Berdel

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
Yönetici
Berdel
rüyada düğün konvoyu görmek rüyada araba konvoyu görmek konvoy berdel
246089_2.jpg


[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]
berdel.jpg
Berdelde sadece aile büyüklerinin lafının geçerli olması işin acı tarafıdır. Aileyi oluşturacak olan gelin ve damat adaylarının düşünceleri genelde hiç sorulmaz. Feodalizmin ve aşirete bağlı ailenin ekonomik yapısı ve geleceğine dair en sağlam kararları alabilecek merci olarak görülen babalar genelde berdele kendi başlarına karar verirler. Hatta uygulattırırlar. Aile yapısı gereği itiraz edebilecek bir merci de bulunmaz. Hal böyle olunca olan çocuklara olur, ama bu da berdeli halen uygulanabilen bir yöntem olmaktan alıkoymaz. Aile baskısı yüzünden berdele mecbur bırakılmışlığın acısını tarif etmeye gerek yok. 4 kişinin birbirine bağlanmış olduğu bu hadise zannedildiğinin aksine 2 ayrı aileyi de mutlu kılmıyor. Herhangi bir ailede sorun yaşanması demek, diğer ailede de sorun yaşanacağıdır. Zira bir damat gelinin ihtiyacını ona almamışsa, diğer damatta kendi gelininin ihtiyacını karşılamaz. Neredeyse tamamen "iyilik yap-iyilik bul" "kötülük yap-kötülük bul" tabanlı bir felsefe geçerli berdellerin çoğunda. Kısasa kısastır. Bir tarafın mensuplarında görülen çatırdama veya sorun hemencecik diğer berdel mensuplarına da yansımakta. Mükemmel bir çift olsalar bile aralarına kara kedi girebilmekte.
[/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]kaynak:güneydogolife.com[/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]
[/FONT]​
berdel.jpg


Berdel nasıl yapılıyor
Aileler aracılar yoluyla tanışırlar. Bir kaç defa aile ziyaretleri yapılır. Gelin ve damat adayları birbirlerini görür. Adaylar birbirlerini beğenir ve aile büyüklerine bunu ilettiklerinde artık hazırlıklar yapılır. Aile ziyaretlerinde tatlılar (özellikle baklava ve kadayıf) yenilir ve işin hayırlı ve kazasız belasız bitmesi için iki aile bireyleri ellerini açıp sesli bir şekilde dua edip söz keserler. Her iki tarafın büyükleri bir araya gelip neleri nasıl yapacaklarını ne şekilde davranacaklarını kararlaştırırlar. Ne yapılacak. Ne kadar takı alınacak. Kaç halı alınacak. Ne kadar yatak ve döşek yapılacak (modern mobilya takımlarının yanı sıra bölgede hala yer yatakları bir göç göstergesi) Düğün nerde olacak bunlar kararlaştırılır ve hazırlıklara başlanır. Aileler çocukları için alacakları çeyiz konusunda kararlaştırılandan farklı bir şey alamazlar. Her iki tarafında alacağı çeyiz eşit olmak zorunda.

