1. ocean

  ocean Paylaşımcı Melek Üye

  Kayıt:
  15 Ekim 2008
  Mesajlar:
  280
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  izmir

  Belge ve Fotoğraflarla Atatürk ve Milli Saraylar

  Konu, 'Kültürel ve Sanatsal Etkinlikler' kısmında ocean tarafından paylaşıldı.

  ''Belge ve Fotoğraflarla Atatürk ve Milli Saraylar'' [​IMG]
  ''Belge ve Fotoğraflarla Atatürk ve Milli Saraylar'' sergisi Dolmabahçe Sarayı'nda..

  [​IMG]
  Dolmabahçe Sarayı'nda düzenlenen ''Belge ve Fotoğraflarla Atatürk ve Milli Saraylar'' sergisi, TBMM Başkanı Köksal Toptan tarafından açıldı.

  Serginin açılışında konuşan TBMM Başkanı Toptan, sergide 30 bin belgenin yer aldığını belirtti.

  Atatürk'ün Samsun'a çıktıktan 8 yıl sonra İstanbul'a ilk gelişinde Dolmabahçe Sarayı'nda ikamet ettiğini ve sonradan da bu sarayın Atatürk tarafından kullanıldığını anlatan Toptan, ardından çıkarılan kanunla sarayın TBMM'ye verildiğini kaydetti.

  Toptan, burada sergilenen belgelerin araştırmacıların bilgisine sunulacağını dile getirerek, serginin açılışında emeği geçenlere teşekkür etti.

  Köksal Toptan, yönetmenliğini Can Dündar'ın yaptığı ''Mustafa'' isimli filmin de bu mekanda gösterilecek olmasının mekana uygun mesaj vereceğine inandığını ifade etti.

  TBMM Başkanı Toptan, konuşmasının ardından eski Genelkurmay Başkanı Emekli Orgeneral Yaşar Büyükanıt ve diğer konuklarla sergiyi gezdi.

  SERGİ HAKKINDA

  Ana malzemeleri, Milli Saraylar İdaresinin kurulduğu 1925 yılından 1960 yılına kadar olan evrakın yakın dönemde tasnif edilmesiyle elde edilen sergi, 43 belge ve 14 fotoğraf panosundan oluşuyor.

  Tasnif edilen yaklaşık 30-35 bin arşiv malzemesi, hem Milli Sarayların kuruluş ve sonraki dönemine ışık tutuyor hem de milli sarayların Cumhurbaşkanlığı tarafından kullanılması sürecini aydınlatıyor.

  43 belge özetinin olduğu panolarda belgelerin içeriğiyle ilgili görseller de yer alıyor. 14 panoda ise ulu önder Mustafa Kemal Atatürk'ün milli saraylarda çekilmiş fotoğraflarına yer veriliyor.

  Atatürk'ün 2. Yaverine hediye ettiği bir fotoğrafı ve Atatürk'e hediye edilen İzmir'in 250 sene önceki halini gösteren bir fotoğraf da sergilenen fotoğraflar arasında yer alıyor.

  Sergilenen belgeler içinde Atatürk'ün Dolmabahçe Sarayı'nda kalan 3 şahsi eşyası, Atatürk'ün manevi kızı Nebile'ye ait şahsi eşya ve Atatürk'ten iş talep edenlerin dilekçe örnekleri de bulunuyor.

  Sergi 16 Kasım 2008 tarihine kadar ücretsiz ziyaret edilebilecek.​
  [​IMG]

   
 2. EVİN

  EVİN Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  25 Ekim 2008
  Mesajlar:
  137
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Cevap: Belge ve Fotoğraflarla Atatürk ve Milli Saraylar

  paylaşımın için sağol cnm:D:26:
   
Belge ve Fotoğraflarla Atatürk ve Milli Saraylar konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Atatürk ve masonluk!

  Atatürk ve masonluk!

  Gazi Mustafa Kemal Atatürk halkın arasında sıradan bir vatandaş ile Masonluğun kapatılışı - Masonluk uykuda "Masonluk, 1935 yılında, masonların kendi deyimleri ile uykuya girmiştir. Görünüşte masonların kendi isteği ile olan bu uyku durumu, gerçekten hükümetin baskısı ile ve bazı söylentilere göre, Atatürk’ün emri ile olmuştur. 9 Ekim 1935 tarihinde, 33 dereceli mason olan...
 2. Atatürk ve Masonluk

  Atatürk ve Masonluk

  Mason locaları yan kuruluşları bilderberg ve rotary kulupleriyle birlikte yahudilik amaçlarını gerçekleştirmek için çalışırlar. Türk topraklarında masonluk osmanlının son yıllarında gelişme göstermiştir.Osmanlı dönemindeki localar azınlık başka bir degişle kendini türk toplumundan farklı gören''öteki'' duygularını aşılamak için çabalamışlardır.Ve Osmanlı da ki tüm milletlere de ulaşmayı...
 3. AtatüRk ve Ezan ..

  AtatüRk ve Ezan ..

  Dolmabahçe önünde demir atmış olan Savarona'nın güvertesinde, hasır koltuğunda güneşin batışını seyrediyordu. Ufuk, minarelerin arkasında kıpkızıl bir renk almıştı. İstanbul, camileriyle ateşten bir fona yaslanmış gibiydi. Füreya, Atatürk'e son okuduğu kitabı getirmiş, yanıbaşında oturtuyordu. "Söyler misiniz, bana bir Münir çalsınlar," dedi Atatürk. Yaveri koşup...
 4. Bülent Ersoy ablamız ve saray yavrusu evi

  Bülent Ersoy ablamız ve saray yavrusu evi

  bülent ersoyun evinin içi bülent ersoy un evinin içi ersoy evi ersoyun evi un SARAYINA TAŞINDI BÜLENT ERSOY YILLARDIR OTURDUĞU SUADİYE’DEKİ EVİNİ GEÇEN AY BOŞALTMIŞTI. Diva 1 aydır annesi Necla Poyraz’ın yanında kalıyordu. Bülent Ersoy geçtiğimiz hafta Beykoz’dan deniz manzaralı üç katlı bir villa satın aldı. 1 milyon dolara aldığı villanın içine Türk hamamı ve sauna yaptırdı. Geçen hafta da...
 5. Milli Piyango ödemeleri ve parası

  Milli Piyango ödemeleri ve parası

  Milli Piyango Parası Nereden Alınır Milli Piyango Parası Nasıl Alınır Milli Piyango parası nereden alınır diyenler için bu sayfamızda ilgili bilgileri aktarıyoruz Melek'ler. dileriz ki ihtiyacı olana çıkar para. • Milli Piyango biletinin son 3 ( üç ) rakamına kadar isabet eden ikramiye tutarlarını Milli Piyango gezici ve sabit bayileri ödemek zorundadır. Bu bayiler son dört veya beş...

Sayfayı Paylaş