1. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  Beyaz Örgü Çocuk Elbisesi

  Konu, 'Bebek Örgüleri' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  örgü çocuk elbisesi örgü bebek elbisesi
  kız çocuklar için örgü elbise  Muazzam güzellikte el örgüsü beyaz bir elbise örneği paylaşıyoruz melekler :) Önü çiçek işlemeleriyle işlenen bu güzel elbiseyi, 1-2 yaşında ki kızlarınız için rahatlıkla örebilirsiniz. Şimdi geçelim küçük prensesinize öreceğiniz bu şık elbisenin örülüşüne.. :tik:

  < Konu Resmi..>  Ölçü : 1-2 Yaş grubu. Büyük beden ölçüleri parantez içindedir.

  Malzemeler:
  El Örgü İpliği (%80 Polyakrilik, %20 Yün) Yaklaşık 300 gr. #712 Beyaz
  El Nakış İpliği (%100 Koton)
  Yaklaşık 1 çile # 304 K. Kabak Sarı
  Yaklaşık 2 çile # 293 Sarı
  Yaklaşık 2 çile # 255 Yeşil
  Yaklaşık 2 çile # 301 A. Sarı
  5 numara 1 çift örgü şişi
  5 numara örgü tığı
  Muline nakış ipliğini örebilecek 18 no. dantel tığı 2 adet düğme

  Kullanılan Örgüler :
  Düz örgü
  Ölçü : 25 ilmek - 28 sıra 10 cm2 eşittir.

  UYGULAMA

  Arka : 5 numara örgü şişine 102(112) ilmek atın. 1. sıradan itibaren verilen motif şemasını takip ederek örgüye devam edin. Örgü boyu baştan itibaren 26 cm. - 70 sıra (27 cm. - 74 sıra) olduğu zaman bütün ilmekler üzerinden 2 sıra düz örgü örün. 3. sırada eşit aralıklarla 36(42) adet ilmek eksilterek, düz örgü örün. Şişte toplam 66(70) ilmek kalacaktır.
  4. sırayı olduğu gibi örün. 5. sırada bele kordon geçirebilmek için, 2 ilmeği 1 ilmek düz örerek, şişe 1 iplik dolayın. İşlemi sıra boyunca tekrarlayın. Sonraki sıralarda 66(70) ilmek üzerinden düz örgü örmeye devam edin. Örgü boyu kordon ajurlarından itibaren 3 cm. - 10 sıra olduğu zaman, koltuk için iki kenardan her 2. sırada 1 kere 3, 1 kere 2 ve 2 kere 1 ilmek keserek örgüye devam edin. Örgü boyu koltuk kesiminden itibaren 5 cm. -14 sıra olduğu zaman, arka yırtmaç için sol tarafta 1/2+3 ilmeği [29(31)] örgü şişinde bırakın. Kalan 23(25) ilmeği sağ taraf için beklemeye alın. Sol taraf arka yırtmaç için, arka ortasındaki ilk 6 ilmeği 1/1 lastik düzeninde, diğer ilmekleri düz örgü düzeninde örerek örgüye devam edin. Bu arada arka yırtmaç üzerine örgü boyunca eşit aralıklarla 2 adet düğme iliği açın. Örgü boyu koltuk kesiminden itibaren 12 cm. - 32 sıra (13 cm. -36 sıra) olduğu zaman, arka yaka için, arka ortasından her 2. sırada 1 kere 6(7) ve 2 kere 4 ilmek keserek örün. Örgü boyu koltuk kesiminden itibaren 14 cm. - 38 sıra (15 cm. - 42 sıra) olduğunda kalan 15(16) ilmeği omuz için bir kerede kesin. Beklemede olan arka sağ taraf ilmeklerini 5 numara örgü şişine geçirin. Devamında sol arka ortadaki 6 ilmeklik yırtmaç örgüsünün tersinden 6 yeni ilmek alarak, aynı şişe geçirin. Şişte toplam 29(31) ilmek olacaktır. Sol arkada uygulanan işlemleri ters uygulayarak (ilik açmadan) sağ arkayı örün.


  < Konu Resmi..>


  Ön : Koltuk kesimi dahil arkada uygulanan işlemleri aynen tekrarlayarak örün. Koltuk kesiminden sonra düz örgü örmeye devam edin. Örgü boyu koltuk kesiminden itibaren 8 cm. - 22 sıra (9 cm. - 26 sıra) olduğu zaman örgü ortasından 8(10) ilmeği ön yaka için bir kerede kesin. Sağ tarafı beklemeye alın. Sol taraf ön yaka için sonraki her 2. sırada 1 kere 3, 1 kere 2 ve 2 kere 1 ilmek keserek örgüye devam edin. Örgü boyu koltuk kesiminden itibaren 14 cm. - 38 sıra (15 cm. - 42 sıra) olduğunda kalan 15(16) ilmeği omuz için bir kerede kesin. Aynı işlemleri ters uygulayarak beklemede olan sağ tarafı da örün.

