Benlerinizmi var???

kördügüm

Tatlı ve Çalışkan Melek
Üye
Benlerinizmi var???
Benler derinin her hangi bir bölgesinde tek ya da gruplar halinde bulunabilirler. Benlerin çıkması genetik olarak kodlandığından engellenemez, ancak ben çıktıktan sonra kontrol edilebilir.
Deriden kabarık veya düz (bazen saplı), pembeden siyaha kadar değişen bir renk yelpazesine sahiptirler ama, genellikle kahve renklidirler. Boyutları ve şekilleri benden bene değişiklik gösterebilir.Bu renk derinin melanosit adlı hücrelerinden üretilen,melanin pigmentinden ( boya maddesi) kaynaklanır.
Benlerin kanserleşmesine ilişkin fobi toplumda gitgide yaygınlaşmaktadır.Bu nedenle Öncelikle bu konuda bilgilenmek önemlidir.Biz bedenimizi tanırız.Cildimizde neyin öteden beri var neyin sonradan oluştuğu konusunda bilgi sahibiyizdir.O halde öteden beri var olan benlerimizin de farkındayızdır.Benlerimizde sıra dışı bir değişiklik olduğunu gözlediğimizde hemen bir cilt uzmanına başvurmak bu konuda alacağımız en doğru karardır.

Benlerde sıradışı değişiklikler:

1-Asimetrienin bir yanı diğer yanına benzemiyorsa.
2-Bende yaşla ya da deri yüzeyinin genişlemesiyle ilişkisiz bir büyüme söz konusuysa,
3-Rengi ben yüzeyinde açıklı koyulu değişik sergiliyorsa
4-Benin sınırları her zamankinden farklı bir düzensizlik gösteriyorsa
5-Etrafında kızarma, iltihabi bir durum ya da kanama oluyorsa
6-Etrafında yeni küçük koyu benler çıkmaktaysa
Hiç beklemeyin.Hemen bir dermatoloji uzmanına görünün.
Beninize iyi bakın:
-Değişiklik olup olmadığı yönünde muayene edin.
-Yolmaya ,koparmaya çalışmayın.Onu istemiyorsanız küçük bir operasyonla aldırın.
-Giysi yakalarının ya da takıların tahrişine izin vermeyin
-Sağa sola çok çarpıp vurmamaya özen gösterin.
Bunlar ben değil:
Çillerarışın ve kızıllarda sıkça rastlanır.Güneşle belirginleşir.Kimilerinde kışın tamamen kaybolabilir.Çiller genellikle yüz boyun ve sırtın üst bölümünde görülürler.Bazılarının boyutu bezelye büyüklüğüne erişebirlir.
Seboroik keratozrta yaş üzeri kimselerde yüz ve gövdede kahve rengi lekeler ve siğile benzer pürtükler oluşabilir.Bu zararsız lekeler seboroik keratozdur.
Güneş lekeleril sırtlarında kollarda ve yüzde griye çalan küçük lekelerdir.Yaşla ve herhangi bir hastalıkla ilgisi yoktur.

Geri