gebe
 1. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  Beşinci Hastalık Nedir?

  Konu, 'Bebek & Çocuk Hastalıkları' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  beşinci hastalık, nedir, belirtileri, tedavisi, tehlikeli midir, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz

  [​IMG]  Sevgili melekler,
  Şimdi size adını çok fazla duymadığımız bbir hastalıktan bahsetmek istiyorum:Beşinci hastalık..Bu hastalıkla ilgili bilgi almak üzere Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Nilüfer Toprakçı'nın makalesine bir göz atalım..

  Beşinci hastalık, parvovirüs B19 adlı virüsün yol açtığı döküntülü bir hastalıktır. Özellikle 5-15 yaş arası çocuklarda görülür. Çocuklarla temasta olan, önceden bu virüsle karşılaşmamış erişkinlerde de görülebilir.

  Beşinci Hastalık Nasıl Bulaşır? Nasıl Belirti verir?
  Hastalık etkeni olan virüs, kişiden kişiye hava yoluyla, örneğin aksırık, öksürükle bulaşır. 1-3 hafta kadar süren kuluçka döneminden sonra gribe benzer yakınmalar ortaya çıkar. Hasta kişi bu dönemde çevresi için bulaşıcıdır. Ardından yanaklarda tokat atılmış görünümü veren bir kızarıklıkla döküntü başlar. Birkaç gün içinde kol ve bacaklarda dantel görünümlü bir döküntü ortaya çıkar. Nadiren vücuda da yayılabilir. Beşinci hastalığın döküntüsü kaşıntılıdır. Hastalığı erişkin yaşta geçirenlerde, kadınlarda daha sık olmak üzere eklemlerde ağrı ve şişlikler görülebilir.
  Ateş, halsizlik olabilir. Bazen de hiç belirti vermeden geçirilebilir. Döküntü yaklaşık 1 hafta kadar sürer. Sonraki birkaç haftada; ısı değişiklikleri, stres, efor gibi tetikleyicilerle döküntünün tekrar çıkıp kaybolduğu görülebilir. Hastalığı geçiren kişi ömür boyu bağışıklık kazanacaktır.

  Beşinci Hastalık Tehlikeli midir?
  Beşinci hastalık, bazı riskli kişiler dışında tehlikeli bir hastalık değildir, masum bir döküntülü hastalıktır.


  Bu riskli gruplar:

  Önceden virüsle karşılaşmamış hamileler ( Hamile kadın virüsü alırsa %5 olasılıkla bebeğe de geçebilir. Bu durumda bebekte ciddi kansızlıklara yol açabilir. Düşük veya ölü doğumlara da neden olabilir. )
  Bağışıklık sistemi zayıf hastalar
  Kronik kansızlığı olan hastalardır.
  Beşinci Hastalık Nasıl Tedavi Edilir?
  Viral bir hastalık olduğundan etkene yönelik tedavisi yoktur, kendiliğinden geçer. Ancak ateş veya
  kaşıntı için rahatlatıcı ilaçlar önerilebilir. Hastayı serin tutmak, serin suyla duş yaptırmak kaşıntıya iyi gelecektir. Tedavi gerektiren diğer döküntülü hastalıklardan, ilaç ve gıda alerjilerinden ayrılması için doktor tarafından görülmesi uygun olacaktır.

   
Beşinci Hastalık Nedir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Çocuk ve ergenlerde beşinci hastalık?

  Çocuk ve ergenlerde beşinci hastalık?

  Eminim sizde benim gibi ilkkez duyuyorsunuz.Aslında bilmediğimiz o akdar çok hastalık varki duysak dudaklarımız uçuklar.Bu hastalık da özellikle çocuk ve ergenlerde görülüyormuş.Buyrunuz. Çocuk ve ergenlerde beşinci hastalık? Beşinci Hastalık - Beşinci Hastalık Nedir - Beşinci Hastalık Tedavisi Hafif genel durum belirtileri ve yanaklarda başlayıp öncelikle kol ve bacaklarda açık...
 2. Kemik hastalıkları nelerdir

  Kemik hastalıkları nelerdir

  omurga hastalıkları nelerdir kemik hastalıkları nelerdir kemik isimleri kemik hastalıkları, nelerdir, isimleri, nedir, çeşitleri, Sağlığımız en kıymetli tek hazinemizdir diyor ve bu bölümde sizlere hep hastalıklara dair bilgiler sunuyoruz Melek'ler. Şimdi ise bu yazımızda kemik hastalıkları hakkında araştırmalarımızı sunuyoruz:) Osteoporoz Nedir? Osteoporoz, zaman içinde kemiklerin...
 3. Hastalıklara Neden Olan Diyetler

  Hastalıklara Neden Olan Diyetler

  Diyetler, diyet programları, hastalıklar, diyet yaparken hastalığa yakalanma konuları hakkında detaylı bilgi alalım arkadaşlar. Diyet yaparız ancak bunu sağlığımıza nasıl etki ettiğini çoğu kez göz ardı ederiz hanımlar. Hastalıklara neden olan diyetler yazımızda melekler. Kısa sürede hızlı kilo vermek isteyen kişiler tarafından uygulanan ŞOK diyetler, bireylerin sağlığını pek çok...
 4. Birinci sınıftan beşinci sınıfa kadar okutan öğretmenin yeni adı nedir

  Birinci sınıftan beşinci sınıfa kadar okutan öğretmenin yeni adı nedir

  Birinci sınıftan beşinci sınıfa kadar okutan öğretmenin yeni adı nedir ? Hadi cevap bekliyorum.
 5. paget hastalığı nedir

  paget hastalığı nedir

  Eski kemiklerin yerine yepyeni ve daha iri kemik çıkıntılarının meydana gelmesi. Özellikle yaşlılarda görülür. Belirtileri: Kafatası kemiklerindeki büyüme yüzünden eskisinden daha büyük şapka giymek gereği doğar. Bacak kemikleri uzar, bir parça da bükülür. Sık sık başağrısı görülür. Arada sırada başka kemikler de ağrır. Bazen ilk belirti kendini sağırlık şeklinde gösterir. Tedavisi:...

Sayfayı Paylaş