Besinlerle gelen cilt güzelliği

Uzman SühaN

Administrator
Besinlerle gelen cilt güzelliği
Ne ekersen onu biçersin. Ne yerseniz ona da göre vücudunuz biçimlenir. Cilt vücudumuzun görünen en büyük organı ve en gözle görüneni. Elbette bu organın bakımı her kişi için önem arz eder. Cilt bakımının dıştan yapılması kadar içten yapılması da önemlidir ve bu çerçevede tüketilebilecek bir çok besin bulunmaktadır. Bu besinlerin çoğu vücudu içten temizleme yeteneğindedir.

1- Yeşil Çay

Rüştünü ıspatlamış olan yeşil çay içeriğindeki eşsiz polifenol antioksidan EGCG ile güneşin zararlı ultraviyole ışınlarına karşı koruma sağlar. İçilen yeşil çay DNA hasarı önler ve mevcut hasarın giderilmesinde de etkin rol oynar. Bu çayın içilmesi yeterli sıvı alımını da sağladığından genç bir cilt için başka bir anahtardır.

1.jpg


2- Yoğurt

Düşük yağlı süt-özellikle düşük yağlı yoğurt- canlı bir cilt bakımı için önemli bir besindir ve A vitamini bakımından da zengindir. A vitamini cildin genç elastikiyetinden kısmen sorumlu önemli bir protein olan kollajen üretmesine yardımcı olur. Ayrıca kollajen bozulmalarına karşı koruma sağlar.


3- Somon

Balık, yağsız proteinin mükemmel bir kaynağıdır. Orkinos, kılıç ya da somon gibi soğuk su balık türleri doğal omega-3 yağ asitlerinin mükemmel kaynağıdır. Bu tür balıklar iltihabı bastırır ve sağlıklı bir bağışıklık sisteminin geliştirilmesine yardımcı olur.
“American Journal of Clinical Nutrition” dergisinde yayımlanan yeni bir araştırmaya göre diyet yolu ile omega-3 yağ asitleri güneşe maruz kalan deride ultraviyole radyasyonun zararlı etkilerine karşı mücadeleye yardımcı olabileceğini göstermektedir. Ek olarak, vahşi somon, kırışıklıklar ve sarkma ile mücadele edebilen astaxanthin denilen güçlü bir antioksidan pigmenti içerir.

4- Fındık

Fındık yağ bakımından yüksek olabilir, ama içerdiği yağ sağlıklı yağlardandır. Çoklu doymamış ve tekli doymamış yağ, sağlıklı bir dolaşım sisteminin sağlanmasında etkilidir. Fındığın yanı sıra ceviz ve diğer fındıkgiller, bağışıklık sistemi fonksiyonu için kritik önemi olan selenyum mineralinin zengin bir kaynağıdır. E vitamini açısından zengin olmaları nedeni ile de cildin parlak olmasını sağlamaktadır.

5- Bitter Çikolata

Önceden çikolatanın akne gibi cilt kusurlarına neden olduğu düşünülüyordu. Belki kaliteli içeriğe sahip olmayan yada yüksek yağlı içerikler için bu düşünülebilir. Oysa ki yüksek kaliteli bitter çikolata, güçlü flavonoid antioksidanlar ile doludur. Doğrudan cilde uygulandığında, doğal kakao yağı, cildin esnekliğini ve nemini korumak için mükemmel bir yumuşatıcıdır.

6- Dutumsu Meyveler

Mor, kırmızı renkli olan yaban mersini, çilek, ahududu, çilek, kızılcık, böğürtlen gibi meyveler antioksidan yüklüdür. Antioksidanlar ise bilindiği gibi vücuttaki zararlı bileşikler olan toksik maddelerin uzaklaştırılmasını sağlar.

Bu meyveler hem lezzetli hem de hastalık ve kanser ile mücadelede önleyici rol oynamaktadır. Ayrıca bu süper gıdalar ciltte ultraviyole radyasyonun saldırıları tarafından üretilen tehlikeli serbest radikalleri süpürerek vücuttan atılmasını sağlamaktadırlar.

7- Tam Tahıllılar

Rafine un veya cilalı beyaz pirincin aksine, kepekli tahıllar, basit karbonhidratlardan daha fazlasını sunmaktadır. Kepekli tahıllar sindirim sistemi için büyük oranda lif içermesinin yanında cilt dostu olan folat, B vitaminleri, niasin, çinko ve magnezyum gibi mikro besinlerin de mükemmel bir kaynağıdır. Özellikle çinko cildin bağışıklık savunması için önemlidir.

8- Zerdeçal

Zerdeçal sarı renkli ve keskin kokulu bir baharattır. Turmerik, kurkumin olarak da bilinen şaşırtıcı derecede kuvvetli kimyasalların kaynağıdır. Clinical Cancer Research’ da yayınlanan ve devam eden çalışmaya göre yaygın cilt kanseri olan skuamöz hücreli karsinomun ilerlemesini önlemede işe yarayabileceğini göstermektedir. Kurkumin ayrıca iltihabı azaltır ve cilt hasarı azaltmak için antioksidan gibi işlev görür.

9- Kivi

Turunçgiller ile ilişkilendirilen bu meyve turunçgillerden daha güçlü antioksidan içermektedir. Bol miktarda C vitamini içermektedir. C vitamini bağ dokunun korunmasında gerekli olan bir vitamindir ve eksikliğinde iskorbüt hastalığı meydana gelir. Bu nedenle beslenme öğeleri ile gerekli olan miktar mutlaka karşılanmalıdır.

10- Zeytin ve Zeytinyağı

Sızma zeytinyağı süperstar bir besindir. Tekli ve çoklu doymamış yağ asitleri içermesi onun sağlıklı bir kalp için dost olmasını sağlamaktadır. Bunun dışında zeytinyağı doğal olarak bulunan eşsiz antioksidan fitokimyasallar içermektedir.
Bilim adamları halen zeytinyağının diğer faydaları hakkında araştırma yapmaktadırlar. Akdeniz bölge sakinleri yüzyıllardır bu cilt dostu yağı kullanarak istifade etmektedirler. Gerek gıda gerekse de cilde sürerek atopik dermatit tedavisinde kullanabilirsiniz.
 
Üst