benim şirin kasabam GÖREME/NEVŞEHİR

siyahinci50

Aktif Üye
Üye
benim şirin kasabam GÖREME/NEVŞEHİR
Matiana-Maçan-Avcılar (GÖREMEnin eski isimleridir.)
Antik çağlarda Maçan olarak bilinen Göreme, bölgenin en eski yerleşim birimlerinden biridir. Şehrin adı ilk kez Göreme ile birlikte, bu yörelerde derlenmiş ve VII. Yüzyılın başına tarihlenen “ Aziz Hieron’n İşleri” adlı kaynakta geçer.

Doğal olarak korunmayan, diğer yerleşimler gibi gözden uzak bir yerleşim birimi olmayan Maçan, özellikle Arap akınları sırasında nüfusunun büyük bir kısmını kaybetti. Buradaki kiliselerin çoğu, Arap saldırılarından sonra şehrin yeniden imar edildiği döneme tarihlenir. Erken dönemlerde kentin nehir yakınında yer aldığı kabul edilir. Bu bölgede yer alan cepheleri sütunlu iki mezar bu erken dönem yerleşmenin kanıtlarıdır. Göreme Kasabası ve çevresinde 5 tane kilise vardır. Bunlardan en büyüğü olan ve VI. Veya VII. yüzyılda inşa edildiği sanılan Durmuş Kadir Kilise büyük sütunları ve vaaz kürsüsü ile çok iyi korunmuştur. Diğer kiliseler çok daha geç dönemlerde yapılmış olup Arap saldırılarının sonrasına, X. ve XI. yüzyıllara tarihlenirler. Burada en geç inşa edilen kilise XI. yüzyılda Maçan’ın piskoposluk merkezi olduğu dönemde yapılmış olan Yusuf Koç Kilisesidir. Bezirhanı ve Orta Mahalli Kiliseleri de Göreme’nin içinde yer alırlar. En uzak olanı ise 30-40 dakikalık yürüyüşle ulaşılan ve XI. yüzyıla tarihlenen Karabulut Kilisesidir. Doğanın yarattığı jeolojik oluşumların ve insan elinden çıkmış yapıların muhteşem bir uyum içinde olduğu Göreme Kasabası, yörenin en ilginç yerleşme yeridir. Günümüzde hala kaya evlerinde yaşayan, kayaları depo ve yaşam alanlarına çeviren yöre insanları eski çağlarda olduğu gibi bu volkanik toprakla dostluklarını sürdürüler. Göreme kasabasında kaya evlerinin yanı sıra kayalara oyulmuş lokantalar, pansiyonlar, oteller ziyaretçileri şaşkına çevirir. Şehrin sınırları Göreme’yi çevreleyen dik kayalar ve şehrin içindeki Peribacaları tarafından çizilmiştir. Bu doğal sınırlarının dışına taşmayan Göreme kasabasında bize eşsiz güzellikler sunar
156504e4d7f2f04710.jpg
156504e4d7f1373d9c.jpg
156504e4d7a15ed94f.jpg

benim patronumda Nevşehirli ama tam olarak neresinden bilmiyorum bazen bahsederler bende hep merak etmişimdirim Nevşehiri Bu konu benim için iyi oldu teşekkür ederim canım.

Hatta ben Nevşehirin gelenek ve göreneklerinide merak ediyorum ayrı bir konuda yer verirsen çok mutlu olurum :D:D

he bu arada +rep benden :D:D

Geri