besinleri nasıl saklamalıyız

melegim

Yeni Üye
Üye
besinleri nasıl saklamalıyız
besinleri nasıl saklamalıyız balık buzdolabında kaç gün dayanır pişmiş balık nasıl saklanır buzlukta ne kadar dayanır haşlanmış yumurta kaç gün
Hangi besin, nasıl saklanmalı?

yiyecek.jpg

Saklama koşulları doğru olmazsa, besin zehirlenmeleri söz konusu olabilir. Size bu konuda da bazı tavsiyelerimiz var.
ÇİĞ ET VE BALIK
Eve gelir gelmez hemen yerleştirin. Bu yiyecekler buzdolabında 2 günden fazla kalmamalıdır. Ancak dondurarak uzun süre saklayabilirsiniz. Etleri, birer yemeklik miktarlarda, yassı bir şekilde paketlenmiş olarak dondurun.
Eti buzdolabında tutacaksanız üzerini şeffaf folyo ile kapatın. Hava gibi dış etkenlerin tadını bozmasına engel olmuş olursunuz.
YUMURTA VE YOĞURT
Kırık, çatlak ve kirli yumurtaları satın almayın. Kutukarıyla birlikte de yerleştirebilirsiniz. Dokunduıktan sonra mutlaka ellerinizi yıkayın. Yumurtalar buzdolabında emniyettedir ancak yine de uzun süre bekletmeden tüketin.
Yoğurda gelince hiç açmadan 1 hafta buzdolabında dayanabilir.
SEBZE VE MEYVELER
Sebze ve meyveleri renklerini kaybetmemeleri için buzdolabının sebze-meyve bölümüne yerleştirin. Daha önceden yıkanmış ve doğranmış ya da haşlanmış sebze-meyveleri ise kapaklı cam kaplarda veya buzdolabı poşetlerinde saklayın.
PİŞMİŞ SEBZE VE ETLER:
Pişmiş sebzeler en fazla 4 gün, pişmiş etler ise en fazla 3 gün buzdolabında saklanabilir. Ancak çiğ ya da pişmiş balığı iki günden fazla bekletmemelisiniz.
 
Geri
Üst