1. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru

  Bilimin Yiyecekler Üzerindeki Etkileri nelerdir yazın

  Konu, 'Soru-Cevap' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

  Selam arkadaşlar ben sizden Bilimin Yiyecekler Üzerindeki Etkileri nelerdir diye varsa bildikleriniz, o bildiklerinizi benimle bu sayfadan paylaşmanızı rica ediyorum.
   
 2. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  Bilimin Yiyecekler Üzerindeki Etkisi


  Bilimin Yiyecekler Üzerindeki Etkileri Nelerdir

  Bilimin Yiyecekler Üzerindeki Etkileri

  Genleriyle oynanmış yiyeceklerin büyük miktarlarda satılması kimya/ genetik endüstrilerinin karlarını artırıyor. Genetik araştırmaları için harcadıkları milyarlarca doları geri kazanmak istiyorlar. Stratejileri, genlerini değiştirdikleri yiyecekleri en hızlı şekilde piyasaya sürmek.

  ABD Tarım Bakanlığı, FDA, bunların varlıklı destekçileri, genetik mühendisliği şirketleri dünyadaki açlık sorununu çözmeye çalıştıklarını iddia ediyorlar. Ancak biraz daha dikkatli bakılınca gerçek hedefleri görülebiliyor. ABD hükümeti varlıklı ve fakat sorumsuz destekçilerinin en yüksek refah seviyesinde kalmasına çalışıyor. İkinci hedef de, biyoteknoloji şirketlerinin global yiyecek piyasasını deneysel üretimleriyle kontrol etmeleri. Devletlerin büyük şirketleri korumaya çalışmalarını anlayabiliyoruz. Şirketlerin kar elde etmeye çalışmalarını da. Ama, biyoteknoloji şirketleri bu hedeflere ulaşırken ürünlerinin uzun vadedeki etkilerini görmezden geliyorlar.

  Biyoteknoloji şirketlerinin yiyeceklerin genleriyle oynama sebepleri şunlar: Ürünün raf ömrünü uzatarak karlarını artırmak, kimya endüstrisinin böcek ilaçlarıyla ve yabani ot ilaçlarıyla uyumlu bitkiler üreterek karlarını artırmak, daha pahalı satılan (ama içinde kendi yabani ot ilacını barındırdığı için çiftçiye cazip gelen) tohumlar üreterek karlarını artırmak.

  Eğer bütün bu kurumları Küçük Frankeştayn yönetiyor olsaydı, şeytani kumpaslarının ismi bilim olamazdı. Çünkü hiçbir zaman, aile soframıza koyacağımız yiyeceklerin güvenliğini test etmezdi. Gerçek bilim ise “bilimsel metot” ile çalışır. Bilimsel metot teoriyle pratiğin uyup uymayacağını görmek için testler yapar. Yeni bir teknolojinin insanlar için güvenilir ve faydalı olduğu uzun bir zaman test edildikten sonra market raflarına konabilir. Gerçek bilim, insanları deney faresi gibi kullanmaz. Burada da, biyoteknoloji şirketlerinin aynı Küçük Frankeştayn gibi işler yaptığını görüyoruz. İnsana ne etki edeceği araştırılmamış deneysel yiyecekler, üzerinde hiçbir uyarı etiketi taşımadan bütün dünyaya satılıyor.

  Genleri değiştirilmiş yiyecekler, tüketiciler bilmeden yediği için alerjilere, sakatlıklara ve ölümlere sebep oldu. 1997 yılında genetik mühendisliği ürünü triptofan’ın üretimi sırasında ortaya çıkan zehirli ve ölümcül bakteriler nedeniyle 51 kişi öldü ve bin 500 kişi kalıcı olarak sakatlandı. Soya fasulyesine eklenmiş olan brezilya fıstığı genleri birçok insanın ciddi alerjik reaksiyonlar göstermesine sebep oldu. Daha fazla yan etki ve ölüm vakalarının olabileceğini tahmin etmek zor değil. Etiket üstünde doğru bilgi verilmezse sağlık problemlerinin sonu gelmez.
   
Bilimin Yiyecekler Üzerindeki Etkileri nelerdir yazın konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. gezegenler ve üzerimizdeki etkileri!!!

  gezegenler ve üzerimizdeki etkileri!!!

  Güneş Hemen hemen herkes “Güneş burcu” deyimini duymuştur. O nedenle Güneş’in özelliği nedir ki, astrolojide bu kadar güçlü bir rolü var diye aklınızdan geçirmiş olabilirsiniz. Cevabı ise doğada; Güneş, güneş sisteminin merkezi olduğundan yıldız haritalarımızda da aynı şekilde büyük bir rol üstlenmelidir. Güneş, kim olduğumuzun ve aynı zamanda kim olabileceğimizin özü ve çekirdeğini gösterir....
 2. Afrodizyak Etki Gösteren Yiyecekler

  Afrodizyak Etki Gösteren Yiyecekler

  afrodizyak yiyecekler afrodizyak besinler afrodizyak gıdalar Sevgili melekler, afrodizyak bildiğiniz gibi cinsel istek uyandıran demektir. Bu şekilde beyni etkileyerek uyaran gıdalar vardır. Bu makalemizde bu yiyecekler hakkında sizlere bilgiler vermeye çalışacağız... Çikolata: En büyük afrodizyak etkiye sahip olan besin olarak bilinmektedir. İçeriğindeki dopamin maddesi, beynin keyif...
 3. Dolunayin Üzerimizdeki Etkileri

  Dolunayin Üzerimizdeki Etkileri

  dolunay nedir dolunay hakkında bilgi dolunay hakkında kısa bilgi Bu dolunay beni deli ediyoooooo.Uyuyamiyorum ne uyku kaliyo ne sabir.Sabaha kadar dolasiyorum evin icinde.Kendi kendime kiziyorum konusuyorum ha bire:hmm:.Bakalim dolunay hakkinda daha neler var.:) DOLUNAY NEDiR ? Dolunay Ay´ın evresi. Ay´ın tam bir daire olarak dolgun, parlak görüldüğü evre. ÜZERiMiZDEKi ETKILERi...
 4. Ramazan Ayının Edebiyatımız Üzerindeki Etkileri nelerdir acaba

  Ramazan Ayının Edebiyatımız Üzerindeki Etkileri nelerdir acaba

  Merhaba hepinize şimdiden hayırlı ramazanlar diliyor ve bu oruç ayı sıcaklarda nasıl çekilecek diye de iç geçiriyorum:) Allah yardımcımız olsun. Ayrıca sizden Ramazan Ayının Edebiyatımız Üzerindeki Etkileri hakkında da bilgi rica ediyorum.
 5. Orucun Sosyal Hayatımıza Etkileri nelerdir yazın

  Orucun Sosyal Hayatımıza Etkileri nelerdir yazın

  Arkadaşlar Orucun Sosyal Hayatımıza Etkileri nelerdir bu konuda bana bilgi verecek bilgi sahibi olan arkadaşlarıma şimdiden çok tşk ederim.

Sayfayı Paylaş