Hazırlıklarlar tamamlanır kararlaştırılan gün ve saatte taraflar konvoylar halinde arabalarla berdel alanına gelir. Konvoyun uzunluğu adeta berdel sahibinin gücünü simgeler. (Arabaların yüzde 95'i beyaz renkli Toros) Belirlenen yere gelinir ve her iki taraf 50 metre uzaklıkta şenliğine devam eder. Kadınlar zılgıt çalar, halay çekilir ve oyunlar oynanır. Bu arada gelinleri taşıyan arabalar orta yerde kafa kafaya verip durur. Gelinlerin babaları kızlarını arabadan çıkarıp orta yerde gelinler görüştürülüp tokalaştırılır. Bu gelinlerin bir birlerini ilk kez görmesidir. Dışarıda bu hızlı ve hata kabul etmez değişim gerçekleşirken damatlar arabanın içinde oturur. Gelinler değiştirildikten sonra hızla arabalara geri dönülür. Arabaya önce gelin bindirmek bir üstünlük olarak görülür. O yüzden çok hızlı bir şekilde hareket edilir. Bunu bilen gelinler kendi ailelerine bu üstünlüğü sağlamak için arabalara giderken ayak sürterek ve direnerek giderler. Bu çekiştirme anında gelinlerin düştüğü de oluyor. Gelinlerin değişimiyle birlikte yanlarına getirdikleri, gelinin özel eşya ve malzemelerinin içinde bulunduğu sandıklar da değiştirilir. Bu arada düğün salonlarında görmeye alışık olmadığımız olaylar yaşanır. Gelinlerin başından para yerine mermi kovanları boşaltılır. Silahlar susmak bilmez. Nasıl ne zaman ortaya çıktığını görmeden seslerini duyarsınız. Öyle bir duyarsınız ki bu sesleri kulaklarınız sağır oluyor sanırsınız. Bu değişim süreci en fazla 5 dakika sürer. Yüzlerce insan bu süre zarfında arabalarına binmiş olur ve konvoy geri döner.

Evden kız gidince üzülünür. Ama biri giderken biri geliyor, bir nevi acınızı dindiriyor.
Her değişim korkutur bizi. Ne de olsa ne olduğu, ne olacağı bilinmezdir. İçinde bilinmezlik varsa eğer, değişim zordur, sancılıdır. Ama her değişim böyle olmak zorunda değil. Berdel değişme, değiştirme anlamına geliyor. Güneydoğuda sıkça rastlanan bir töre. Ve her töre gibi uf, öcü ve kötü. Oysa en trend kavram değişimin somut uygulanmış hali. Hem de öyle bilinmez korkulu, sancılı bir değişim değil. Değişimin korkutmayan yüzü berdel.

Gelin konvoyu düğün evine geldikten sonra gelin arabadan hemen inmez. Gelin ayak diretir ve kayınpederinden bahşiş ister. Gelinle birlikte gelen sağdıç arabanın kapısını açmaz ne zamanki istedikleri miktarda para alırlarsa o zaman kapı açılır ve gelin arabadan indirilir. Eşikten içeri girerken gelin ve damadın huzurlu olmaları ve çok çocuk doğurmaları için bardak kırılır. Eğer duvar kerpiç değilse bardak duvara fırlatılarak kırılır. Eğer duvar kerpiç ise yere konulan bir taşa vurularak kırdırılır. Gelinin bardağı kıramaması zayıflık olarak görülür. Bardak kırma işlevinden sonra kayınpederin işleri daha bitmemiştir. Evin içine giren gelin bu sefer oturmaz ayakta bekler. Oturması için altına koltuk değil de yumuşak olsun diye birkaç yastık üst üstü konur. Ama gelin yine de oturmaz ve yüzünü açmaz sağdıç yine kayın perinden oturması ve yüz görümlüğü için para veya takı alır. Bundan sonra konu komşu ziyaretleri ve takı merasimi olur. Burada takı merasimi belli bir zaman diliminde olup bitmiyor. Siz 3-4 saat sonra gelseniz bile gelin ve damat hemen takı pozisyonunu alır ve takınızı takabilirsiniz

Berdel kardeşler arasındaki bağı kuvvetlendiriyor
Görümcen aynı zamanda yengen olursa 'ne sizinkiler ne de bizimkiler' şeklinde başlayan tartışmaların bir anlamı kalmıyor. Hem kızı hem de oğlu bulunan iki ailenin karşılıklı olarak kızlarını ve oğullarını aynı anda evlendirmek ve görenek adı altında yaşamdaki tüm kurallar bu gerçek bu düşünce etrafında şekillenmiş. İmkanlar ne kadar sınırlı da olsa, insanlar inandıkları bu temel düşünceden, yaşam görüşünden vazgeçmiyorlar. Berdel bir ailenin kız ve erkek çocuğunun başka bir ailenin kız ve erkek çocuğu ile karşılıklı olarak aynı anda evlendirilmesine berdel deniyor. Diğer bir deyişle kızınızı gelinlikle evden çıkardığınızda, başka bir gelinlikli kız oğlunuzun hanımı olarak eve giriyor.

