gebe
 1. BEYZA21

  BEYZA21 Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  14.192
  Beğenilen Mesajlar:
  2.007
  Ödül Puanları:
  113

  Bezir yağının faydaları

  Konu, 'Alternatif Tıp' kısmında BEYZA21 tarafından paylaşıldı.

  Bezir yağı, zeyrek ve keten yağı olarak da bilinir. Keten tohumundan elde edilmektedir. İki şekilde üretilir; ısıtılarak ve soğuk pres uygulanarak.

  Bağırsakları yumuşatır ve mide sorunlarına karşı iyi gelir. Kemiklerin güçlenmesine büyük katkı sağlar. Bağışıklık sistemine destek olarak güçlenmesini sağlar. Yüksek tansiyonu düşünür. Sinir sistemine öksürüğe ve dikkat dağınıklığına iyi gelir. Diş eti hastalılarına karşı etkilidir. Kalp damar hastalıklarına karşı önleyici rol oynar. Kan şekerini düzenler. Solunum yolu sorunlarına karşı olumlu etkiler gösterir. Ruhsal sıkıntılara iyi gelir. Yaraların iyileşmesini hızlandırır.

  Zararları ve Yan Etkileri:

  Her bitkinin olduğu gibi beziryağının da hem zararları hem faydaları vardır. Bazı durumlarda zararları görülebilir. Bu nedenle doktor tavsiyesi olmadan kullanılması doğru değildir. Ham olanını tüketmek zararlıdır. Yüksek dozda tüketince; ishal, karın ağrısı, şişlik ve bulantı gibi şikâyetler görülebilir. Ayrıca yüksek dozda kullanım östrojen hormonunu yükselteceği için meme, yumurtalık kanseri ve rahim miyomu riskini arttırabilir. Alerjiye karşı hassas bünyesi olan kişiler için kullanmak sakıncalı olabilir.
  < Konu Resmi..>


  Kullanımı:

  Isı ile elde edilen yağlar kozmetik ve boyacılık sektöründe kullanılmaktadır. Soğuk pres ile üretilen yağlar ise besin takviyesi olarak kullanılmaktadır.Bezir yağı bağırsakları yumuşatır ve mide sorunlarına karşı iyi gelir. Kemiklerin güçlenmesine büyük katkı sağlar. Bağışıklık sistemine destek olur ve güçlendirir. Yüksek tansiyonu düşürür. Sinir sistemine öksürüğe ve dikkat dağınıklığına iyi gelir. Dişeti hastalıklarına karşı etkilidir. Kalp damar hastalıklarına karşı önleyici rol oynar. Kan şekerini düzenler. Solunum yolu sorunlarına karşı olumlu etkiler gösterir. Ruhsal sıkıntılara iyi gelir. Yaraların iyileşmesini hızlandırır.

  Her bitkinin olduğu gibi bezir yağının da faydası kadar zararı da bulunur. Doktor tavsiyesi olmadan kullanılması önerilmeyen bezir yağını, ham halde tüketmek zararlıdır. Yüksek dozda tüketince; ishal, karın ağrısı, şişlik ve bulantı gibi şikayetler görülebilir. Alerjiye karşı, hassas bünyesi olan kişiler için kullanmak sakıncalı olabilir.

   
Bezir yağının faydaları konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Safran yağının faydaları

  Safran yağının faydaları

  safran faydaları safran yağının faydaları yağı fiyatı yağı Safran yağının faydaları ve kullanımıyla ilgili bilgileri sizler için veriyorum Hazırlanış Biçimi : Süsengiller familyasından; yurdumuzda da yetiştirilen, 10-15 santimetre boyunda, çok yıllık otsu bir bitkidir. Sarı bir bitki olan safranın yağı, kuruyup olgunlaştığında, başak kısmının içinde bulunan tohumlarından elde edilmektedir....
 2. çayağacı yağının faydaları

  çayağacı yağının faydaları

  Çay ağacı yağı nerede bulunur, ne kadara satın alırız fiyatı nedir nelere yararı vardır ?
 3. argan yağı faydaları

  argan yağı faydaları

  argan yağı yararları özellikleri ve nerelerde kullanıldığının anlatılmasını rica ediyorum.
 4. Avokado Yağının Faydaları Nelerdir ?

  Avokado Yağının Faydaları Nelerdir ?

  Avakado Yağının Faydaları nelerdir Avakado Yağının Faydaları Tropikal bir meyve olan avokadodan çıkarılan avokado yağı nelere iyi geliyor öğrenmek için buyrun makalemize melekler :tik: Avakado, vücut sağlığı açısından yararlı olduğu kadar, cilt sağlığı için de çok faydalıdır. Avakadodan elde edilen avakado yağıda, tıpkı diğerleri gibi bizlere fayda sağlar. AVAKADO YAĞININ FAYDALARI:...
 5. Balık Yağı Ve Faydaları

  Balık Yağı Ve Faydaları

  Balık Yağı Ve Faydaları Balık Yağının Boy Uzatmaya Etkisi Nedir Merhaba Sevgili Melek'ler, bu yazımızda çocukların gelişimi zekaları ve boylarının uzun olması için balık yağının etkilerinden ve diğer faydalarından bahsetmek istiyoruz sizlere. İşte size balık yağı ve faydaları; Son yıllarda en çok tercih edilen beslenme desteği olarak karşımıza çıkmaktadır Balık Yağı. Bilim insanları...

Sayfayı Paylaş