1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.657
  Beğenilen Mesajlar:
  2.419
  Ödül Puanları:
  113

  Bilgisayara bakma sendromundan korunma yolları

  Konu, 'Tüm Resim Konuları' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  bilisayara bakma sendromu nedir,göz kururluğu nedir,bilgisayara sabit bakmanın sakıncaları,bilgisayarın göze verdiği zararlar hakkında bilgiler


  Yaklaşık 20-25 yıl önce bilgisayarların gelişimi iş yerlerinde bir devrim yarattı. Daha önce ofis işleri daktilo, dosyalama, okuma ve yazma gibi aktiviteler içeriyordu. Bu aktivitelerin her biri kısmen farklı vücut ve bakış pozisyonu gerektirir, bu da aktiviteler arası doğal bir ara verme yaratırdı. Bilgisayarlar bu işlemlerin hepsini biraraya topladı, bunları ekran karşısından kıpırdamadan yapılır hale getirerek kalite, üretim ve etkinliği artırdı. İş dışında da internet, vb amaçlı bilgisayar kullanımımız arttı. Bunun sonucunda 21. yüzyıl bir salgınla karşı karşıya kaldı: “Bilgisayara bakma sendromu”. Bilgisayar kullanıcıları olarak bu sendromun bir veya birkaç bulgusundan pek çoğumuz şikayetçiyizdir: Gözlerde ağrı, yorgunluk, rahatsızlık, kızarıklık, bulanık görme, çift görme. Bu sendromun gözlerle ilgili olmayan diğer belirtileri ise baş-boyun-omuz ve sırt ağrıları.

  < Konu Resmi..>
  Bilgisayara bakma sendromunun en önemli nedeni göz kuruması
  Bilgisayarla çalışma sonrasında gözlerde kuruluk ve buna bağlı yanma ile ağırlık hissi olur. Bilgisayar kullanıcısında, göz yüzeyindeki kuruluğu telafi etmek üzere refleks bir göz yaşarması da meydana gelebilir. Göz yüzeyinde kuru noktalar oluşmasının temel sebebi ekran karşısında göz kırpma hızımızın düşmesidir. Bunun yanısıra şu risk faktörleri de ekran karşısında gözlerimizin kurumasında rol oynar:

  Ofis ortamı: Klimalar, kağıt tozu, lazer ve fotokopi tonerleri; ortamda kuruluk ve gözün korneasını (en öndeki saydam tabaka) rahatsız eden kimyasal dengesizlik yaratır.
  Göz yüzeyindeki buharlaşma alanının artması: Kağıttan bir yazı okurken genellikle aşağı doğru bakarız. Göz kapaklarımız, göz yüzeyinin önemli bir bölümünü kapar ve göz yaşının buharlaşmasını engeller. Ekrandan bir yazı okurken ise genellikle ileri doğru bakarız. Bu da göz kapakları arasındaki aralığı genişletir. Böylece gözyaşı daha geniş bir alandan buharlaşır.
  Cinsiyet: Kadınlarda göz kuruması şikayeti erkeklerden daha fazladır.
  Yaşlanma: Yaşlandıkça gözyaşı üretimimiz azalır.
  Kimi römatolojik hastalıklar
  Kontakt lens kullanımı: Lens, kurudukça, göz kırpma sırasında üst göz kapağına yapışır ve rahatsız edici bir sürtünme hissi yaratır.
  Kirpik diplerinde “blefarit” ismini verdiğimiz kepeklenme, kızarma
  Göz kapaklarının iç kısmına makyaj malzemesi sürülmesi
  Ekranın görüntü kalitesi, ışıklandırma ve yansımanın gözlerimiz üzerindeki olumsuz etkileri

  Bilgisayarın ekrandaki görüntüleri ne kadar iyi gösterdiği 3 şeye bağlıdır: Tazelenme (“refresh”), çözünürlük ve nokta yüksekliği (“dot pitch”). İdeal tazelenme hızı 70 Hz ve üstüdür. Çözünürlük ne kadar yüksekse o kadar iyidir. Nokta yüksekliğinin 0.28 mm veya altında olması tercih edilir.
  Windows’da tazelenme hızı ve çözünürlüğü, Ekran Özellikleri’nde “ayarlar” kısmından değiştirebilirsiniz. Eğer farklı bir işletim sistemi kullanıyorsanız, yardım menüsüne veya monitörünüzün kullanım kılavuzuna başvurun. Nokta yüksekliği ise sabittir, ayarlanamaz.
  Çevre aydınlatması (floresan, pencere, masa lambası, vb) fazla olmamalıdır. Yoksa ekrandaki karakterlerde yansıma ve parlamalar meydana gelir. Etraftaki ışıklandırma düzenlenemezse, parlama önleyici filtreler kullanılmalıdır. Ekran filtreleri görsel algılamayı artırıp, gözleri biraz olsun rahatlatabilirler.
  CRT (“cathode ray tube”) monitörlerle LCD (“liquid crystal display”) monitörler karşılaştırıldığında ise; LCD monitörler göz sağlığı yönünden daha avantajlıdırlar. LCD teknolojisinin gelişimi, gözlerimizin daha az yorulmasını sağlıyor.

