1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.656
  Beğenilen Mesajlar:
  2.419
  Ödül Puanları:
  113

  Bilgisayar Gürültüsü Nasıl Azaltılır?

  Konu, 'Meleko Destek' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Bilgisayarınız çalışırken aşırı ses çıkarıyor ve bu durum sizi rahatsız ediyorsa, aşağıdaki aşamaları takip ederek bu sorunuzu çözebilirsiniz. Masaüstü bilgisayarlar ve laptoplarda fanların aşırı tozlanmasından dolayı fanların görevini yerine getirmesi zorlaşabilir. Bilgisayarım çok ses çıkarmaya başladı diyenler için yapabileceklerinize bir bakalım.

  Masaüstü Bilgisayarınız Var İse


  Masaüstü bilgisayarlarda power, ekran kartı, işlemci fanı ve kasa fanı olmak üzere 4 adet fan bulunabilir. Donanıma göre kasa fanınız olmayabilir bunun yerine ekran soğutucunuz vardır, bu durum bilgisayarınızın modeline göre değişiklik gösterebilir.
  < Konu Resmi..>  Kasalarda öncelikle Power fanı ve işlemci fanları kontrol edilmelidir. Bir hava kompresörü yardımıyla buralara hava tutularak fanlar temizlenebilir. Eğer hava tutma şansınız yok ise sert bir cisim yardımıyla çalışan fanı durdurarak fan üzerinde bulunan tozların temizlenmesini sağlayabilirsiniz. Tabi ki fanınıza zarar vermemek için en sağlıklısı fanınızı kompresör yardımıyla temizlemek olacaktır.


  Eğer Laptop’unuz Var İse


  Hemen hemen bütün laptoplarda bir adet işlemci fanı bulunmaktadır. Eğer laptopunuz aşırı gürültülü çalışıyor ise yapmanız gereken bu fanı temizlemeye çalışmak olacaktır. Fanı temizlemek için öncelikle bu fanı sökmeniz gerekiyor. Fanı sökerken diğer parçalara zarar vermemeyi dikkat edin ve oldukça yavaş hareket edin. Fanı söktükten sonra tıpkı masaüstü bilgisayarlarda gerçekleştirdiğimiz gibi hava kompresörü yardımıyla temizlik işlemini gerçekleştirmelisiniz.
  Çıkardığı sesler ile sizi son derece rahatsız eden fanı temizlemek oldukça basittir. Fan temizleme işleminden sonra bilgisayarınızdan çıkan sesleri önemli ölçüde minimuma indirgemiş olursunuz. Bu temizlik işlemi ile beraber bilgisayarınızın performansında da bir artış olacaktır. Bunun yanında uzun süre temizlenmeyen fanlar yamulmuş olabilir. Bu durumda fanınızı temizleseniz bile bunun faydası olmayabilir. Eğer fanınızı temizlemenize rağmen hala ses geliyor ve fanınızda az da olsa bir yamukluk görüyorsanız yenisini alın ve takın. Bu küçük ama etkili işlem sayesinde hem kulağınızı rahatlatabilir hem de bilgisayarınızın performansını arttırabilirsiniz. Fanı temizledikten sonra tekrar aynı durumun yaşanmaması için düzenli olarak 4 ila 6 ay arası bu temizlik işlemini gerçekleştiriniz.


  Bilgisayarınızdan gelen sesi kesmek için bir diğer yöntem de fanınızı yağlamaktır. Fanların hemen yan tarafına baktığınızda dönen bir aksamın var olduğunu görecekseniz. Bu bölgeyi makine yağı ile yağlamanız durumunda bilgisayarınızın sessiz çalışmasını sağlayabilirsiniz. Özellikle bilgisayarınızı 4-5 yıllık bilgisayarlarda fanı yağlamak bu sorunun çözümü için yeterli olabilmektedir.


