1. UzakMavi

  UzakMavi Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  26 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  1.201
  Beğenilen Mesajlar:
  8
  Ödül Puanları:
  0

  Bilgisayarlı Yürüme Analizi

  Konu, 'Çocuk Bakımı' kısmında UzakMavi tarafından paylaşıldı.

  muharrem inan bebeklerde yürüme belirtileri doç dr muharrem inan yürüme analizi doçdrmuharrem Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Bağdat Caddesi Polikliniği Pediatrik Ortopedi ve Deformite Düzeltme Merkezi’ nden Doç. Dr. Muharrem İnan, son teknolojiye sahip yürüme analizi sayesinde çocukların içe basma, dışa basma, taban düşüklüğü gibi ayak ve yürüme sorunlarının bilgisayar ortamında değerlendirilerek tanı konulduğunu belirtiyor.

  Analiz nasıl yapılıyor?

  Dr. İnan, “Yürüme analizinde hastamız bir platform üzerinde yürütülerek veriler bilgisayar ortamına aktarılır. Ayağın basış şeklinden ve ayak tabanına gelen basınçlardan yola çıkarak içe basma, dışa basma, ayak ucuna basma, düztabanlık büyük doğrulukla tanınabilir. Bu yöntemin ailelere sağladığı en önemli avantaj, görsel olarak doktorlar tarafından farklı değerlendirilebilen bir çocuğun verilerinin rakamsal olarak elde edilmesi ve ailelerin ayağın gelişimini bu verilerden faydalanarak takip edebilmesidir. Eğer tabanlık kullanılması gerekiyorsa elde edilen bilgisayar verilerinden faydalanılarak çocuğun ayağına özel tabanlıklar da yapılabilmektedir. Öncelikle yürüme analizi için çocuğun denilenleri yapacak yaşta olması gerektiğini vurgulayan Doç. Dr. Muharrem İnan, konuyla ilgili şunları söylüyor: “Yürüme analizinin en sık kullanıldığı alan düztabanlığın tanısının konulması ve yıllara göre değişiminin incelenmesidir. Bu nedenle çocuklarda ayak tabanının değerlendirmesi 4 yaş ve sonrasında yapılabilmektedir. Yürüme analizi için çocuğun denilenleri uygulayabilir durumda olması da önemlidir” dedi.

  Sorun çoğunlukla spor yaparken ortaya çıkıyor

  Bazen çocuklarda da normalde sorun yaratmayan ayak sorunlarının spor yaparken ortaya çıktığını söyleyen Dr. İnan, “Bu durum çocuklarda performansın azalmasına neden olabilmektedir. Sporcu çocuklarda yürüme analizi yürüyüşü inceleyen bir kayıt sisteminin ayakkabı içerisine yerleştirilmesi ile yapılmakta ve yaklaşık 2 saatlik yürüyüş kaydedilmektedir. Bu kayıtların incelenmesi ile de özel ayakkabı ya da tabanlıklar önerilebilmektedir” diye konuştu.


  Yetişkinlere de uygulanıyor Ayak basınç haritalarının çıkarılması yetişkin hastalarda da önemlidir. Çok sık şikâyet konusu olan nasırlarımız ayağa basıncın çok geldiği bölgelerde oluşmaktadır. Ayak analizi ile basınç bölgeleri belirlenerek tedbir alınmakta ve nasır oluşumu azaltılabilmektedir. Nasır oluşumunun engellenmesi şeker hastalarında ayak yaralarının oluşmaması için çok önemlidir ve ayak analizinden faydalanılarak özel ayakkabılar üretilebilir.


   
 2. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.467
  Beğenilen Mesajlar:
  2.303
  Ödül Puanları:
  113
  Cevap: Bilgisayarlı Yürüme Analizi
  paylaşımın için teşekkürler emeğine sağlık
   
Bilgisayarlı Yürüme Analizi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Emrah - Yürü Gidelim

  Emrah - Yürü Gidelim

  Gordun mu gonlum uykusuz geceler Sabah oldu unutuldu Dilimde dolasan sihirli heceler Gun oldu unutuldu Hem aska ara veremiyorsun Hem yaralarini saramiyorsun Gelen de ayni giden de ayni Ne ariyorsun Adam akilli sevemiyorsun Fazla zora gelemiyorsun Yuru gidelim a deli gonlum Sen aska gelmeden hadi yuru gidelim Adam akıllı sevemiyorsun Fazla zora gelemiyorsun Yuru gidelim a deli...
 2. Yürüme Yardımcım

  Yürüme Yardımcım

  yürüme yardımcım www.kangurum.com.tr: E-BEBEK , VIB Yürüme Yardımcım Bugün migros sanal markette denk geldim de ablama ve yeğenime hediye olarak aldım bakalım daha gelmedi ama çok güzel bişeye benziyor. sabırsızlıkla bekliyorum :bebiss: sizlere de tavsiye ediyim dedim belki almak isteyen olur :)
 3. Bebeklerde Yürüme/Emekleme

  Bebeklerde Yürüme/Emekleme

  bebeğim emeklemiyor 9 aylık bebeğim emeklemiyor 9 aylık Sevgili meleklerim, bebeğiniz doğduğu andan itibaren gelişimini sürekli izliyorsunuz.Artık zamanı geldi emeklemeli,yürümeli diyorsunuz ama bebeğinizde tık yok.:bebeğim:Bakalım bebeğiniz ne zaman emekler , ne zaman yürürmüş meleklerim. Bebeklerin doğduktan sonra yürüme süresi yaklaşık 18 ay sürer. Bebeğin ilk aydan itibaren sert,...
 4. Bilgisayarlı tomografi nedir ?

  Bilgisayarlı tomografi nedir ?

  Bilgisayarlı tomografi (BT) taraması farklı açılardan alınan bir dizi X-ışını görüntüsünü birleştirir ve vücudunuzdaki kemiklerin, kan damarlarının ve yumuşak dokuların kesit görüntülerini veya kısımlarını oluşturmak için bilgisayar işlemeyi kullanır.CT taramalarına bazen CAT taramaları veya bilgisayarlı tomografi taramaları denir.CT veya CAT taramaları, X-ışını ve bilgisayar kullanarak...

Sayfayı Paylaş