1. SadmiN

  SadmiN ♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  29 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  15.103
  Beğenilen Mesajlar:
  1.153
  Ödül Puanları:
  113

  Besin Piramidi Nedir

  Konu, 'Bunları Biliyor musunuz ?' kısmında SadmiN tarafından paylaşıldı.

  besin piramidi nedir besin pramidinde neler vardır besin pramidi nedir, besin pramidi
  Sevgili meleklerim hiç besin pramidi nedir diye merak ettiniz mi :D:D Bu pramit mısırda bulunur çok iyi ve çok eski bir yapıdır :D:D Tabi yerseniz. Şaka şaka şimdi işte size besin pramidi nedir anlatayım.
  [​IMG]
  Yenilenen besin piramidi egzersiz ile beslenme alışkanlıklarımız arasın ciddi bir koordinasyon kurmamız gerektirdiğini vurgulamakta.. özellikle piramide tırmanan insane figürü egzersizi hayatımıza yavaş yavaş adapte etmemiz gerektiğinin göstergesi.

  Yeni pramide gore tüm besin gruplarında değişikliklere gidilmiş ve pyramid eskisi gibi çok tüketilen besinler üstünde daha az tüketilen ve en üstte en az tüketilmesi gerekenler olarak değ il, yelpaze şeklinde ve değişik renklerle ifade edilen besin grupları, şeritlerin genişliğiyle orantılı olarak tüketilmesi istenmektedir. Bu değişiklikler gore besin grupları

  tahıl grubu
  Tiamin, demir, niasin, çinko, folik asit gibi B grubu vitaminlerden ve magnezyum, posa yönünden zengin olan tahıl grubu besinler 1 porsiyonu ile 15 gram karboh Hidrat ve 2 gram protein içerir ve 68 kalori sağlar.

  bu gruptaki besinler günlük tüketilen miktarların yarısının kepekli olması gerekmekte. Günlük 75 gram kepekli ürün tüketilmesi posa alımına büyük katkısı olmaktadır.

  sebze grubu
  A, C B2 vitaminleri, Folik asit, demir magnezyum, potasyum yönünden zengin olan bu grup 6 gram karbon hidrat 2 gram protein sağlar ve 28 kalori enerji verir. Günlük sebze tüketiminde dikkat edilmesi gereken ise brokoli ıspanak gibi koyu yeşil yapraklı sebzelerin daha çok tüketilmesi. Günlük 34 porsiyon sebze tüketilmelidir.

  meyve grubu
  A, C B2 Folik asit, demir magnezyum, potasyum yönünden zengin olan bu grup 12 gram karbonhidrat sağlar ve 48 kalori enerji verir. Meyve tüketiminin günlük 45 porsiyon olmalı ve tüketilen meyvelerin çeşitli olması gerekmektedir. kurutulmuş, dondurulmuş, konserve meyvler yerine taze meyve tüketilmeli ve meyve suları azaltılmalıdır.

  süt grubu
  protein, A, B6 B2 vitamini, potasyum ve çinko yönünden zengin olan bu grup

  1 porsiyonu (240 ml) 9 gram karbonhidrat, 6 gram protein, 3 gram yağ içerir toplamda 87 kalori enerji sağlar. Süt tüketiminde yağsız yada yarım yağlı süt kullanılmalıdır

  Süt içtikten sonra mide ağrısı çekenler laktozsuz, süt yoğurdu hiç tüketmeyenlerde kalsiyumdan zenginleştirilmiş içecekler tüketmelidir.

  Et Bakliyat grubu
  Protein, a, b6, b12 niasin, demir çinko, tiamin yönünden zengin olan bu grup 1 porsiyonu 6 gram protein, 5 gram yağ içerir ve 69 kalori enerji sağlar. kırmızı et tüketimi azaltılıp balık ve kanatlı eti tüketimine yönelinmelidir. Ayrıca etler, fırın, ızgara ve haşlama olarak tüketilmelidir. Protein kaynağı olarak kurubaklagiller ile desteklenmelidir.

  Yağ
  Piramit de sarı çizgi ile gösterilen bölüm yağların tüketiminde son derece dikkat edilmesi gerektiğini göstermektedir. Yağlarla ilgi yenilen özellik ise süt gibi besinlerden alınan yağların bu grupta değerlendirilmemesidir.

  sağlıklı beslenme nedir
  Beslenme vücudun büyümesi, kendini yenilemesi, çalışması gereken tüm besin öğelerinin yaş, cinsiyet ve fiziksel aktivite durumları göz önüne alınark yeterli miktarda ve belirli zaman aralıklarıyla alınmasıtüketilmesidir. Yeterli ve dengeli beslenme kurallarla uygulanamaz ancak alışkanlık ve yaşam biçimi haline getirilirse sürekli olur(yav bir türlü toplayamadım)

  Besin öğelerini Tanıyalım
  besinlerin içerisinde bulunan ve yaşamımız açısından son derece elzem olan besin öğeleri vücut çalışmasındaki yerlerine gore 6 grupta incelenmektedir.

