Ben tedavisi kalıcı mıdır? Benler tekrar oluşur mu?

  • Konbuyu başlatan Uzman SühaN
  • Başlangıç tarihi
Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Ben tedavisi kalıcı mıdır? Benler tekrar oluşur mu?
Vücudumuzda neden çıktığı henüz bilinmeyen benler çoğu zaman zararsız olsa da estetik açıdan biraz can sıkıcı olabilirler. Derimizin renginde veya kahverengi renkli olan bu benler sıklıkla yüzümüzde, gözkapaklarımızda, koltukaltlarımızda, sırt ve göğüs bölgelerimizde çıkabilir. Bunların bir kısmı doğuştan olduğu gibi, bazen de sonradan çıkabilir. Lazerle ben aldırma tedavisi radyokoter cihazları yardımıyla oluşturulan radyo dalgalarının ben üzerinde ısı enerjisine dönüşmesi şekline dayanır.


Ben (Nevus) Nasıl Tedavi Edilir?
Radyokoter cihazları yardımıyla oluşturulan radyo dalgalarının ben (nevus) üzerinde ısı enerjisine dönüşmesi şekline dayanan bir tedavi yöntemi vardır. Isınan hücrelerin sıvısı buharlaştırılmak suretiyle ben (nevus) tabaka tabaka kaldırılır, normal cilde ulaşılır.
2.jpg


Radyokoterle Her Ben (Nevus) Alınabilir mi?
Radyokoter ile damar beni hariç renkli, renksiz, büyük küçük tüm benlere tedavi uygulanabilir.
Ben (Nevus) Tedavisinde Kullanılan Diğer Yöntemler
Ben tedavisinde elektrokoter yöntemi dışında tedavi yöntemleri de bulunmaktadır. Bunlara;
- Benin cerrahi müdahale (ameliyat) ile alınması
- Lazerle buharlaştırma
- Radyofrekansla buharlaştırma
- Cryotherapy (dondurarak) parçalama yöntemleri sayılabilir


Ben Aldırma Tedavi Süreci
Tedavi edilen bölgede tedavi sonunda yara oluşur, sonrasında yara kabuk bağlar nihayetinde bu kabuk benin büyüklüğüne göre 3 - 5 gün içerisinde düşerek bölgede hafif bir kızarıklık kalır. 2 - 3 ay içerisinde bu kızarıklık normal ten rengini alır. Süreç sonunda benin büyüklüğüne göre çok hafif bir iz kalabilir veya hiç iz kalmayabilir.

Ben Aldırma Seans Sayısı ve Süresi
Genellikle tek seansta tedavi tamamlanmış olur. Gerekirse küçük rötuşlar için hasta aylık kontrole çağrılabilir.Benleri aldırmak zararlı mıdır?
Toplumda genel olarak benlerin alınması ile ilerde daha kötüye gideceği gibi yaygın bir yanlış inanış vardır. Aslında durum tam tersidir yani benlerin alınmaması durumunda Malign Melanom adlı deri kanserine yakalanma riski vardır. Bu yüzden benleri aldırmak zararlı değil tam tersine kanser riskini ortadan kaldırır.


Ben tedavisi ağrılı / acılı bir tedavi midir?
Küçük sayılabilecek (1 cm çapından küçük) benlerde tolere edilecek seviyededir. Daha büyük benlerde lokal anestezi veya anestezik kremler yardımıyla operasyon yapılır.
Ben tedavisi kalıcı mıdır? Benler tekrar oluşur mu?
Tedavi kalıcıdır. Tedavi edilen bölgede tekrar ben oluşumu olmaz.
Kaynak :mayaestetik.com
 

Benzer İçerikler

Üst