Etiketler:
 1. sılam_nisa

  sılam_nisa Hamiş Melek

  Kayıt:
  1 Ocak 2010
  Mesajlar:
  2.529
  Beğenilen Mesajlar:
  1.023
  Ödül Puanları:
  113
  Şehir:
  ''bebişini beklemede''

  Biberonla Beslenmede Dikkat Edilecek Noktalar

  Konu, 'Anne-Cocuk Sağlığı' kısmında sılam_nisa tarafından paylaşıldı.

  Anne meleklerimize farklı bir bilgi sunmak istedim, biberonla bebeğinizi beslerken bunlara dikkat ediyor musunuz bakalım. < Konu Resmi..>


  Biberonla Beslenmede Dikkat Edilecek Noktalar


  Mamayı hazırlamadan önce kullanacağınız bütün kapları temizleyin ve sterilize edin. Her mama kutusu üzerinde, kilo ve yaşa göre bebeğin gıda gereksinimini gösteren ayrıntılı bir liste vardır. Doktorunuz başka bir öneride bulunmazsa bu beslenme kılavuzundaki bilgilere göre hareket edin. Bebeklerin gıda gereksinimleri değişiktir. Bu nedenle sizin, kilo ve yaş grubu için önerilen miktardan biraz daha fazla veya az mama vermeniz gerekebilir.

  Mama Saatleri

  Mama ile beslemede, tıpkı emzirmede olduğu gibi, mama saatlerinin ve doyacağı miktarın seçimini bebeğinize bırakın.
  İlk birkaç hafta bebeğiniz her 2–3 saatte bir mama emmek isteyebilir. Zamanla beslenme saatlerinin arası uzayacak ve mamanın miktarı artacaktır.

  Bebeğinizi Biberonla Beslerken

  Bebeğinize mama verirken rahat bir koltuğa oturun. Bebeğinizi kucağınızda tutun. Onun sıcak yakınlığı sizi dinlendirecek ve mutlu edecektir.
  Bu yakınlığın, bebeğinizin o andaki ve gelecekteki huzuru için önemli olduğunu unutmayın! Bebeğe mamasını vermeden bileğinize birkaç damla mama damlatarak veya biberonu yanağınıza dayayarak sıcaklığını kontrol edin.

  Biberonu ters çevirip emzik deliğinin bebeğinizin rahatça mama emmesine elverişli olup olmadığını inceleyin. Sütün çok süratli akması, mamanın bebeğinizin genzine kaçmasına, çok ağır akışı ise onun mamayı emmekte güçlük çekerek aşırı yorulmasına yol açabilir ve doymasını önler.

  Biberonu tutarken, şişenin boynu ile emziğin aynı hizada olmasına dikkat edin, aksi halde bebeğiniz mama ile birlikte fazla miktarda hava yutacaktır. Mama verirken arada bir biberonu bebeğinizin ağzından çekerek onun dinlenmesini sağlayın. Genellikle bebekler biberondaki mamayı 10–15 dakikada bitirir.

  Bebeğiniz her zaman mamayla birlikte bir miktar hava yutabilir. Bu da gaz yapar. Bu nedenle, beslenme sonunda (bazen de beslenme arasında) bebeğinizin gazını çıkarın. Bebeğinizin gazını çıkarmak için onu dik tutarak omzunuza dayayın ve sırtını sıvazlayın. Kusabileceğini göz önüne alarak omzunuza temiz bir bez koyun.

  Bebeğiniz doyduktan sonra biberonda kalan mamayı tamamen boşaltın ve atın. Bebeğinize kesinlikle bayat mama vermeyin. Bayat mama ve sütte özellikle "gastroenterite" (ishale] neden olan mikropların çok kolay ürediğini unutmayın. Biberonu mama vermeden hemen önce hazırlayın.