Güneydoğunun tüm gelenek ve görenekleri hep tek bir bakış açısından olumsuz olarak değerlendirildi bu güne kadar. Berdel de böyle. Gerçekten berdelden dolayı çok canlar yandı genç kızlar hiç hak etmedikleri bir kaderi yaşamak, yaşlı bir adamla evlendirilmek zorunda bırakıldı.

Ancak hep olumsuz değil olumlu örnekleri de var. Ve berdel sadece genç kızların istemedikleri halde zorla yaşlı adamlarla evlendirilmesi olarak görülmemeli. O kadar olumlu örnekleri var ki. Kardeşin kardeşi bayramlarda görür olduğu bir zamanda berdel geleneği kardeşler arasındaki bağı kuvvetlendiriyor. Gelin yada damat eşlerin birbirlerinin ailelerine gitmek istemediği uzak durduğu bir dönemde, berdel geleneği yapısı gereği böyle bir uzaklığı ortadan kaldırıyor. Siz kendi kardeşinizi görürken, eşinizde kendi kardeşini görmüş oluyor. Aile bağları hiç kopmamacasına kuvvetleniyor. Kardeşinizle ortak bir kaderi paylaşıyorsunuz.

kaynak:cihandergi.com

3020545.jpg

kaynak:megatr.org

Aşk, aile boyu tecavüz, töre, tehdit ve berdel...
Diyarbakırlı genç sevgilisi R.A.'yı görmek için Batman'a gitti. Kızın (R.A'nın) babası, ağabeyi ve 5 akrabası genç adamı yakaladı.
Gence önce tecavüz edip sonra da işkence yaptılar. 17 yaşındaki gencin hayatı karardı. Olayın devamıysa akıllara durgunluk verir nitelikte...
AHLAKSIZ TEKLİF

A.N. ailesi yerine polise gitti. Polis genci korumaya aldı.
Tutuklanan ailenin yakınları gencin ailesini arayıp "Şikayetçi olmayın evlendirelim" dedi ama reddedildi.
Zoraki damat

Batman'da 17 yaşındaki bir delikanlı, sevdiği kızın yakınlarının tecavüzüne uğradı Ancak mağdur erkek olsa da törelerin teklifi aynıydı: Tecavüzcü aileye damat ol.
SEL BASINCA YARDIMA KOŞMUŞTU

Nice kadınların hayatını çalan töreler, acısını erkeklere de bulaştırdı. Oysa her şey 2 gencin masum aşkıyla başlamıştı.
Diyarbakır'da yaşayan A.N. (17), Batmanlı kız arkadaşı R.A. ile 1 yıldır telefonla görüşüyordu. Felaketin habercisi ise yağmur oldu.
Batman sele boğulurken, evini kaybeden R.A. sevgilisini arayıp yardım istedi. A.N. de Batman'a gidip sevgilisi ile buluştu.
Fakat bu masum flörtü gören kızın ağabeyi Z.A., babası C.A. ve 5 arkadaşları, önce dövdükleri A.N.'ye sonra teker teker tecavüz etti.


GENÇ ADAM AİLESİNE DÖNMEK İSTEMEDİ

Sığınma Evine Sığındı

Yaşadığı şok ile bayılan delikanlı, ayılır ayılmaz polise koştu. Polis, A.N.'ye, "Seni evine götürelim" dedi. Ancak genç adam, töre gereği öldürüleceğini bildiği için sığınma evini tercih etti. Savcılıkla konuşan aile ise, oğullarına zarar vermeyeceklerine dair taahhütname imzalayıp A.N.'yi aldı. Bu arada ağabey Z.A. tutuklandı, baba serbest kaldı. Diğer 5 zanlı ise arananlar listesine girdi. Ve R.A.'nın ailesi, A.N.'ye şikayetinden vazgeçip kızlarıyla evlenmesini teklif etti. Delikanlının cevabı "Hayır" oldu.
Sibel HÜRTAŞ

kaynak:dostfmamoral.blogspot.com

10881.jpg
 
Üst