  Bilgisayara bakma sendromundan korunma yolları

  Çevre aydınlatması fazla olmasın
  Ekran sizden 35-40 cm uzak olsun
  Saatte en az 2 kez başınızı ekrandan kaldırıp, uzağa doğru bakın
  Yılda 1 kez göz muayenesi olun
  Suni gözyaşı damlası kullanın (göz doktorunuza sorun)
  Ofisinizin havasını nemlendirin
  Ekran filtresi kullanın
  Gözlük kullanıyorsanız, camları antirefle özellikte olsun
  Beyaz üzerine siyah yazı: en iyisi


  Açık renk zemin üzerine koyu renk yazı, yüksek kontrast: iyi


  Zeminle, yazı rengi arasındaki kontrast az: bundan kaçının


  Zemin desenli: okuması yorucu


   
 2. nilay_aydin

  nilay_aydin Üye Üye

  Kayıt:
  28 Ocak 2015
  Mesajlar:
  44
  Beğenilen Mesajlar:
  4
  Ödül Puanları:
  8
Bilgisayara bakma sendromundan korunma yolları konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Bilgisayara bakma sendromu

  Bilgisayara bakma sendromu

  21. yüzyılın en yaygın meslek hastalıklarından biri olan ''Bilgisayara bakma sendromu''nun bilgisayar kullanıcıları arasında yaygınlığının yüzde 88,5 olduğu bildirildi. Göz cerrahı Doç.Dr. Banu Coşar, bu hastalığın gözlerde ağrı, yorgunluk, rahatsızlık, kızarıklık, bulanık görme, çift görme gibi belirtileri olduğunu ifade ederek sendromun yaygınlığının bilgisayar kullanıcıları arasında yüzde...
 2. Ekrana Bakma Sendromuna Dikkat edin

  Ekrana Bakma Sendromuna Dikkat edin

  Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Özlem Evren, bilgisayar başında çalışanlarda gözlerde yorgunluk hissi, yanma, batma, kızarıklık, bulanık görme ve baş ağrısı gibi şikayetler ortaya çıkabildiğini belirterek, ''Bilgisayarda 20 dakika çalıştıktan sonra, gözleri kapatarak ya da uzağa bakarak 20 saniye dinlenmek gözleri korur'' uyarısında bulundu....
 3. Şeker hastalığından korunmanın yolları

  Şeker hastalığından korunmanın yolları

  şeker hastalığından korunmanın yolları, nasıl korunulur, nasıl korunabiliriz, hakkında detaylı bilgiler burada Sık rastlanılan yaygın sağlık sorunlarının başında geliyor şeker hastalığı ve kendiyle birlikte bir çok hastalığıda getiriyor. Peki şeker hastalığından nasıl korunabiliriz; buyrun bu makalemizde bilgi sahibi olalım Melek'ler. Şeker hastalığı, birçok hastalığı da beraberinde...
 4. çığdan korunma yolları kısa

  çığdan korunma yolları kısa

  çığdan nasıl korunulur sosyal kitabı çalışma sayfa 53 4.sınıf acil lazım
 5. Karpal tünel sendromundan korunmanın yolları

  Karpal tünel sendromundan korunmanın yolları

  karpal tünel sendromu nedir,karpal tünel sendromunun belirtileri,karpal tünel sendromunun tedavisi,karpal tünel sendromu hakkında bilgiler Parmaklarda uyuşma ve ağrı ile belirti vermeye başlayan Karpal Tünel Sendromu ihmal edildiğinde cerrahi tedavi kaçınılmaz oluyor. El bileğini doğru kullanmak ve ideal kiloda hareketli bir yaşam sürmek hastalıktan korunmanızı sağlıyor. Kadınlarda...

Sayfayı Paylaş