1. ocean

  ocean Paylaşımcı Melek Üye

  Kayıt:
  15 Ekim 2008
  Mesajlar:
  280
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  izmir

  Belge ve Fotoğraflarla Atatürk ve Milli Saraylar

  Konu, 'Kültürel ve Sanatsal Etkinlikler' kısmında ocean tarafından paylaşıldı.

  ''Belge ve Fotoğraflarla Atatürk ve Milli Saraylar'' [​IMG]
  ''Belge ve Fotoğraflarla Atatürk ve Milli Saraylar'' sergisi Dolmabahçe Sarayı'nda..


  [​IMG]
  Dolmabahçe Sarayı'nda düzenlenen ''Belge ve Fotoğraflarla Atatürk ve Milli Saraylar'' sergisi, TBMM Başkanı Köksal Toptan tarafından açıldı.

  Serginin açılışında konuşan TBMM Başkanı Toptan, sergide 30 bin belgenin yer aldığını belirtti.

  Atatürk'ün Samsun'a çıktıktan 8 yıl sonra İstanbul'a ilk gelişinde Dolmabahçe Sarayı'nda ikamet ettiğini ve sonradan da bu sarayın Atatürk tarafından kullanıldığını anlatan Toptan, ardından çıkarılan kanunla sarayın TBMM'ye verildiğini kaydetti.

  Toptan, burada sergilenen belgelerin araştırmacıların bilgisine sunulacağını dile getirerek, serginin açılışında emeği geçenlere teşekkür etti.

  Köksal Toptan, yönetmenliğini Can Dündar'ın yaptığı ''Mustafa'' isimli filmin de bu mekanda gösterilecek olmasının mekana uygun mesaj vereceğine inandığını ifade etti.

  TBMM Başkanı Toptan, konuşmasının ardından eski Genelkurmay Başkanı Emekli Orgeneral Yaşar Büyükanıt ve diğer konuklarla sergiyi gezdi.

  SERGİ HAKKINDA

  Ana malzemeleri, Milli Saraylar İdaresinin kurulduğu 1925 yılından 1960 yılına kadar olan evrakın yakın dönemde tasnif edilmesiyle elde edilen sergi, 43 belge ve 14 fotoğraf panosundan oluşuyor.

  Tasnif edilen yaklaşık 30-35 bin arşiv malzemesi, hem Milli Sarayların kuruluş ve sonraki dönemine ışık tutuyor hem de milli sarayların Cumhurbaşkanlığı tarafından kullanılması sürecini aydınlatıyor.

  43 belge özetinin olduğu panolarda belgelerin içeriğiyle ilgili görseller de yer alıyor. 14 panoda ise ulu önder Mustafa Kemal Atatürk'ün milli saraylarda çekilmiş fotoğraflarına yer veriliyor.

  Atatürk'ün 2. Yaverine hediye ettiği bir fotoğrafı ve Atatürk'e hediye edilen İzmir'in 250 sene önceki halini gösteren bir fotoğraf da sergilenen fotoğraflar arasında yer alıyor.

  Sergilenen belgeler içinde Atatürk'ün Dolmabahçe Sarayı'nda kalan 3 şahsi eşyası, Atatürk'ün manevi kızı Nebile'ye ait şahsi eşya ve Atatürk'ten iş talep edenlerin dilekçe örnekleri de bulunuyor.

  Sergi 16 Kasım 2008 tarihine kadar ücretsiz ziyaret edilebilecek.​
  [​IMG]
   
 2. EVİN

  EVİN Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  25 Ekim 2008
  Mesajlar:
  137
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Cevap: Belge ve Fotoğraflarla Atatürk ve Milli Saraylar
  paylaşımın için sağol cnm:D:26:
   
Belge ve Fotoğraflarla Atatürk ve Milli Saraylar konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Eğitimin Milli Oluşu ve Önemi

  Eğitimin Milli Oluşu ve Önemi

  EĞİTİMİN MİLLİ OLUŞU VE ÖNEMİ Pratik ve kapsamlı bir eğitim ve öğretim için, vatan sınırlarının önemli merkezlerinde modern kütüphaneler, nebatat ve hayvanat bahçeleri, konservatuvarlar, sanat okulları, müzeler ve güzel sanatlarla ilgili sergiler kurulması lâzım olduğu gibi, bilhassa şimdiki idarî teşkilâta nispetle kaza merkezlerine kadar bütün memleketin matbaalarla donatılması...
 2. Bülent Ersoy ablamız ve saray yavrusu evi

  Bülent Ersoy ablamız ve saray yavrusu evi

  bülent ersoyun evinin içi bülent ersoy un evinin içi ersoy evi ersoyun evi un SARAYINA TAŞINDI BÜLENT ERSOY YILLARDIR OTURDUĞU SUADİYE’DEKİ EVİNİ GEÇEN AY BOŞALTMIŞTI. Diva 1 aydır annesi Necla Poyraz’ın yanında kalıyordu. Bülent Ersoy geçtiğimiz hafta Beykoz’dan deniz manzaralı üç katlı bir villa satın aldı. 1 milyon dolara aldığı villanın içine Türk hamamı ve sauna yaptırdı. Geçen hafta da...
 3. Atatürk'ün Milli Ahlaka Verdiği Önem ve Ahlakla İlgili Sözleri Anıları

  Atatürk'ün Milli Ahlaka Verdiği Önem ve Ahlakla İlgili Sözleri Anıları

  atatürk ahlak atatürk ahlak sözleri atatürkün ahlak ile ilgili sözleri düşünceleri özdeyişleri anıları ile ilgili bilgiler burada melekler. Mustafa Kemal Atatürk 'ün söylediği sözler içinde ahlak ile ilgili sözleri de büyük önem taşır melekler. En çok bilinen ahlak ile ilgili özdeyişleri başında '' Ben sporcunun zeki, çevik ve ahlaklısını severim '' sözü gelir, bunu hepiniz duymuşsunuzdur. Bu...
 4. Milli Piyango ödemeleri ve parası

  Milli Piyango ödemeleri ve parası

  Milli Piyango Parası Nereden Alınır Milli Piyango Parası Nasıl Alınır Milli Piyango parası nereden alınır diyenler için bu sayfamızda ilgili bilgileri aktarıyoruz Melek'ler. dileriz ki ihtiyacı olana çıkar para. • Milli Piyango biletinin son 3 ( üç ) rakamına kadar isabet eden ikramiye tutarlarını Milli Piyango gezici ve sabit bayileri ödemek zorundadır. Bu bayiler son dört veya beş...
 5. Milli Bayramlar ve Tarihleri nelerdir?

  Milli Bayramlar ve Tarihleri nelerdir?

  Milli Bayramlar ve Tarihleri nelerdir? Lütfen bununda konusunu açın ve bilgi verin bize

Sayfayı Paylaş