1. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru

  Bilimin Geçirdiği Değişim Ve Gelişmeler nelerdir lütfen yazın

  Konu, 'Soru-Cevap' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

  Merhaba millet ben sizden Bilimin Geçirdiği Değişim Ve Gelişmeler nelerdir diye bildiklerinizi benimle paylaşmanızı rica ediyorum.

   
 2. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Bilimin Tarih İçinde Geçirdiği Değişim Ve Gelişmeler Bilimin Tarih İçindeki Gelişimi  Birçok sosyolog ve antropolog ilkel toplumlarının büyücülerini ilk bilimciler olarak kabul ederler. Ancak insanlık tarihinde bilimin başlangıcı olarak yazınında bulunduğu Mezopotamya ve Mısır uygarlığı kabul edilir. Bu dönemde özellikle geometri, matematik ve astronomi tarımsal üretimin gerek duyduğu bilgileri pratik olarak çözümlemiştir. Başlangıcında bilim pratik amaçlara dayanıyordu, bir de din adamları sınıfına.

  15 ve 16 yüzyılda Reform ve Rönesans’la başlayan değişim süreci; 17 ve 18 inci yüzyılda Aydınlanma ile yükselen dinamik olmuş, 19 ve 20 nci yüzyılda sanayileşme ile değişim doruğa varmıştır. İçinde bulunduğumuz 21 inci yüz yıl ise bilimin altın çağı olacakmış gibi görünmektedir.

  Kilisenin resmi ideolojisini sarsan ilk bulgular 16 ve 17 yüzyılda astronomiden gelmiştir. İlkçağ düşünürü Batlamyus’ un kilise tarafından tanrı söylemine dönüştürülen Dünya merkezli evren anlayışına karşı; Kopernik, Kepler, Bruno ve Galile Güneş merkezli evreni koyunca kızılca kıyamet kopmuştur. Bunun bedeli cezalandırılan bilim adamları tarafından ödeniyor görünse de en büyük bedeli etkisini yitiren metafizik anlayışlar ödemişlerdir.

  19 uncu yüzyıl insan bilimlerinin yüzyılı oldu. Psikoloji ve Sosyoloji pozitif birer bilim olarak mistik ve metafizikten uzaklaştılar.20, yüzyıl bilimin dışındaki odaklardan çok kendi içinde hesaplaşması ile geçti. Einstein ve Plank’la Fizik Newton’u aştı.

  Günümüz ise kimilerine göre iletişim ve teknolojinin kimilerine göre ise “genom”la biyolojinin çağı; ama daha da önemlisi bilimin altın çağı olarak görülmekte.
   
Bilimin Geçirdiği Değişim Ve Gelişmeler nelerdir lütfen yazın konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Bilim, Değişim ve Otizm Tanımı Bilimsel Mi?

  Bilim, Değişim ve Otizm Tanımı Bilimsel Mi?

  BİLİM: "Evrenin ya da olayların bir bölümünü konu olarak seçen, deneysel yöntemlere ve gerçekliğe dayanarak yasalar çıkarmaya çalışan düzenli bilgi." "Belli bir konuyu bilme isteğinden yola çıkan, belli bir ereğe yönelen bir bilgi edinme ve yöntemli araştırma süreci." Bilimin devamlı bir değişme içinde olduğu ve bu değişimin de bilimin en önemli özelliklerinden biri...
 2. Kunut duaları okunuşu ve anlamı nedir lütfen yazın

  Kunut duaları okunuşu ve anlamı nedir lütfen yazın

  Arkadaşlar sizden Kunut duaları okunuşu ve anlamı hakkında bilgiler aktarmanızı rica ediyorum baktım ama öyle bir konu bulamadım varsa linkini atarsanız sevinirim.
 3. Uçağın Bugüne Kadar Geçirdiği Değişimler nelerdir yazın

  Uçağın Bugüne Kadar Geçirdiği Değişimler nelerdir yazın

  Merhaba arkadaşlar sizden Uçağın Bugüne Kadar Geçirdiği Değişimler hakkında bilgi yazmanızı rica ediyorum tabi aranızda Uçağın Bugüne Kadar Geçirdiği Değişimler hakkında bilgisi olanınız varsa:)
 4. Küresel Isınmanın Başlıca Sebepleri Ve Sonuçları nelerdir yazın lütfen

  Küresel Isınmanın Başlıca Sebepleri Ve Sonuçları nelerdir yazın lütfen

  Merhaba arkadaşlar hepinize iyi bir gün diliyor ve sorumu soruyorum Küresel Isınmanın Başlıca Sebepleri Ve Sonuçları nelerdir bu konuda bilginiz var mı?
 5. Almanların Bayramları Nelerdir yazın lütfen

  Almanların Bayramları Nelerdir yazın lütfen

  Kızlar benim almaya da bir arkadaşım var ve onu düşünürken aklıma onların kutladığı bayramlar geldi acaba Almanların Bayramları Nelerdir bu konuda bilgisi olan varsa yazsın merak ediyorum.

Sayfayı Paylaş