Beypazarına nasıl gidilir ?

Beypazarına nasıl gidilir ?
beypazarı hangi ile bağlı,beypazarı nerde,beypazarına nasıl gidilir,beypazarında ne yenir ne içilir,beypazarında görülmesi gereken yerler

beypazari.jpgAnkara’nın bir ilçesi olan Beypazarı, Başkent’e 100 km uzaklıkta, şirin ve eski evlerden oluşan bir kasabadır. Beypazarı otelleri, buraya her hafta sonu gezmek için gelen yerli turistlerle dolup taşmaktadır. Genellikle günübirlik turla gelenler sadece bu ilçeyi dolaşırken, 1 gece 2 gün konaklamalı gezilerde çevresindeki Mudurnu, Göynük ve Sünnet Gölü de gezilen yer arasında yer alır.
Konaklarıyla meşhur bu ilçe, 2 ve 3 katlı ahşapla kerpiçten yapılma evlerle doludur. Birçoğunda oturan varken, bazıları da turizme kazandırılmıştır. Bölgede yöresel yemekler ve hediyelikler ön plandadır. Hepsi el işi olan süslemeler, giyecekler ve biblolar, yöre pazarında özellikle hafta sonu büyük rağbet görmektedir.
Ne Yapılır?
Sadece evleriyle değil, birçok şeyiyle de ünlenen Beypazarı’nda yapılacak belli başlı faaliyetler ise şunlardır :
Hıdırlık Tepesi’ne çıkıp şehrin panoramik manzarasını izleyin
Otantik evleri dolaşın
Halkevini, halk pazarını ve müzeyi gezin
Gümüş atölyelerinde alışveriş yapın
Beypazarı maden suyu için
İnözü vadisini gezin
Yöresel tezgahlardan hediyelik aşın
Güzel bir coğrafyaya sahip ilçenin çevresinde, Nallıhan, Mudurnu, Göynük, Taraklı, Sünnet Gölü gibi gezilecek çok sayıda doğa harikası yerler de mevcut.
Konaklama Fiyatları
Burada bulunan oteller, genellikle eski yapıların restore edilmesiyle ortaya çıkmış olan tesislerdir. Sakin ve huzur dolu yörede gecelik 80 TL’den başlayan fiyatlarla konaklayabilirsiniz. Ayrıca kaldığınız otelde fiyata dahil olarak muhteşem yöresel kahvaltıyı da afiyetle yiyebilirsiniz.
Turlar
Çok soğuk ve kötü havalar dışında yazın, ilkbahar ve sonbaharda Beypazarı’na çoğu firma hafta sonunda tur düzenlemektedir. Geziler ya günübirlik ya da 1 gece 2 gün konaklamalı şekilde yapılmaktadır.
Ulaşım
Buraya en çok İstanbul ve Ankara’dan gezmeye gelinmektedir. Başkenttekiler günübirlik olarak 100 km uzaklıktaki ilçeyi ziyaret ederler. İstanbul’dan gelecekler ise 2 farklı alternatifi kullanabilir. TEM otoyolundan Ankara istikametine gelirken Akyazı gişelerinden çıktıktan sonra Mudurnu ve Nallıhan üzerinden 190 km’lik yolla buraya ulaşırlar. Toplam 350 km’dir. Yine TEM otoyolundan gelip Bolu’dan itibaren Kıbrısçık istikametinden 110 km’lik yolculuk sonrası da kasabaya varabilirler. Yakın olan diğer bir şehir Eskişehir’den gelecekler ise 155 km yol kat ederler.
 
Üst