Etiketler:
  1. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

Benjamin Franklin Hayatı hakkında bilgi istiyorum

Konu, 'Soru-Cevap' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

Benjamin Franklin Hayatı hakkında bana acilen bilgi lazım bu konuda yardımlarınızı esirgemeyin benden kızlar!

2. Misafir

Misafir Forum Okuru

Benjamin Franklin Hayatının özeti

Benjamin Franklin Hayatı ve buluşları

Benjamin Franklin 17 Ocak 1706 Boston'da doğmuştur. On yedi çocuklu bir sabun ve mum imalatçısının onuncu oğlu olarak dünyaya geldi. On yaşında okulu bıraktı. 12 yaşındayken basımevi yöneten ve liberal bir gazete yayınlayan ağabeyi James'in yanına çırak olarak girdi. Basımcılık mesleğini öğrendi ve edebiyat çalışmalarına başladı. 1730'da Philadelphia'da bir basımevi ve gazete kurdu.

Franklin, 1736'da Philadelphia meclis sekreteri oldu ve siyasete atıldı. 1750'de Pensilvanya meclisine seçildi, arazi vergisine karşı olan büyük ailelerle mücadele etti. İngiliz Amerikası postalarının genel müdürlüğüne getirildi. Posta servisinde çeşitli düzenlemeler yaptı. Özellikle elektrik olaylarıyla ilgili araştırmalar yapan Franklin, elektrik yüklerindeki artı ve eksi uçlarını keşfetti ve elektrik yükünün korunumu ilkesini ortaya attı. Fırtınalı bir havada uçurtma uçurarak gerçekleştirdiği deneyi sonunda şimşeğin elektriksel bir olay olduğunu keşfetti, paratoner'i keşfetti, güneş ışığından daha fazla yararlanmak için saat uygulamasını başlattı. 17 Nisan 1790'da hayatını kaybetti.

Benjamin Franklinin buluşları
    Franklin'in birçok buluşu oldu. Bunlar; yıldırımsavar (paratoner), Cam Armonica, Franklin sobası, bifokal gözlüktür.

Benjamin Franklin Hayatı hakkında bilgi istiyorum konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Benjamin Franklin kimdir?

Benjamin Franklin kimdir?

benjamin franklin neyi icat etti benjamin franklin kimdir hayatı Benjamin Franklin kimdir?Benjamin Franklin'in hayatı ve buluşları nelerdir sorusuna yanıt olarak merak ettiğiniz bilgileri sizler için sunuyorum. Benjamin Franklin, 1706 Boston doğumlu, çok yönlü bir kişilik oldu. 10 yaşından sonra resmi bir eğitim olmadan, o kendi kendine yazar kendi satirik makaleler, bilim adamı, mucit,...
  2. Benjamin Franklin kimdir

Benjamin Franklin kimdir

Hanımlar Benjamin Franklin kimdir biyografisi var mı
  3. Benjamin Franklin biyografisi

Benjamin Franklin biyografisi

Benjamin Franklin hayatı Benjamin Franklin kimdir Benjamin Franklin kimimiz onu mucit biliriz, kimimiz Amerikalı bir yazar, siyasetçi ya da felsefeci... Aslında o hepsi, bu yazımızda ünlü Benjamin Franklin'in biyografisi hakkında bilgiler paylaşıyoruz sizinle Melek'ler.Benjamin Franklin ABD'li yayımcı, yazar, mucit, felsefeci, bilim adamı, siyasetçi ve diplomat. Thomas Jefferson ve John...
  4. Benjamin Franklin Sözleri

Benjamin Franklin Sözleri

Benjamin Franklin Sözleri Selam millet sizden Benjamin Franklin Sözlerini rica ediyorum.
  5. Niran Ünsal Kimdir hayatı hakkında bilgi istiyorum

Niran Ünsal Kimdir hayatı hakkında bilgi istiyorum

Niran Ünsal Kimdir bana Niran Ünsalın hayatıyla ilgili bilgiler verirseniz çok sevinirim bu güzel sesli yorumcunun hayatını merak ettim:)

Sayfayı Paylaş