Etiketler:
 1. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  Biberiye ve Biberiye Çayı Hakkında Bilgiler

  Konu, 'Alternatif Tıp' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  Biberiye ve Biberiyenin Faydaları Biberiye her daim elinizin altında olsun
  Biberiye Çayı Nasıl Demlenir
  Mutfaklarda olduğu kadar alternatif tıp tedavilerinde de kullanılan biberiye hakkında ki bilgileri şöyle sıralayabiliriz melekler :)

  < Konu Resmi..>


  Et yemeklerinin vazgeçilmezi biberiye sağlık yönünden de oldukça etkili bir bitkidir

  Biberiye her dönem yeşil kalan bir bitkidir. Koyu yeşil renkteki diken görünümlü yapraklarıyla bilinen biberiye özellikle et yemeklerinde bolca tercih edilir.

  Biberiyenin hafızayı kuvvetlendirdiği bilinmektedir. Kas ağrılarını rahatlatır ve sinir sistemini harekete geçirir. ayrıca sindirim sorunları için de kullanılır. Böbrek sorunu çekenlerde idrar sıklığını arttırır ve böbreklerin çalışmasını tetikler.

  Sinirleri yatıştırıcı etkisinin yanı sıra tansiyonu düşürdüğü, ağrıyı azalttığı ve stresi ortadan kaldırdığı bilinmektedir.

  Kötü huylu hücrelre karşı vücudu koruduğu bilindiği için kanser hastalarında kullanımı desteklenir. Güçlü antioksidan özelliğine sahip olduğu için hücreleri işgal eden zararlı kimyasalları etkisiz hale getirir. güçlü yapısıyla bakterileri de öldüren biberiye özellikle sindirim sistemini korumada etkilidir.


  Biberiye ve Biberiye Çayının Faydaları Nelerdir?

  • Antispazmodik etkisi vardır.

  • Biberiye otu sindirim sistemi sorunlarına karşı kullanılır. Mide ve bağrısakları uyarır.

  • Kronik dolaşım problemlerinde kullanılan bir bitkidir. Biberiye yağı koku sinirini ve trigeminus duyu siniri uçlarını uyararak refleks yolla solunum ve dolaşımı uyarırıcı etki gösterir.

  • Phytotherapy Research 2010 Ağustos sayısında yayınlanan bir çalışmada biberiyenin dolaşım sistemini uyarıcı etkisi tespit edilmiştir.

  • Sabah yorgunluğundan ve üşümekten şikayet eden kişiler biberiye preparatlarından yararlanabilirler.

  • Oxford Journals, 2002 şubat sayısında yayınlanan çalışmaya göre biberiyedeki carnosol maddesi anti-kanserojen özelliğe sahip.

  • 2007 yılında Onkology Reports adlı bilimsel dergide yayınlanan bir hücre çalışmasının sonucuna göre biberiye ekstresinde bulunan ‘carnasol’ adlı madde meme kanseri hücrelerinin üremesini engellemiştir.

  • 2007′de Kanada’da yapılan bir çalışmada biberiye ekstresinin farklı kanser hücre kültürleri üzerindeki etkisi incelenmiş ve insan lösemi ve meme kanseri hücreleri üzerinde deneysel olarak etkili olduğu saptanmıştır.

  • Romatizma ağrılarına karşı biberiye yağı haricen kullanılabilir.

  • Baş ağrısı ve migreni hafifletebilir.

  • Kan şekerini düşürücü ve kanı sulandırıcı etkisi vardır.

  • Saç dökülmesini önleyici ve saçı besleyicidir. Yağlı saçların temizlenmesi için biberiyeden yararlanılabilir. Biberiye özlü şampuan ve saç kremleri mevcuttur.

  • Hafızayı güçlendirir. 144 sağlıklı insan üzerinde yapılan bir bilimsel çalışmada, biberiye uçucu yağının öğrenme ve algılama fonksiyonlarına olan etkisi araştırılmış ve biberiye yağının hafızayı güçlendirici etkisi saptanmıştır (koklama ya da masaj şeklinde kullanımı)

  • Almanyadaki E Komisyonu biberiye yaprağının hazımsızlık, düşük tansiyon, fonksiyonel dolaşım şikayetleri, kas ağrısı ve yumuşak doku romatizmasında(banyo) kullanılabileceğini belirtmiştir.
  Biberiye Nasıl Kullanılır?

