bilgisayar karşısında doğru oturuş

  • Konbuyu başlatan Misafir
  • Başlangıç tarihi
M

Misafir

Forum Okuru
bilgisayar karşısında doğru oturuş
bilgisayarda çok oturmanın zararları
bilgisayarda oturma pozisyonuSiz de benim gibi bilgisayar karşısında çok fazla zaman geçirenlerden misiniz? O halde size bir kaç öneride bulunuyor ve bilgisayar karşısında sağlıklı ortam için yapmanız gerekenleri paylaşıyorum Melek'ler.

işte sizlere bilgisayar başında sağlıklı oturmak öneriler Melek'ler


bilgisayar-pozisyonu-1646.jpgYanlış oturma pozisyonları solunum güçlüğü, bel ve boyun ağrısı, baş ağrısı, sindirim problemleri ve göz yorgunluğuna sebep oluyor. İşte en sağlıklı oturma pozisyonları ve verimlilik için tavsiyeler ve ipuçları:
Ergonomik bilgisayar ve masa sandalyesi kullanın, kullandığınız sandalye mutlaka belinize destek sağlamalı.
Telefon, kültablası, kahve fincanı gibi sık kullandığınız nesneleri kendinize yakın tutun, bunlara uzanmak vücut pozisyonunuzu bozabilir ve tekrar eden hareketler ağrılara sebep olabilir.
Sigara içmeyin, tiryakiyseniz ve içmem şart diyorsanız başka bir ortamda için, böylece bulunduğunuz odanın havasını temiz tutarsınız ve daha az sigara içersiniz.
Her 60 dakikada bir ayağa kalkıp küçük yürüyüşler yapın, bilek ve el eksersizleri ve küçük bel hareketleri ağrılarınıza iyi gelecektir.
Piyasada bulabileceğiniz ergonomik bel destekleri, boyunluk, yastıklı bileklik gibi ürünler oturma pozisyonunuzu düzeltmenize yardımcı olabilir.
Gözleriniz ekranla aynı hizada olmalı, ayaklarınız yere tam ve paralel şekilde basmalı ve bileklerinizi masa üzerinde dinlendirebilmelisiniz.
Bacaklarınızı mümkün mertebe sandalye altına sokmayın. Sandalye yüksekliğinizi ayak tabanlarınız yere tam temas edecek şekilde ayarlayın.
Sandalye sırtlığınızı yerle 100 veya 110 derecelik bir açıya ayarlayın.
Klavyeniz size yakın bir konumda olsun fakat ekrana çok fazla yaklaşmayın. Notebook kullanıyorsanız harici bir klavye kullanmak faydalı olabilir.
Doğru Fare kullanımı bilek sağlığınız için çok önemli, mutlaka ergonomik fareler ve mousepad kullanın, bilek yastıklı mousepadler bileğinize destek sağlayarak rahatalama sağlayacaktır.
Eğer sık sık dökuman kopyalıyor ve başka bir kaynağa bakarak yazı yazıyorsanız, monitöre takılan kağıt askıları kullanabilirsiniz.
Eğer çalışma ortamınızın zemini soğuksa ayaklarınızın altına bir tahta parçası koyarak hem oturma poziyonunuzu düzeltebilir hem de ayaklarınız için ısınma sağlayabilirsiniz.
 
Üst