  Bilgisayarınız yeni aldıysanız ve özellikleri yüksek ise bios ayarlarına giriş yaparak fanınızın hızını artırabilir veya düşürebilirsiniz. Ancak sizi uyarmalıyız ki, bu işlem riskli bir işlemdir. Bu olayı gerçekleştirdikten sonra bilgisayarınızdaki sesin azaldığını göreceksiniz. Bu işlem pek tavsiye edilmeyen ve geçici bir durumdur. Çünkü bu işlemi gerçekleştirdikten sonra ileride bilgisayarınızın performansı düşecek ve bilgisayarınızın yavaşladığını görecekseniz. .Bu nedenle birçok forum sitesinde önerilen bu durumu biz önermiyor ve kesinlikle dikkat etmeniz gerektiğini belirtiyoruz.


  Bilgisayarınıza düzenli olarak gerekli bakımları uygular ve işlemciyi çok fazla hırpalamazsanız pek sorun yaşamazsınız. Bunun yanında bilgisayarınızı zorlayan oyunlar oynadığınız dilimlerde ve yazın soğutma sistemi olan fanlardan yararlanabilirsiniz.


   
Bilgisayar Gürültüsü Nasıl Azaltılır? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kozmetik masrafı nasıl azaltılır?

  Kozmetik masrafı nasıl azaltılır?

  Kozmetik alışverişi keyifli olmasına keyiflidir de; ev kullanmadığınız kozmetikle dolup taşarken, faturalar da kabarır. Peki elinizdeki kozmetikleri nasıl hesaplı bir şekilde kullanabilirsiniz?Her kadın güzelliğine düşkündür. Kozmetik deyince de akan sular durur. Öte yandan kozmetik ürünleri öyle pahalı ki, insanın içi gitmiyor da değil. Bu konuda daha ekonomik davranmak...
 2. Bilgisayar Karşısında Nasıl Oturmalıyız?

  Bilgisayar Karşısında Nasıl Oturmalıyız?

  bilgisayar karşısında nasıl oturmalıyız Bilgisayar karşısında çoğu zaman saatlerimizi geçiririz.Ve ister istemez sağlık sorunları yaşarız.Sizlere bilgisayar karşısında en sağlıklı oturma pozisyonlarıyla ilgili çok önemli bilgileri sunuyorum. Günümüzün çoğunu, aynı noktaya odaklanarak ve belli bir pozisyonda oturarak geçiriyoruz. Bu durumu değiştiremediğimize göre, bari nasıl daha uygun...
 3. Bilgisayar Belleği Nasıl Arttırılır ?

  Bilgisayar Belleği Nasıl Arttırılır ?

  Bilgisayarın Bellek Becerisini Arttırma Yolları Bilgisayarın Belleğini Arttırma Yöntemleri Sevgili melekler, bilgisayar kullanıyorsanız zaman zaman bilgisayarınızın yavaşladığından şikayetçi olabilirsiniz. Bilgisayarınızı hızlandırmanın yollarından biri doldurmuş olduğunuz bilgisayar belleğini temizlemektir. Bu yazımızda Bilgisayarın Belleğini Arttırma Yöntemleri hakkında sizlere bilgiler...
 4. Bilgisayarınızın İçini Nasıl Temizleyeceksiniz ?

  Bilgisayarınızın İçini Nasıl Temizleyeceksiniz ?

  Bilgisayarın İçini Temizleme Bilgisayar Nasıl Temizlenir Sevgili meleklerimiz ve değerli misafirlerimiz Teknik Destek bölümümüzde bu kez herkesi son derece ilgilendiren bir konuya değinmek istiyoruz. Pek çok bilgisayar arızasının sebebi olan Bilgisayarın İçini Temizleme ile ilgili bilgiler vereceğiz sizlere.... Bilgisayarın kasasını balkona çıkartın. Kuvvetli bir hava ile...
 5. Sezeryan sonrası ağrı nasıl azaltılır?

  Sezeryan sonrası ağrı nasıl azaltılır?

  sezeryan sonrası ağrı olması,sezeryan sonrası ağrı nedenolur,sezeryan sonrası ağrı nasıl geçer,sezeryan ameliyatı hakkında bilgiler Her ameliyat gibi sezaryen (sezaryan, sezeryan) ameliyatından sonra da belirli derecelerde ağrı olur ancak günümüzde gelişen ağrı kesici ilaçlar ve anestezi-ağrı kesici metodlar sayesinde bu ağrıları azaltmak kolaylaşmıştır. Sezaryen doğum sonrası ağrının...

Sayfayı Paylaş