  Karbonhidratlar (CHO)
  Bir çok besinde farklı formlarda bulunan şekerlerdir. En önemli özelliği enerji sağlamadır. Normalde günlük enerji gereksinmemimzin %5560 ını karbonhidratlardan sağlamaktayız.

  Karbonhidrat kaynakları
  Şeker, çikolata, reçel, bal, pekmez, şekerlemeler, şekerli yiyecekler ve içecekler.

  Taze ve kuru meyveler, meyve suları.

  Unlu(nişastalı besinler.

  Kurubaklagiller( nohut, mercimek, kurufasulye) patates gibi yumru sebzeler, bezelye, havuç ve diğer sebzeler

  Karbonhidrat alımında dikkat edilmesi gerekenler

  Şekerve nişastalı besinlerin aşırı tüketimi obeziteye yol açmaktadır.

  Tam bugday unu ve bu undan yapılan ekmek(kepekli) kurubaklagiller, sebze ve meyveler karbonhidrat kaynağı olarak tercih edilmelidir. Bu besinler posa yönünden zengindir. Ve günlük posa alımı 25 gr olarak önerilmektedir.

  Posalı pesinler
  sindirime yardımcı olarak kabızlığı önler

  Barsaktan şekerlerin emilimini azaltarak, şeker hastalarında kan şekerinin kontrolünü ve düzenlenmesini sağlar.

  safra asitlerini bağlayarak kolesterolün düşürülmesine yardımcı olur.

  posa enerjiye dönüşmediğinden kilo yapmaz.

  Karsinojen bakterilerin hızla vücuttan atılmasını sağlayarak, kanser oluşumunu önler.

  Posa alımında dikkat edilmesi gerekenler:

  Posayı besinler ile alınmalıdır. Tabletler besinlerin yerini hiçbirzaman tuttmaz.

  Tahıllar, sebzeler, meyveler ve kurubaklagiller gibi boll if içeren besinlerin günlük diyetinizde yer almasına dikkat edilmelidir.

  Meyve suyu yerine meyve yemeyi tercih ediniz ve kabuğuyla yenilebilen meyveleri soymadan tüketiniz.

  Posanın tablerler yada besinlere gelişigüzel eklenmesi aşırı alımına neden olabilir, aşırı posa tüketimi demir kalsiyum gibi minerallerin vücutta kullanılamamasına neden olmaktadır.

  lifli besinlerle birlikte süt yoğurt tüketilmesi önerilmektedir..

  Yağlar
  Bir çok besinde bulunan yağlar en çok enerji veren besin ögesidir. 1 gram karbonhidrat 4 kalori sağlarken 1 gram yağ 9 kalori enerji sağlamaktadır. Besin piramidindeki yeri bu nedenle çok dar bir alandır. Yetişkin insane vücudunun yaklaşık %1520 si yağdır, bu yağ insanın temel enerji deposudur..

  Yeterli ve dengeli bir beslenmede günlük eğerji gereksinmemizin %30 unu yağlardan karşılanmalıdır. Vücuda alının yağların genellikle yarısı yiyeceklerin bileşimindedir ve görünmez, kalanı ise saf yani görünür yağdı.

  Yağ tüketimi konusunda dikkat edilmesi gerekenler
  Türü ne olursa olsun aşırı yağ tüketimi yüksek enerji alımına neden olur. Bu uzun dönemde obeziteye yol açabilir.

  Kanda kolesterolleri ve diğer yağların yüksekliği tespit edilirse, toplam yağ alımı azaltılmalıdır.

  Kan yağlarının yükselmesini önlemek ve buna bağlı olarak dammar sertliğiniden korunmak için alınan yağların 1/3’ü doymuş, 1/3 ü’ tekli 1/3’ü de Çoklu doymamış yağlardan sağlanmalıdır.

  Besinlerdeki Yağ Türleri
  Doymuş yağlar
  Tekli doymamış Yağlar
  Çoklu doymamış yağlar

  Tereyağı

  Katı Margarin

  iç yağı

  Kuyruk yağı

  Görünmez yağ
  zeytin yağı

  fındık yağı
  Ay çiçek Yağı

  Mısırözü Yağı

  SoyaYağı

  Balık Yağı

  Proteinler
  Hücrelerimizin esas yapısını oluşturan proteinler, büyüme ve gelişme için ilk başta gelen besin ögesidir. Yetişkin bir insan vücudunun %16’sı proteinlerden oluşur. Yeterli ve dengelir bir diyetlerde enerjinin %1015’i proteinlerden karşılanır.

  Yetersiz protein alımı büyümeyi gelişmeyi engeller

  besinlerle Yeterince protein alınamadığında hücreler yenilenemez.

  Aşırı protein tüketimi ise böbrekleri ve karaciğerin yükünü arttırır.

  Mineraller
  hayvansal ve bitkisel doluradan değişik oranlardan bulunan minerallerin çoğu hçre çalışması için elzemdir. insan vücudunun ortalama %4ü minerallerden oluşmaktadır. Tüm organların çalışmasınad ve vücudun sağlıklı olarak büyümesi gelişmesi ve varlığını sürdürmesi için elzem olduğu bilinen mineraller; D emir, bakır, çinko, iyot, kükürt, kalsiyum, klor, fosfor, sodium, potasyum dur. Kobalt, krom, selenium, magnezyum manganez, de vücut çalışması için önemlidir.

