Etiketler:
 1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Beyninizi Zekice Kullanmak İçin Öneriler

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  Günlük yaşantınız ne kadar yoğun olursa olsun, iş güç arasında çok basit egzersizler yaparak, sizin başarınızda en büyük güç olan beynimizi daha zekice kullanabileceğinizi unutmayın:

  Ünlü bilim dergisi Focus’un 10 önerisine, 'beyin koçu' olarak tanımladığı yazarı Adem Özbay’ın da 10 önerisini ekleyen kişisel ve bİreysel gelişim, eğitim, yabancı dil öğrenimi dergisi Beyin gücü sizlere bu listeyi öneriyor. Aktarması bizden, sınayıp derginin tutarlığını test etmek sizden.
  1. İşlerinizi farklı bir sırayla yapın. Her gün gördüğünüz ancak üzerinde düşünmediğiniz eşyaların yerlerini değiştirin.
  2. Kitapları ortadan sondan okuyun. Sonra okumalarınızı birleştirin.
  3. İşe giderken farklı yollardan gitmeye çalısın. Değişik sokaklardan, farklı caddelerden geçin. Böylece beyninizi otomatik pilot sisteminden çıkarırsınız.
  4. 1’den 100’e kadar sonra 100’den 1’e kadar değişik şekillerde sayın.
  5. Ormanda geziye çıkıp üçerli beşerli ağaçları sayın. Bir ağacı işaretleyip 1-2 km gittikten sonra tekrar işaretlediğiniz ağacı bulmaya çalışın.
  6. Sabahları gözleriniz kapalı duş alın. Lifinizi, sabununuzu, şampuanınızı el yordamıyla bulun. Böylece dokunma duyunuz gelişir.

  7. Sağ elini kullananlar sol, sol elini kullananlar sağ elle diş fırçalamayı, saç taramayı denesin. Beynin farklı bölgeleri uyarılmış olur.

  8. Aracınıza bindiğinizde gözlerinizi kapatın. Kontağın, sileceklerin, radyonun, el freninin yerlerini düşüncelerinizi yoğunlaştırarak bulun.

  9. Çalışma masanızda aromalı nesneler bulundurun. Taze ve hoş kokular yeni düşünce çağrışımlarını beraberinde getirir. Değişik kokularda tütsüler yakın. Çeşitli kokular sürün.
  10. Yabancı dil biliyorsanız filmleri Türkçe altyazı ile izleyip, İngilizcesi ile Türkçe çevirileri karşılaştırın.
  11. Yemeklere her zaman aynı saatte çıkmayın. Bir saat önce ya da sonra çıkarak rutinden kurtulun. Hatta saatinizi farklı kolunuza takın.

  12. Arasıra daha önce hiç yapmadığınız yemekleri yapın. Sadece tad alma duyunuzu değil, beyninizi de besleyin. Değişik malzemelerden değişik yemekler ortaya çıkarmaya çalışın.

  13. Futbol, basketbol, hentbol, tenis gibi sportif karşılaşmaları izliyorsanız faul, ofsayt, skor, atak, taç gibi maçların içinde geçen olayları hafızanızda tutmaya çalışın.
  14. Bulmaca, sudoku, zeka soruları çözün. Elinize sözlük alıp, kelimelerin anlamlarını bilmeye çalışın.
  15. Yemek yerken her zaman aynı sandalyeye oturmayın. Ara sıra ailenizin masadaki oturma düzenini değiştirin.
  16. Bulutları izleyip, bulutların aldığı şekillere anlam vermeye çalışın.
  17. Yolculuk yaparken tabelaları sayın. Kalan km’leri bilmeye çalışın.
  18. Karşılaştığınız insanların yaşlarını, mesleklerini, doğdukları yerleri tahmin edin.
  19. Gideceğiniz yeri kaç adımda gidebileceğinizi tahmin edip, sayarak yürüyün. Her seferinde tahmininize daha da yaklaştığınızı göreceksiniz.
  20. Teybe çok farklı ve tiz sesler kaydedin. Arkadaşlarınızla bir araya geldiğinizde hangi sesin neye ya da kime ait olduğunu tartışın.
   
 2. mislinay

  mislinay Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Kasım 2007
  Mesajlar:
  7.147
  Beğenilen Mesajlar:
  37
  Ödül Puanları:
  0
  Cevap: Beyninizi Zekice Kullanmak İçin Öneriler
  bilgiler için saol canım
   
Beyninizi Zekice Kullanmak İçin Öneriler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Beynimiz İçin 6 Gençlik İksiri

  Beynimiz İçin 6 Gençlik İksiri

  Yaşlanan yalnızca cildimiz mi? Bu kez yaşlanmaya karşı mücadelede korumamız gereken kral; beynimiz. Peki beynimizin yaşlanmasına karşı yürüteceğimiz bu savaşta şövalyelerimiz olacak besinler hangileri? Genel olarak denilebilir ki, kalbimiz için zararlı olanlar aynı şekilde beynimiz için de zararlıdır. Doymuş yağlar, beyne giden atardamarların çalışmasını etkileyerek, atak riskini ortaya...
 2. Beynin düşünce gücünün artırılması için

  Beynin düşünce gücünün artırılması için

  Beynin düşünce gücünün ve canlılığın arttırılması için günlük hayat içinde neler yapılabilir? Stresten uzak ve berrak bir şekilde düşünebilmek için, sabah kalkıldığında bir duş alınmalıdır. Sıcaktan soğuğa giden bir duşla bedenin bütün noktaları uyandırılmalıdır. Soğuk, biliyorsunuz bedendeki izafi olan 12 kanal üzerindeki igleroterapi noktalarını uyarır ve sizi canlı tutar....
 3. polikistik over için sadece hap kullanmak yeterlimi.

  polikistik over için sadece hap kullanmak yeterlimi.

  kullanılan hap hemen işe yrarmı.ben doktora gittim bana progestan hap ve folidoce verdi.hamile kallmak istiyorum.1 ay kullamndım.kullanmaya devam ediyorum ama etkisini hemen gösterirmi acaba.kullanıp hemen hamile kalan varsa yazıp benide rahatlatabilirmi:( ya da kaç ay kullanmak lazımdır.doktor bana 6 ay kullan dedi.bu 6 ay hamile kalamam anlamınamı geldi acaba
 4. Bebekler için değişik emzik modelleri

  Bebekler için değişik emzik modelleri

  bıyıklı emzik modelleri, farklı emzik modelleri, emzik modelleri, emzik kullanmak zararlımı Bebekler ve emzik ikilemesini her zaman bir arada düşünürüz. Onlar ile özdeşleşen emzikler bazen annelere oldukça rahat bir hayat sağladığı da kesindir. Bebekler doğduktan hemen sonra bebeğe emziği alıştırmak için bazen epey bir uğraş verilir. Bazı bebekler emzik kullanmayı bir iki denemeden sonra...

Sayfayı Paylaş