Besmele nedir faziletleri nelerdir?

  • Konbuyu başlatan İslami Yazar
  • Başlangıç tarihi

İslami Yazar

Forum Okuru
Besmele nedir faziletleri nelerdir?
Bismillâhirrahmanirrahim Biz müslümanların güne başlarken, bir işe başlarken ağzından düşürmediği, sürekli kullandığımız dini ifadeler den biridir. Bismillâhirrahmanirrahim e kısaca besmele denir ve Besmelenin kısaltılmış şeklide Bismillahtır.besmele.jpg


Bu yazım da Bismillâhirrahmanirrahim demenin faziletlerine değineceğim inşaallah.


Bismillahirrahmanirrahim ne demektir?


Bismillahirrahmanirrahim demek var olana, onu yaratmakla ve varlıkta durdurmakla, yok olmaktan korumakla iyilik etmiş olan Allahü teâlânın yardımı ile bu işimi yapabiliyorum demektir. Bismillahi'r-rahmani'r-rahim ifadesi dört kelimeden oluşan bir cümledir. İsim, Allah, Rahman, Rahim kelimeleridir. Fakat isim sözcüğünün başına b harfi getirilmiştir. Bu harf, kendinden önce var olduğu düşünülen bir eyleme, sonraki söz öbeğini bağlamak için kullanılmıştır. Besmele ifadesin de Ulu Allah’ın 3 adı geçmektedir. Allah, Rahman ve Rahim.


Besmelenin sırları nelerdir?

Yeryüzüne ilk inen ve bütün insanlığın babası olan Hz. Adem babamıza il olarak Besmele ( Bismillâhirrahmanirrahim ) gelmiştir ve besmele ilk yazılandır. Besmele kuranı kerimin anahtarıdır. Kuranı kerimi okumaya başlamadan önce Bismillâhirrahmanirrahim denmelidir. Bu Kutsal kitabımız Kuranı Kerime gösterilen saygıdır.


Besmele okumanın faziletleri nelerdir?


Bir işe başlarken o işten fayda ve hayır sağlamak için besmele çekeriz. Rahman ve Rahim olan Allahın adıyla başladığımız her iş mutlaka hayırla neticelenir. Besmele ile başlanmayan her iş noksandır. Büyük manalar içeren Bismillahirrahmanirrahim ifadesi mutlak gücün Allahtan geldiğine inanmaktır. Her kul bu ifadenin hikmetine vakıf olmalı dır.


Bismillahirrahmanirrahim çekmenin okumanın sayısız faideleri bulunmaktadır. Birçok sırra vakıf olan Bismillahirrahmanirrahim ile işe başlamak, niyet etmek o şeyin hayırla sonuçlanmasına sebep olur.


Bir kişi uyumadan önce 21 defa Bismillahirrahmanirrahim der ise birçok bela ve musibetten korunur. Zalim olan bir düşmanın şerrinden korunmak için 51 okunursa o kişiden zarar gelmez. Bir dileği olan kişi hergün 786 defa Bismillahirrahmanirrahim der ise dileği kabul olur. Güneş doğraken Bismillahirrahmanirrahim 300 kez okunursa ve hemen arkasından paygember efendimiz Hz Muhammede (s.a.v) salat ve selam getirise o kişi sonsuz zenginliğe ulaşır. Bismillahirrahmanirrahim i Bir kağıt üzerine 35 kez yazıp ev veya işyerine asılırsa o mekan her türlü şerden korunur ve mekanın bereketi artar.


Bismillahirrahmanirrahim 19 harf dir. Cehennemde bulunan zebanilerde 19 dur. Her kimki Besmeleyi okumayı vird edinirse Ulu Allah onu cehennem zebanilerinden korur. Bismillahirrahmanirrahim okumayı alışkanlık haline getirmek dünyada kişinin makam ve mevkisini artırır. Her kim ki Bismillahirrahmanirrahim ve lâ havle ve lâ kuvvete illa billahil aliyyil azim derse çeşitli kederlerden kurtulur. Dünyada yapılan davranışların kayıt olduğu Amel defterinde 700 Besmele var ise Ulu Allah cehennem den kişiyi çıkarır. Besmelenin faziletleri çoktur. Bu yazımda kısmi olarak hikmetlerine değindim. Bir dahaki yazımda Besmelinin esrarına, hikmetlerine mucizelerine değinicem. Yüce Allahın merhameti üzerimize olsun. Selam ve dua ile.
 
Üst