Berat Kandili Gecesi Nasıl İbadet Edilebilir?

TİTAN

TİTAN

*Melekler Mekanı*
Berat Kandili Gecesi Nasıl İbadet Edilebilir?
berat kandili ibadet
berat kandili 2013
berat gecesi ibadet
Sevgili melekler, Berat Kandili, Şaban ayının 14. gününü 15. gününe bağlayan geceye verilen isimdir. Bizim kullandığımız miladi takvime göre 23 Haziran Pazar'ı 24 Haziran Cumartesi'ye bağlayan gecedir. Bu mübarek geceye Berae gecesi, Sakk gecesi ve Rahmet gecesi de denilmiştir. Berat gecesinde ilk yapmamız gereken kendimizi gözden geçirmek ve nefis muhasebesi yapmaktır. Kötü düşüncülerden sıyrılarak tövbe etmek, temiz bir kalple ibadet etmeye çalışmaken güzeli olacaktır.


Peygamber Efendimiz Berat Kandilinin gecesini ibadetle gündüzünü oruçla geçirmemizi tavsiye etmiştir.Ayrıca Berat gecesinde Bol bol kaza namazı kılınmalı bunun dışında Berat Gecesi namazı da kılmak çok faziletli ve makbul bir ibadet sayılır.


Berat gecesinde kılınan Hayır Namazı

Namaza Niyet şöyle yapılır,Yâ Rabbi, niyet ettim senin rızâ-i şerîfin için namaza. Beni afv-ı ilâhîne, feyz-i ilâhîne mazhar eyle. Kasvet-i kalbden, dünya ve âhiret sıkıntılarından halâs eyleyip süedâ defterine kaydeyle, Allâhü Ekber

Kılınışı şöyledir;Her rek'atte Fâtiha-i şerîfeden sonra 10 İhlâs-ı şerîf okunur.Daha sonra İki rek'atte bir selâm verilerek 100 rek'atte tamamlanır.Her rek'atte 100 İhlâs-ı şerîf okumak sûretiyle 10 rek'at olarak da kılınabilir.
 
Üst