1. Misafir

Misafir Forum Okuru

Bendir resimleri

Konu, 'Müzik Aletleri' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 19 Ekim 2016
  2. *BEYZA*

*BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    2.278
    Ödül Puanları:
    113

< Konu Resmi..>

Bendir
    , Klasik Türk Müziğinde kullanılan başlıca vurmalı ritim çalgılarından biridir.

Zilsiz büyük def, nakkare ve kudümle birlikte kullanılır. Derisinin iç yüzüne boydan boya gerilen kiriş sayesinde aynı anda iki değişik tını çıkarabilir.

Bendir

Bendir, Klasik Türk müziğinde ve özellikle Mevlevi Türk Tasavvuf Musikisinde daire veya def adıyla bilinen vurmalı çalgının Mağrip ülkelerine (özellikle Fas ve Cezayir'e) özgü biçimidir. Mağrip Arapçasından alınan bendir adı Türkiye'de 1980'lerden sonra yaygın kullanıma kavuşmuştur.

Türkiye'de son dönemlerde kullanım alanı yaygınlaşmaya başlamış olup, Türk Tasavvuf Müziğinin yanında Türk Halk Müziği'nde en çok kullanılan ritim aleti olmuştur.

Standart çapı 52 cm'dir. Ses kalitesi bendirin kasnağına ve maddesine göre değişir. Plastikten veya deriden yapılır. Deriden yapılan bendirlerde kasnaklardaki vidaları sıktıkça ses tonu değişir, aynı zamanda çakmak-kibrit yardımıyla deri 2 dakika kadar ısıtıldığı zaman daha kaliteli ses elde edilir.

Bendir resimleri konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Benim İçin Üzülme Fulya Zenginer Resimleri

Benim İçin Üzülme Fulya Zenginer Resimleri

Bu konu Fulya Zenginer resimlerine yer vermektedir. Fulya Zenginer şu sıralar ATV ekranlarının yepyeni dizisi olan "Benim İçin Üzülme" de Buke karakterini canlandırıyor. Dizi yeni olmasına rağmen oldukça ilgi görmeye devam ediyor. Mahsun Kırmızıgül imzalı dizi de Buke rolünü canlandıran Fulya Zenginer daha önce Tövbeler tövbesi ve Küçük Kadınlar dizisin de seyretmiştik. Sanatçıya...
  2. Bu Tarz Benim Öykü Serter Resimleri

Bu Tarz Benim Öykü Serter Resimleri

"Bu Tarz Benim" yarışmacı sunucu olan Öykü Serter hayranları için kendisinin en güzel resimlerinden seçtiğimiz görselleri sizler için bu yazımız da paylaşıyoruz.
  3. Bu Tarz Benim Kemal Doğulu Resimleri

Bu Tarz Benim Kemal Doğulu Resimleri

"Bu Tarz Benim" yarışmasının jüri üyelerinden olan Kemal Doğulu son zamanlar da adından sıkça söz ettiren ünlüler arasın da yer alıyor. Kemal Doğulu hayranları için kendisinin en güzel resimlerinden seçtiğimiz görselleri bu yazımız da sizlerle paylaşıyoruz.
Etiketler:

Sayfayı Paylaş