  Kol : İkisi de aynı şekilde örülecek.
  5 numara örgü şişine 40 ilmek atın. 1. sıra başında 2 ilmeği düz örün. 3. ilmekten itibaren verilen motif şemasını takip ederek, 1-17 ilmeklerini 2 kez uygulayın. Kalan 4 ilmeği düz örün. Sonraki sıralarda aynı örgü düzeninde ve kol şeklini verebilmek için iki kenardan her 6. sırada 9 kere 1 ilmek arttırarak örgüye devam edin. İki kenardan artan her ilmek düz örgü olarak örülecek. Örgü boyu baştan itibaren 16 cm. - 44 sıra olduğu zaman bütün ilmekler üzerinden düz örgü örerek örgüye devam edin.Örgü boyu baştan itibaren 20 cm. - 56 sıra (21 cm. - 58 sıra) olduğunda kol yuvarlağı için iki kenardan her 2. sırada 1 kere 3, 1 kere 2,7(8) kere 1 ve 5 kere 2 ilmek keserek örgüye devam edin. Örgü boyu kol yuvarlağından itibaren 10 cm. - 28 sıra (11 cm. - 30 sıra) olduğunda kalan 14(12) ilmeği bir kerede kesin.
  Örgü Elbise
  Bitirme : Örgü parçalarını ölçüleriyle sabitleyip nemli bezle örterek kuramaya bırakın. Omuzları birleştirin. Yan dikiş ve kol alt dikişlerini birleştirin. Kolları yerlerine takın. Yaka bantı için sağ arka yırtmaç örgüsünün bittiği noktadan itibaren, örgü tersinden eşit aralıklarla sağ arkada 10(12), ön yaka kenarından 30 ve sol arka yırtmaç örgüsüne kadar 10(12) ilmek alarak,5 numara örgü şişine geçirin. Toplam 50(54) ilmek üzerinden, düz örgü elbise tersine gelecek şekilde 9 sıra düz örgü örün. Bu arada düz örgünün 4. sırasını, yaka kenarındaki tırtıklar için, 2 ilmeği 1 ilmek düz örün, şişe 1 iplik dolayın. İşlemi sıra boyunca tekrarlayarak örün. 10. sıra başında 1. ilmeği düz örün, şişten çıkarmadan, şişe 1 iplik dolayın. 1. ilmeği tekrar düz örün. 2. ilmeği düz örün, şişten çıkarmadan, şişe 1 iplik dolayın. 2. ilmeği tekrar düz örün. Sıra boyunca bütün ilmekleri aynı şekilde örün. Sıra sonunda toplam 150(162) adet ilmek olacaktır. 150(162) ilmek üzerinden 9 sıra düz örgü örerek bütün ilmekleri bir kerede kesin. Yaka bantını 4. sırada yapılan tırtıklardan dışa doğru katlayarak, yaka ilmek artış noktasını, yaka örgü başlama noktasına gizli dikiş ile tutturun. Yaka ucunu örgü ipliği ve 5 numara örgü tığı ile, sırasıyla 3 küçük ilmek ve 3 zincirden oluşan 1 tomurcuk oluşacak şekilde 1 sıra tığlayın. Yaka ucunu aynı şekilde verilen muline nakış ipliklerinden 1 sıra sarı ve 1 sıra yeşil iplikle tığlayın. Not: Nakış iplikleri için ölçüyü karşılayabilecek numarada dantel tığı kullanın. Verilen muline nakış iplikleri ile elbise önünü, modelde görüldüğü gibi, basit nakış iğnelerini kullanarak çiçek motifleri işleyin. Örgü ipliği ve 5 numara örgü tığı ile yaklaşık 120 cm. uzunluğunda zincir kordon örün. Kordonu elbise belindeki kordon ajurlarından geçirerek iki ucunu ön ortasında bırakın. Kordonun uçlarına örgü ipliği ile küçük çiçek motifi örün. Düğmeleri sağ arka yırtmaç üzerinde yerlerine dikin.


   
Beyaz Örgü Çocuk Elbisesi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Örgü Plaj elbisesi

  Örgü Plaj elbisesi

  örgü plaj elbiseleri plaj elbisesi dikimi Gerçekten çok güzel duruyor yazın hiç böyle birşey kullanmadım ama model ve rengi bir harika bayıldım.:)
 2. Yazlık beyaz örgüler

  Yazlık beyaz örgüler

  Yazlık örgü modelleri ve yine eşsiz rengimiz beyaz.:)
 3. Yeşil Kurdelalı Örgü Bebek Elbisesi

  Yeşil Kurdelalı Örgü Bebek Elbisesi

  yeşil bebek elbisesi örgü bebek elbisesi örgü bebek elbisesi modeli Minik kızlarınız için yeşil, saten kurdelalı bir bebek elbisesi modeliyle karşınızdayız melekler :) İçine yarım boğaz beyaz penye ve beyaz kalın külotlu çoraplar ve yeşil tonlarında giydireceğiniz bir ayakkabıyla kombinleyebileceğiniz bu cici elbisenin yapılışı ise şöyle; 122 ilmek başlanır 2 düz , 8 ters örgü ile devam...
 4. Beyaz Örgü Çocuk Hırkası

  Beyaz Örgü Çocuk Hırkası

  örgü çocuk hırkası örgü beyaz hırka örgü çocuk hırkası modeli Bebeklerin o saflığına temizliğine elbette ki beyaz kıyafetleri yakıştırırız hep melekler :) Bu yüzden de genellikle bebek kıyafetlerini beyaz olarak seçeriz. Şimdi paylaşacağımız hırka modeli de beyaz. Tabi siz istediğiniz renkte örebilirsiniz. Geçelim bu cici hırkanın yapılışına; Ölçü : 1-2 Yaş grubu. Büyük beden ölçüleri...

Sayfayı Paylaş