Etiketler:
 1. ESDE

  ESDE Hamiş Melek

  Kayıt:
  9 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  710
  Beğenilen Mesajlar:
  204
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  FRANSA

  Beyin yorgunluğu algı bozukluğuna yol açıyor!

  Konu, 'Kişisel Gelişim' kısmında ESDE tarafından paylaşıldı.

  beyin yorgunlugu, algi bozuklugu, beyin, yorgunluk, algilamak, konulari burada melekler
  Sevgili Melekler,

  Nörologlar 'Alzheimer oluyorum" paniğiyle başvuran hasta sayısında artış yaşandığını söylerken, "Bu şikayetlerin altında çoğu kez beyin yorgunluğunu teşhis ediyoruz" diyor.


  [​IMG]

  son yıllarda unutkanlık, iş veriminde düşüş, konsantrasyon bozukluğu, halsizlik, algılama eksikliği gibi şikayetlerde dikkat çekici bir artış gözlemlenirken, uzmanlar çoğu kişinin 'Alzheimer oluyorum" gibi endişelerle kendilerine başvurulduğunu açıklıyor. REEM Nöropsikiyatri Kliniği, bu şikayetlerin genellikle beyin yorgunluğu olarak teşhis edildiğini bildirirken, beyin elektrosunun (EEG), beyin yorgunluğu vakalarında mutlaka uygulanması gereken bir tetkik olduğunu kaydetti. Beynin her iki hemisferi arasında anlamlı farklılık, ileride gelişecek olan alzheimer hastalığının habercisi olabileceğini anlatan uzmanlar, "Potansiyel bir alzheimer hastasını önceden keşfetmek, tedavide hiç kuşkusuz çok önemli yararlar sağlar" diye konuştu.

  Sorunun kaynağını bulun

  Kronik stres: Uzun süreli stres baskısında olmak, beyin yorgunluğu ile neticelenir. Hoşgörüsüz katı disiplin uygulamaları, iş verimliliğini en az yarı yarıya düşürür.

  Hasta bina sendromu: Bir kişinin ancak çalışabileceği odalarda 3-5 kişinin çalışmaya zorlanması kişisel verimliliği düşürür. Havalandırmanın iyi çalışması ve oda sıcaklığının 23 derecede olması da çok önemlidir.

  Elektronik cihazlar: Elektronik cihazlardan yayılan elektromanyetik dalgaların en çok nüfuz ettiği yer beynimizdir. Bu nedenle ofis sade olmalı ve sık sık havalandırılmalıdır.

  Elektromanyetik kirlilik: Cep telefonu sinyalleri, tv ve radyo dalgaları, telsiz dalgaları, yüksek gerilim hatları, baz istasyonları halsizliğe yol açıyor.

  Manyetik alan eksikliği: Elektromanyetik yoğunluk, mıknatısın demiri çekmesi gibi insan vucudundaki manyetik enerjiyi çekebilir.

  Alkol alışkanlığı: Alkol, beyin fonksiyonlarını baskıladığından beyin yorgunluğuna neden olabilir. Alkol kullananlarda unutkanlık kaçınılmazdır.

  Uykusuzluk: Sağlıklı bir uyku, beyinin dinlenmesini sağlar.

  Ruh hastalıkları: Depresyon, beyin yorgunluğuyla başgösterir.

  İlaçlar: Bazı ilaçlar tedavi edici etkilerinin yanısıra beyin yorgunluğuna ve durgunluğuna neden olabilirler.

  Vitamin eksikliği: Özellikle B12 folik asit, demir eksikliği ve troid hormonlarının yetersizliği beyin yorgunluğuna ve durgunluğuna neden olur.

  3 ay çalış 1 hafta tatil yap

  Stresli ortamlardan uzaklaşılmalı.

  Sağlıksız ofislerde çalışılmamalı.

  Düzenli spor aktiviteleri yapılmalı. 8İş aktiveleri arasında ya da sonrasına herhangi bir müzik aleti ile uğraşılmalı.

