Beyaz Akıntı Gebelik Belirtisi Olabilir mi?

LaViNYaM

>>>ιкιz αηηєѕι<<<
Yönetici
Beyaz Akıntı Gebelik Belirtisi Olabilir mi?
Beyaz Akıntı Gebelik Belirtisi Olabilir mi- Hamileliğin belirtilerini önceki konularımızda anlatmıştık. Bu yazımızda hamileliğin ilk belirtileri hakkında bilgi edinebilirsiniz sevgili melekler. Hamile olmak ha deyince olan bir durum değil. Bir bebeğin oluşum sırası mucizevi bir olay. Hamilelik belirtilerine bakıp neden ben bunu yaşamıyorum demeyin çünkü belirtiler kişiden kişiye göre değişebilir. Belki birçoğunu birden yaşarsınız belki de hiç bir belirtiyi yaşamadan bir hamilelik geçirebilirsiniz. Hamileliğin belirtilerinden beyaz akıntı konusundan çok söz edilir ama her sakallıyı da dedemiz sanamayız sanırım. Beyaz akıntının birçok sebebi de olabilir.

beyaz-akinti-hamilelik-belirtisi-midir.JPG


Beyaz akıntı yaşamak ilk aklıma gelen şey yumurtlama belirtisi oldu. Yani her kadının yaşadığı gibi yumurtlama gününüze yakın yoğun bir vajinal akıntı durumu olabilir. Adet dönemi içinde aslında çoğu zaman değişkenli akıntılarla karşılaşabilirsiniz. Bazen yapışkan uzayan, bazen kuru saf şekilde farklı şekillerde görülebilir beyaz akıntılar. Gebelik sırasında da görülür evet beyaz akıntı. Ama çoğu zaman beyaz akıntı ile karşılaşabileceğiniz için hamilelik belki ilk manada aklınıza gelmeyebilir. Gebeliğin ilk belirtileri arasındadır diyemem ama gebelik durumunda rahim ağzı ve vajinada bir yumuşaklık hissedilebilir. Beyaz akıntıların artma durumu olur. Bu beyaz akıntıların oluşum sebebi de dışarıdan gelebilecek enfeksiyonların önüne geçmektir.

Bazen beyaz akıntıdan çok farklı akıntılar da meydana gelebilir. Kokulu daha sıvı şeklinde, kalın lor peyniri şeklinde ya da kokulu akıntıların anormal akıntılar olduğunu söyleyebilirim. Bu tür akıntılar bazen enfeksiyon bazen mantar sebepleridir. Bu durumda daha kötü sonuçlar görmemek için doktorunuza görünmenizde fayda var. Hamilelikte de fazlaca süren beyaz akıntı düşük ya da erken doğuma sebep olabilmekte bunun için yine doktorunuza bu durumu bildirmenizde fayda var. Bunun yanında beyaz akıntı değil ama akıntı kahve ya da pembe olabilir buna da daha çok döllenen yumurtanın rahme yerleşme çabasından oluşan bir akıntı oluşabiliyor. Buna halk arasında yerleşme kanaması tıptaki adı implantasyon deniyor.

Bu beyaz akıntı hamilelikte normal sayılsa da ileri seviyeye ulaşmaması için önlemler almalısınız. Temiz pamuk iç çamaşırı giymeli, giydiğiniz iç çamaşırını sık sık değiştirmelisiniz. Sabun ya da krem gibi kozmetik ürünleri kesinlikle genital ve vajinal bölgeniz için kullanmamalısınız. Yine aslında en çok sık yapılan bir durum kokulu pedler kullanmak ya da ıslak mendillerle temizlik o bölgenin iyiliği için yapılmış davranışlar değildir. Dışarıda da olsak mecbur kalsak ta sudan başka temizlik ürünü kullanmamalıyız. Vajinal ve genital bölge her zaman nemden uzak kuru tutulmaya özen gösterilmeli.

Arkadaşlarım tekrar söylemek isterim ki hamilelikte görülen beyaz vajinal akıntı normal olmakla birlikte kokusuz ve anormal değildir. Bunu görünce zaten anormal ve normal akıntıyı ayırırsınız sanıyorum. Eğer hamilelik yoksa adetten hemen sonra bu bölgede kuruluk oluşabilir ama bu bir süre devam eder. Bu tür beyaz akıntılar az miktarda hamilelik dönemi dışındaki günlerde de normal kabul edilir. Yine dediğim gibi yumurtlamaya yakın da beyaz vajinal akıntılar artacaktır. Bu akıntı normale göre biraz değişiktir. Biraz yapışkan daha yoğun ve berrak bir renge sahiptir. Yumurtlama günü belirtileri için daha fazlası için yazımızı inceleyebilirsiniz. Yumurtlama günlerinde ilişkiye girmeniz dahilinde hamile kalma olasılığınız da artmış olur. Yumurtlama sonrasında yoğun olan vajina akıntınızda da azalma olacaktır.
 
Moderatör tarafında düzenlendi:
Üst