekte, Leakenois tanınmamaktadır.

  Günümüzde dört ırk içinde popülaritesi en az olmasına rağmen, geçmişteLeakenois iyi bir bekçi ve çoban köpeği olarak yaygın kullanılmakta ve"sahip olunacak köpek" olarak değerlendirilmekteydi. Akıllı ve çokyönlü bir köpek olan Leakenois, sadece çoban köpeği olarak değil,koruma, kimyasal madde kontrolü, iz sürme, arama-kurtarma, kızak köpeğiolarak ve son dönemde hasta, yaşlı ve engelli insanların tedavisindeterapi ve asistan köpekleri olarak kullanılmıştır.

  Günümüzde Belçika ırklarından Groenendael ve Tervuren daha çok ev petiolarak kullanılırken, Leakonois ve Malinois daha çok bekçi ve korumaköpeği olarak kullanılmaktadır.  Familya: çobanDiğer Adları: Belgian Laekenois, Belgian Sheepdog, Chien de Berger Belge, Belçika çoban köpeği Rengi: Kahverengi, kızıl üzerine siyahÇıkış Yeri: BelçikaÇıkış Tarihi: 1959Orjinal İşlevi: çobanGünümüzdeki İşlevi: Bekçi, çoban, polisOrtalama Ömür: 12-14 yıl Kilo Erkek/Kilo Dişi: 24-29/24-29 kg
  Boy Erkek/Boy Dişi: 61-66/56-61 cm  < Konu Resmi..>  < Konu Resmi..>  < Konu Resmi..>   
Belçika Laekenois Cinsi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Belçika

  Belçika

  Belçika Coğrafi Verileri Konum: Batı Avrupa'da, Kuzey Denizinin kıyısında, Fransa ile Hollanda arasında yer almaktadır. Coğrafi konumu: 50 50 Kuzey enlemi, 4 00 Batı boylamı Harita konumu: Avrupa Yüzölçümü: toplam: 30,528 km² kara: 30,278 km² su: 250 km² Sınır: toplam: 1,385 km Sınır komşuları: Fransa 620 km, Almanya 167 km, Lüksemburg 148 km, Hollanda 450 km Kıyı şeridi: 66.5 km İklimi:...
 2. Belçika Malinois Cinsi

  Belçika Malinois Cinsi

  belçika kurdu belçika malinois kurdu malinois fiyatları fiyatları Belçika Malinois Temel Özellikleri Kırsalhayaya en iyi uyum sağlayan Belçika çoban köpeklerindendir. Sahibinebağlı, kolay eğitilebilir, enerjik, oyuncu ve zekidir. Neler Yapar? Belçika Malinois sağlam bir köpektir, kötü hava şartlarına dirençlidir.Her türlü işe uyum sağlar. Her şeyden önce mükemmel bir çobanköpeğidir....
 3. Belçika Tervuren

  Belçika Tervuren

  Belçika Tervuren Temel Özellikleri Belçikaçoban Köpeği gibi Tervuren de hızı, zekası ve kolayca eğitilebilirliğiile ünlüdür. Sahibine çok bağlıdır, benimseme özelliği çok gelişmiştir,ilgi ve şefkat gösterir, aynı zamanda ilgi ve şefkat ister. Olağanüstüiştahlıdır, o yüzden kilo almamalarına dikkat edilmelidir. Neler Yapar? özgün olarak koyunlara bekçilik için kullanılır. Aile ve ev...
 4. Belçika Malinois

  Belçika Malinois

  Temel Özellikleri Kırsal hayaya en iyi uyum sağlayan Belçika çoban köpeklerindendir. Sahibine bağlı, kolay eğitilebilir, enerjik, oyuncu ve zekidir. Neler Yapar? Belçika Malinois sağlam bir köpektir, kötü hava şartlarına dirençlidir. Her türlü işe uyum sağlar. Her şeyden önce mükemmel bir çoban köpeğidir. Açık alanlarda iyi bir bekçi köpeği olarak da kendini kanıtlamıştır. Bu alanda...
 5. Belçika Groenendael

  Belçika Groenendael

  Temel Özellikleri Cinslerin sürekli geliştirilmesi, Belçika Groenendael'in bir kişilik özelliği olan çekingenliğinin ortadan kaldırılmasını sağlamıştır. Bu köpeklerin büyük ---cög---unluğu zekidir ve bellekleri güçlüdür. İtaatkar, cesur ve ev içinde uysaldırlar. Neler Yapar? çoban ve bekçi köpeği olarak kullanılır. Polis köpeği olarak da eğitilebilir. Kökeni Belçika Groenendael...

Sayfayı Paylaş