  Vitaminler
  vitaminlerin vücut çalışmasındaki en öğnemli görevleri büyüme, sinir ve sindirim sistemlerimizin nor mal çalışmasını, besin ögelerinin vücutta enerjiye dönüştürülmesi, vücut için enerji olarak kullanılmasında ve bağışıklık sistemimizin güçlenmesinden önemli rolleri vardır.

  vitaminler Yarğda eriyen (A D e K ) ve suda eriyen (B grubu ve C vit) olmak üzere 2 ye ayrılmaktadır. Yağda eriyen vitaminlerin emilimi için mutlaka yağla birlikte tüketilmeleri gerekir. vitamin yönünden zengin olan salataya bu nedenle biraz yağ eklenmesi istenmektedir.

  Su
  insan yaşamı için oksijenden sonar gelen en önemli öğedir. Yetişkin insane vücudunun ortalama %59’u sudur.

  Günlük sıvı ihtiyacı yetişkinlerde 22,5 litre dir. Bu miktarın %7080’i su ile karşılanmalıdır.

  Günlük protein ve tuz tüketimi fazla ise su ihtiyacı artar. Böyle günlerde daha çok su içilmelidir.

  Günlük karbonhidrat tüketimi fazla ise su ihtiyacı azalmaktadır.
   
 2. Cennet-ul Meva

  Cennet-ul Meva Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  12 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  1.200
  Beğenilen Mesajlar:
  156
  Ödül Puanları:
  63
  Şehir:
  ❀⊱╮ ѦчЄπ
  biz bunu okulda yabmisdik :D Hic göresim gelmiyor :D
   
 3. ßeLeN

  ßeLeN Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  14 Haziran 2009
  Mesajlar:
  5.866
  Beğenilen Mesajlar:
  1.304
  Ödül Puanları:
  113
  lise zamanlarımda baya bır takılı kalmıştık bu konuda ... Tşk admınım ödevleri olanlar için gayet güzeldi..
   
Besin Piramidi Nedir konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Besin Piramidi

  Besin Piramidi

  Yaş grubunuza, yaşam tarzınıza göre ihtiyacınız olan kalori grubunu seçerek hangi ana gruplardan ne kadar günlük tüketimde bulunmanız gerektiğine ilişkin size fikir verecektir.Ana gruplardaki yiyecekleri çeşitlendirmek sizin elinizdedir. GÜNLÜK BESLENME PROGRAMI (GÜNLÜK PORSİYON SAYILARI) Hareketsiz bayanlar ve yaşlılar 1,600 Kalori Çocuklar,genç kızlar,aktif bayanlar ve hareketsiz...
 2. Besin Piramidi Değişiyor

  Besin Piramidi Değişiyor

  besin piramidi besin piramidi resmi nedir 10 yıl önceki beslenme programı ABD’lileri şişmanlatınca, sağlıklı beslenme piramidi de değişti. Amerikan Newsweek dergisi, sağlıklı yeni diyeti son sayısında kapak yaptı. 1992’de hükümet, Amerikan halkını yağ tüketimi konusunda uyardı. Ancak bu uyarı karbonhidratların zararsız olduğu şeklinde yorumlandı. Hazırlanan yeni beslenme piramidinde, kırmızı...
 3. Keops Piramidi

  Keops Piramidi

  (Dünyanın Yedi Harikası) Mısır’ da Giza’ da ki bu üç piramit bugün de görülebilecek durumdadır. Bunlar, İÖ yaklaşık 2613-2494 yılları arasında Mısır kralları için mezar olarak yapılmıştı. Dünyanın yedi harikası arasında günümüze kadar gelebileni Mısır piramitleridir. Mısırın çeşitli bölgelerinde onlarca piramit vardır. Piramitlerin nasıl ve niye yapıldığı hakkında çeşitli görüşler olmasına...
 4. keops piramidi

  keops piramidi

  keopsun mezarı keops piramidi ölçüleri keops piramidi neden yapılmıştır piramit mucizeleri Keops Piramidi ya da diğer adıyla Büyük Piramit, Giza Platosu'ndaki diğer sekiz piramidin arasında yaklaşık 30'uncu enlemde Nil Nehri'nin deltası üzerinde bulunmaktadır. Mısırlılar'ın mimari başarısında yüksek bir noktayı göstermektedir. Ancak nasıl inşa edildiği ya da hangi firavunun inşa ettirdiği...
 5. Kukulkan Piramidi

  Kukulkan Piramidi

  kukulkan İspanyol tarihçisi Diego Garcia de Palacio, 1576 yılında Maya şehirlerinden biri olan Copan hakkında: "Burada bir zamanlar büyük bir şehrin varlığını kanıtlayan harikulade tapınak kalıntıları bulunuyor. İnsan, böylesine ilkel insanların geçmişte bu denli güzel yapıları nasıl inşa ettiklerim anlayamıyor" diye yazmıştı. Copan, öylesine çok sayıda piramit, saray, yol ve...

Sayfayı Paylaş