  Yoğun iş aktiveteleri arasında tatil ve dinlenmeye zaman ayrılmalı. Üçer aylık çalışma takviminden sonra birer haftalık dinlenme periyodu kişileri işinden koparmadan dinlenmelerini sağlar.

  Fındık, ceviz, badem, çekirdekli kuru üzüm beyin yorgunluğuna karşı iyidir. Yeşil sebzeler, böğürtlen, yaban mersini, somon ve sardalya balığı, üzüm suyu, kepekli pirinç ve sıcak kakao beyin yorgunluğuna iyi gelen gıdalardır.

   
Beyin yorgunluğu algı bozukluğuna yol açıyor! konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Stres Beyin Kanamasına Yol Açıyor

  Stres Beyin Kanamasına Yol Açıyor

  Türkiye'de her yıl 125 bin yeni beyin kanaması vakası yaşandığını belirten Nöroloji Uzmanı Doktor Nebahat Bilici, stres ve telaşenin beyin kanamasına sebep olduğunu ifade ederek, "Beyin kanamasında ilk 3 saat içinde müdahale çok önemli Bu süreçte müdahale, felci tamamen ya da çok az hasarla önlüyor" dedi. Acıbadem Bursa Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Nebahat Bilici, beyin...
 2. Aşırı stres kronik yorgunluğa yol açıyor

  Aşırı stres kronik yorgunluğa yol açıyor

  Kronik yorgunluk sendromu; henüz nedenleri hakkında fikir birliğine ulaşılamamış olmasına rağmen son dönemde adı sıkça anılan bir hastalık. Memorial Hastanesi Psikiyatri Bölümü'nden Uz. Dr. Cem Hızlan, kronik yorgunluğun nedenleri ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi: DİNLENMEKLE GEÇMEZ! * Kronik yorgunluk sendromu nasıl ortaya çıkar? Belirgin bir zamanda başlayan ve dinlenmekle...
 3. Aşırı titizLik kişide kaygı bozukLuğuna yoL açıyor

  Aşırı titizLik kişide kaygı bozukLuğuna yoL açıyor

  Başkalarını üzmemek, onların sevgi ve ilgisini kazanmak için sürekli ihtiyaçlarını erteleyen kişiler, bir süre sonra aşırı yüklenmenin getirdiği psikolojik sorunlarla yüz yüze gelebiliyor. İnsan ilişkileri, fedakâr olmayı gerektirmektedir. İyiliksever ve fedakâr kişiler her zaman sevilmekle beraber bu konuda da ölçülü olunmalıdır. Mükemmeliyetçilik ve insan ilişkilerinde fazla duyarlılık...
 4. Damacanalar Ölüme Yol Açıyor

  Damacanalar Ölüme Yol Açıyor

  Damacanalar Ölüme Yol Açıyor Damacanada su satın alırken gelen plastik damacananın altına dikkatlice bakın. Eğer damacananın altında üçgen geri dönüşüm logosu içinde 3 veya 7 rakamını görüyorsanız bu damacanalar sağlığınız açısından tehlike yaratıyor anlamına geliyor. Bu geri dönüşüm işareti, damacananın yüksek oranda kimyasal madde içerdiğini gösteriyor. Özellikle de vücuda...
 5. Mevsim değişikliği gebelikte yorgunluğa yol açıyor

  Mevsim değişikliği gebelikte yorgunluğa yol açıyor

  Minik meleklerini taşıyan anne adayları mevsim değişikliğine dikkat bu dönemde aşırı yorgunluk yaşayabilirsiniz bu dönemde anne adaylarına tam bir destek verilmeside uzmanların tavsiyesi kendinize dikkat edin sağlıklı bir şekilde minişlerinizi dünyaya geirin:) Mevsim geçişleri hemen herkes için aşırı yorgunluk hissi demek. Gebeler, bu hissi diğer kişilerden iki kat daha fazla yaşıyor. Bu...

Sayfayı Paylaş