  Sıvı ekstre, kapsül, tentür ve çay olarak kullanılabilir. Uçucu yağı sadece haricen kullanılmalıdır.
  Biberiye Çayı Nasıl Demlenir?

  Biberiye Çayı : 2 çay kaşığı ince kıyılmış biberiye 1 bardak kaynar suyla haşlanır ve 10 dk demlendikten sonra süzülerek içilir. Günlük olarak 2-3 bardak içilebilir.

  Biberiye Banyosu : 50 gr biberiye 1 litre suda kaynama derecesine kadar ısıtılır. 25-30 dk demlenir süzüldükten sonra banyo suyuna eklenir. Uyarıcı etkisi nedeniyle geceleyin yapılması tavsiye edilmez.
  Biberiye Zararları Varmıdır?

  • Biberiye tansiyon yükselmesine neden olabileceğinden yüksek tansiyon sorunu olanlara tavsiye edilmez.

  • Hamileler kullanmamalıdır. Biberiye bitkisinde yer alan oleanolic asit düşük yapma riskini fazlalaştırır.

  • Biberiye yağı dahilen kullanılmamalıdır. Düşük dozları böbrek mide proplemlerine yüksek dozu ise zehirlenmeye yol açar.


   
Biberiye ve Biberiye Çayı Hakkında Bilgiler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. biberiye

  biberiye

  (Rosmarin / Romarin / Rosemary / Kusdili otu / Rosmarinus officinalis) Bütün ilkbahar ve yaz boyunca soluk-mavi renkli çiçekler açan, 1-2 m yüksekliginde, kisin yapraklarini dökmeyen bir bitki. Gövdeleri dik ve çok dallidir. Yapraklari mizrak gibi, etli ve yesil renklidir. Çiçekleri dallarin uçlarinda, yapraklarin tabanlarinda bulunur. Meyveleri esmer renkli ve findiksidir. Kusdili olarak da...
 2. Biberiye hakkında bilgi

  Biberiye hakkında bilgi

  biberiye biberiye hakkında bilgi Biberiye bitkisinin faydaları ve hakkında bilmeniz gerekenleri bilgilenmeniz için paylaştım.Buyrunuz meleklerim. Biberiye Bütün ilkbahar ve yaz boyunca soluk - mavi renkli çiçekler açan 1 - 2 cm yüksekliğinde kışın yapraklarını dökmeyen bir bitkidir. Mide ve bağırsak uyarıcı idrar söktürücü ve safra atıcı etkisi vardır. Uçucu yağ uyarıcı olarak haricen...
 3. Biberiye Hakkında Bilgiler

  Biberiye Hakkında Bilgiler

  Biberiye hakkında bilgi Biberiye nedir nasıl yetişir Şifalı bitkilerden, mutfaklarımızda da kullandığımız biberiye ile ilgili ayrıntılı bilgiler aşağıda ki makalemizde bulunuyor melekler :) Bütün ilkbahar ve yaz boyunca soluk-mavi renkli çiçekler açan, 1-2 m yüksekliginde, kisin yapraklarini dökmeyen bir bitki Gövdeleri dik ve çok dallidir Yapraklari mizrak gibi, etli ve yesil renklidir...
 4. Biberiye Çayı İle İlgili Bilgiler

  Biberiye Çayı İle İlgili Bilgiler

  Biberiye çayının Faydaları Biberiye Çayının Yararları biberiye bitkisinin faydaları Bitki çayları içinde son derece faydalı özellikleriyle bilinen biberiye çayı hakkında ki bilgiler şöyle melekler :) Biberiye Çayının Faydaları; Bu güzel kokulu biberiyenin kullanılmadığı hastalık yok gibi Özellikle kan dolaşımı hastalıklarına, romatizma ve astım hastalıklarına, mide ve bağırsak gazlarına...
 5. Biberiye Yağı ve Faydaları Hakkında Ayrıntılı Bilgiler

  Biberiye Yağı ve Faydaları Hakkında Ayrıntılı Bilgiler

  biberiye yağı nedir biberiye yağı faydaları Kullanımı çok eskilere dayanan bir bitki ve bu bitkinin yağı bu makalemizin konusu melekler. Özellikle o zamanlarda askerlerin yaralarının erken iyileşmesi için kullanılan biberiye yağı faydaları hakkında sizlere bazı bilgiler vereceğiz. Öncelikle şunu belirtelim ki biberiye yağı ağızdan alınmamalı, hamileler kullanmamalı ve tansiyon hastaları...

Sayfayı Paylaş