1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  bilgisayar karşısında doğru oturuş

  Konu, 'Faydalı Bilgiler' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  bilgisayarda çok oturmanın zararları bilgisayarda oturma pozisyonu


  Siz de benim gibi bilgisayar karşısında çok fazla zaman geçirenlerden misiniz? O halde size bir kaç öneride bulunuyor ve bilgisayar karşısında sağlıklı ortam için yapmanız gerekenleri paylaşıyorum Melek'ler.

  işte sizlere bilgisayar başında sağlıklı oturmak öneriler Melek'ler  < Konu Resmi..>


  Yanlış oturma pozisyonları solunum güçlüğü, bel ve boyun ağrısı, baş ağrısı, sindirim problemleri ve göz yorgunluğuna sebep oluyor. İşte en sağlıklı oturma pozisyonları ve verimlilik için tavsiyeler ve ipuçları:
  Ergonomik bilgisayar ve masa sandalyesi kullanın, kullandığınız sandalye mutlaka belinize destek sağlamalı.
  Telefon, kültablası, kahve fincanı gibi sık kullandığınız nesneleri kendinize yakın tutun, bunlara uzanmak vücut pozisyonunuzu bozabilir ve tekrar eden hareketler ağrılara sebep olabilir.
  Sigara içmeyin, tiryakiyseniz ve içmem şart diyorsanız başka bir ortamda için, böylece bulunduğunuz odanın havasını temiz tutarsınız ve daha az sigara içersiniz.
  Her 60 dakikada bir ayağa kalkıp küçük yürüyüşler yapın, bilek ve el eksersizleri ve küçük bel hareketleri ağrılarınıza iyi gelecektir.
  Piyasada bulabileceğiniz ergonomik bel destekleri, boyunluk, yastıklı bileklik gibi ürünler oturma pozisyonunuzu düzeltmenize yardımcı olabilir.
  Gözleriniz ekranla aynı hizada olmalı, ayaklarınız yere tam ve paralel şekilde basmalı ve bileklerinizi masa üzerinde dinlendirebilmelisiniz.
  Bacaklarınızı mümkün mertebe sandalye altına sokmayın. Sandalye yüksekliğinizi ayak tabanlarınız yere tam temas edecek şekilde ayarlayın.
  Sandalye sırtlığınızı yerle 100 veya 110 derecelik bir açıya ayarlayın.
  Klavyeniz size yakın bir konumda olsun fakat ekrana çok fazla yaklaşmayın. Notebook kullanıyorsanız harici bir klavye kullanmak faydalı olabilir.
  Doğru Fare kullanımı bilek sağlığınız için çok önemli, mutlaka ergonomik fareler ve mousepad kullanın, bilek yastıklı mousepadler bileğinize destek sağlayarak rahatalama sağlayacaktır.
  Eğer sık sık dökuman kopyalıyor ve başka bir kaynağa bakarak yazı yazıyorsanız, monitöre takılan kağıt askıları kullanabilirsiniz.
  Eğer çalışma ortamınızın zemini soğuksa ayaklarınızın altına bir tahta parçası koyarak hem oturma poziyonunuzu düzeltebilir hem de ayaklarınız için ısınma sağlayabilirsiniz.


   
bilgisayar karşısında doğru oturuş konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Bilgisayar Monitörünü Doğru Kullanma Önerileri...

  Bilgisayar Monitörünü Doğru Kullanma Önerileri...

  Bilgisayar ekranlarının sürekli titreşen yapıda olmaları ve saniyede 40-80 kez yanıp sönüyor olması, görme güçlüğüne, göz yorgunluğuna ve göz kurumasına neden oluyor. Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ümit Kamış, televizyon ve bilgisayarların yaygınlaşmasıyla gözle ilgili rahatsızlıkların ciddi oranda artış gösterdiğini söyledi....
 2. Bilgisayarı doğru kullanıyormusunuz?

  Bilgisayarı doğru kullanıyormusunuz?

  Bürolarda olumsuz çalışma ortamı sonucu kas ve eklemler üzerine binen aşırı yükleme ve stresin, kas-iskelet sistemiyle ilgili hastalıklara neden olduğu bildirildi. Osmangazi Üniversitesi (OGÜ) Tıp Fakültesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nesrin Demirtaş, teknoloji ve bilgi iletişim ağının gelişmesine bağlı olarak işte, okulda ve evde uzun süre bilgisayar...
 3. Bilgisayar Karşısında Nasıl Oturmalıyız?

  Bilgisayar Karşısında Nasıl Oturmalıyız?

  bilgisayar karşısında nasıl oturmalıyız Bilgisayar karşısında çoğu zaman saatlerimizi geçiririz.Ve ister istemez sağlık sorunları yaşarız.Sizlere bilgisayar karşısında en sağlıklı oturma pozisyonlarıyla ilgili çok önemli bilgileri sunuyorum. Günümüzün çoğunu, aynı noktaya odaklanarak ve belli bir pozisyonda oturarak geçiriyoruz. Bu durumu değiştiremediğimize göre, bari nasıl daha uygun...
 4. Oturuş Bozuklukları

  Oturuş Bozuklukları

  vücut bozuklukları, oturuş biçimleri, diz kapağı hastalıkları, bacak hastalıkları, diz kapağı hakkında herşey burada OTURUŞ BOZUKLUKLARI DİZ KAPAĞINI BOZUYOR Büroda tüm gün sandalyede oturanların diz kapaklarında sorun oluşma oranı artıyor. Oturuş bozukluklarının yanı sıra merdiven inip çıkmak, step yapmak, koşu bandına eğim vererek koşmak gibi hareketler diz kapağının kaymasına neden...
 5. bilgisayar karşısında otururken sağlıklı ortam

  bilgisayar karşısında otururken sağlıklı ortam

  çok fazla zaman geçiriyorum bilgisayar karşısında bilgisayar karşısında otururken sağlıklı ortam yaratmak istiyorum bu konuda önerilerinizi bekliyorum

Sayfayı Paylaş