Beynimiz Ne Renk?

T

TİTAN

Forum Okuru
Beynimiz Ne Renk?
beynimiz, ne renktir, sebebi, açıklaması, resimleri, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz
Sevgili melekler,
Beyin deyince annemin kullandığı bir söz geldi aklıma..''Beyinler satılığa çıkmış,herkes gitmiş kendi beynini almış!''..Akıl kelimesi de konularak söylenen bu laf ne kadar trajikomik..Peki bu ısrarla gidip aldığımız kendi beynimiz ne renk dersiniz ?

Beynimizin vücutsal faaliyetlerimiz devam ettiği sürece pembe rengindedir. Bilim kurgu filmlerin de yeşil renkli beyinler aslında tamamen bir hayal ürünüdür. Bu hayal ürününü ciddiye alan kişiler ise beynimizin yeşil olduğu kanısına varabilir. Beyine oksijen gitmediği andan itibaren ise beyin işlevini kaybetmeye başlar ve gri rengine doğru yönelir.

Normal de ise beyin doku gri ve beyaz dokuların bir araya gelmesi ile oluşmaktadır. Bu dokular beyin üzerinde bir çok faaliyeti gerçekleştirir. Bu faaliyetlerin neler olduğunu saymak bilim insanları tarafından bile henüz çözülebilmiş değildir. Fakat bu dokuların tam anlamıyla ne işleri yaptığı yapılan deneylerle kanıtlanmıştır. Gri doku aslında bilgi işlem merkezi gibidir. Bu bölgede bilginin işlenmesi yapılmaktadır. Bu işlem için beyine gönderilen oksijenin yaklaşık olarak %95 i kullanılmaktadır.

Beyaz dokular ise beyinde iletişimi sağlayan sinirlerin bir araya gelmesi ile oluşur. Bu yapı beyin de meydana gelen tüm değişiklikleri an ve an gerekli merkezlere bildirmek ile görevlidir. Aslında bir benzetme yapılırsa beyaz madde bir bilgisayardaki kabloları gri madde ise işlemcinin görevlerini yapmaktadır.

Erkek ve kadın beyinleri bu maddelerin miktarına göre ise farklılıklar göstermektedir. Erkeklerde gri dokular kadınların yaklaşık 6-7 katı iken kadınlar da bulunan beyaz doku ise erkekler de bulunan beyaz renkli dokuların yaklaşık 8-9 katıdır. Bu da farklı görevlerin farklı dokular tarafından yapıldığının bir göstergesidir.
 
Üst