  Bebeğinizi biberonla beslemekte güçlük çekiyorsanız, doktorunuza başvurup yardım isteyin. Mamayı kullandıktan sonra paketi sıkıca kapatın, açık paketi 2-3 hafta içinde tüketin. Serin ve kuru bir yerde muhafaza edin. (Buzdolabında saklamaya gerek yoktur.)

  Ayrıca katı gıdalara geçiş döneminde bebeğinizin beslenmesini Kaşık ve Kavanoz Mamaları ile desteklemelisiniz. Bu dönemde bebeğinize doğru beslenme alışkanlıkları kazandırmak, onun sağlıklı zihinsel ve fiziksel gelişimi için önemlidir.
   
Biberonla Beslenmede Dikkat Edilecek Noktalar konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Gayrimenkul Satışında Dikkat Edilecek Noktalar

  Gayrimenkul Satışında Dikkat Edilecek Noktalar

  şirket adına gayrimenkul alımı hibe yoluyla satış Gayrimenkul satışında dikkat edilecek noktalarGayrimenkulün tapudaki satış değeri 2001 yılında satılacak olan gayrimenkul kaça satılacak olursa olsun tapuda "asgari bir değer" göstermek gerekiyor. Satış sırasında gayrimenkulün 2000 yılındaki emlak vergisine esas değerini asgari yüzde 56 oranında arttırmak zorunluluğu var. Örneğin,...
 2. Depresyondayken Dikkat Edilecek Noktalar

  Depresyondayken Dikkat Edilecek Noktalar

  Depresyon işaretlerini görür görmez, en kısa sürede bir uzmana başvurun. Şikayetlerinize göre uzman sizi daha detaylı olarak yönlendirecektir. Uzmana giderken yanınızda sizi iyi tanıyan bir yakınızı veya akrabanızı götürmeniz daha faydalı olacaktır. Tedavi süresinin üç aydan altı aya kadar sürebileceğini unutmayınız. Eğer daha önce de depresyon geçirdi iseniz, bu durumda tekrarlamaları önlemek...
 3. Anaokulu Seçiminde Dikkat Edilecek Noktalar

  Anaokulu Seçiminde Dikkat Edilecek Noktalar

  Çocuklarımıza birşey alırken nasıl dikakt ediyorsak okul seçiminde de o kadar dikaktli olmalıyız.Özellikle anaokulu seçiminde özenli olmalıyız.Çocuğun eğitimi ilk anaoklunda başlar.Buyrunuz size dikkat edeceğiniz noktalar.!!! Anaokulu Seçiminde Dikkat Edilecek Noktalar Ana okulu seçiminde anne babaların dikkat etmesi gereken bazı noktalar vardır. 3 - 6 yaş dönemi çocukların...
 4. Bebek Mamalarında Dikkat Edilecek Noktalar

  Bebek Mamalarında Dikkat Edilecek Noktalar

  Sevgili anne meleklerim; bebeğinize anne sütünün yetmeyeceği zamanlar geldiğinde mama takviyesine başlarsınız.Peki mama hakkında yeterli bilgiye sahip misiniz? Bebek Mamalarında Dikkat Edilecek Noktalar * Bebeğinizin yemeğini hazırlarken az tuz kullanmaya özen gösterin. Onlar tuzla ve tabii şekerle de ne kadar geç tanışırlarsa o kadar iyidir. Zaten İleride bunları keşfedince engel...
 5. Oyuncakları seçirken dikkat edilecek noktalar!!!

  Oyuncakları seçirken dikkat edilecek noktalar!!!

  oyuncak seçimi oyuncak seçiminde dikkatli olmak gerekir oyuncak seçiminde dikkat edilmesi gerekenler Benimde bir cocugum var.Oyuncak almaya gittigimizde cok dikkat ediyorum.Her anne babanin bilmesi gereken bu bilgiler sizede yardimci olabilir. CE işareti CE işareti oyuncaklarda bir güvenlik işaretidir. Bu işareti oyuncakta bulursanızi demekki bu bebek oyuncağı güvenli ve sağlığa zarar...

Sayfayı Paylaş