gebe
  1. Misafir

Misafir Forum Okuru

Bendir resimleri

Konu, 'Müzik Aletleri' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 19 Ekim 2016
  2. BEYZA21

BEYZA21 Administrator Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    2.186
    Ödül Puanları:
    113

< Konu Resmi..>

Bendir
    , Klasik Türk Müziğinde kullanılan başlıca vurmalı ritim çalgılarından biridir.

Zilsiz büyük def, nakkare ve kudümle birlikte kullanılır. Derisinin iç yüzüne boydan boya gerilen kiriş sayesinde aynı anda iki değişik tını çıkarabilir.

Bendir

Bendir, Klasik Türk müziğinde ve özellikle Mevlevi Türk Tasavvuf Musikisinde daire veya def adıyla bilinen vurmalı çalgının Mağrip ülkelerine (özellikle Fas ve Cezayir'e) özgü biçimidir. Mağrip Arapçasından alınan bendir adı Türkiye'de 1980'lerden sonra yaygın kullanıma kavuşmuştur.

Türkiye'de son dönemlerde kullanım alanı yaygınlaşmaya başlamış olup, Türk Tasavvuf Müziğinin yanında Türk Halk Müziği'nde en çok kullanılan ritim aleti olmuştur.

Standart çapı 52 cm'dir. Ses kalitesi bendirin kasnağına ve maddesine göre değişir. Plastikten veya deriden yapılır. Deriden yapılan bendirlerde kasnaklardaki vidaları sıktıkça ses tonu değişir, aynı zamanda çakmak-kibrit yardımıyla deri 2 dakika kadar ısıtıldığı zaman daha kaliteli ses elde edilir.

Bendir resimleri konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. BenDeniz Resimleri

BenDeniz Resimleri

bendeniz resimleri bendenizin resimleri bendeniz resim resim galerisi bendenızın tum goruntu galerısı
  2. Düşündüren Resimler<<bence hepsi bi harika>>

Düşündüren Resimler<<bence hepsi bi harika>>

düşündüren resimler dusunduren resimler düşündüren fotoğraflar bazen öyle resimler vardırki kendilerine hayran bırakır karşıdakilerini..Ama bu resimler farklı hem hayran bırakıyo hemde düşündürüyo.
  3. Benim İçin Üzülme Çağlar Ertuğrul Resimleri

Benim İçin Üzülme Çağlar Ertuğrul Resimleri

Bu konu benim için üzülme dizi oyuncusu Çağlar Ertuğrul resimlerine yer vermektedir. İzleyiciyi ekran başına bağlayan Mahsun Kırmızıgül'ün yepyeni dizisi "Benim İçin Üzülme" gün geçtikçe dizi konusu ve oyuncuları ile ilgi toplamaya devam ediyor. Dizi de Sinan karakterini canlandıran Çağlar Ertuğrul, muhteşem gözleri ve düzgün fiziği ile genç kızların ilgisini çekmeye başladı...

Sayfayı Paylaş