1. tuqqce

  tuqqce Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  19 Mart 2008
  Mesajlar:
  6.067
  Beğenilen Mesajlar:
  399
  Ödül Puanları:
  83
  Şehir:
  Wuppertal-Germany

  Bill Gates'in başarısının sırrı bu kitapta gizli

  Konu, 'Kitap Kurdu' kısmında tuqqce tarafından paylaşıldı.

  bill gates hayatı ingilizce bill gates ingilizce hayatı Outliers'te Malcolm Gladwell başarının çok çalıştılar, motivasyonları yüksekti, engel tanımadılar gibi beylik sözlerle açıklanamayacağını iddia ediyor.
  Malcolm Gladwell, Türkçeye de çevrilmiş olan son kitabı 'Outliers'da başarı üstüne yaptığı araştırmaları paylaşıyor. Öncelikle başarının, basit bir şekilde 'çok çalıştılar, motivasyonları yüksekti, engel tanımadılar, vizyon sahibiydiler onun için başarılı oldular' gibi beylik sözlerle açıklanamayacağını iddia ediyor.
  Başarının nasıl ortaya çıktığına ilişkin hiç tahmin edilmedik unsurların ortaya çıktığını belirtiyor. Başarıyı kişinin azminin değil, daha çok çevrenin, yerin ve dönemin bir işlevi olarak tanımlıyor. Diğer bir deyişle doğru yerde, doğru zamanda olan doğru kişi başarılı oluyor.

  Malcolm Gladwell, ilginç örnekler veriyor. Örneğin, Microsoft'un kurucusu Bill Gates, Apple'ın kurucusu Steve Jobs'ın başarılarını çok ilginç bir şekilde özel bir tecrübenin parçası olan iki kişi olmalarına bağlıyor. İkisi de 1950'lerde aynı yıl içinde doğuyor. İkisi de lise yıllarında dünyanın ilk programlanabilir bilgisayarıyla bir yıldan fazla zaman harcıyorlar. Bu bilgisayardan Amerika'da/dünyada toplam 3 tane var ve bu bilgisayarla bu kadar fazla çalışan dört kişinin dördü de bilgisayar endüstrisinin en büyük kurucularından oluyorlar.

  [​IMG]Bill Gates'in gittiği lisede bu bilgisayarlardan bir tane var; liseden mezun olduktan sonra da Washington State Üniversitesi'ndeki bilgisayarı kullanıyor. Bu özel birikim, sonradan onu dünyanın en çok yaygınlaşacak yazılımlarının mimarisini oluşturmaya itiyor. Birkaç yıl önce ya da birkaç yıl sonra doğsa başka bir hayat öyküsünün içine oturacak ve o öykünün içine de o programlanabilir bilgisayar olmayacak.

  Gladwell'in başarıyla ilgili getirdiği parametrelerden biri, çalışma süresi. Gladwell'in teorisinde çok çalışkan olmalısınız sözünün yerini ölçülebilir çalışma kavramı alıyor. Örneğin keman çalmak için 6 bin saat çalışırsanız bu, sizi fena olmayan bir kemancı yapar. 8 bin saat çalışırsanız iyi bir kemancı olursunuz. Çok iyi bir kemancı olmak için en az 10 bin saat çalışmanız gerekir. Her alanda bu böyle; yazarlık, bilgisayar programcılığı, müzisyenlik, pilotluk, konuşmacılık... Belirli bir konuya ne kadar çok zaman yatırımı yaparsanız, o kadar fazla geri ödeme alırsınız.

  Gladwell'in getirdiği en ilginç örnek ise iki üstün zekalı adamın kıyaslaması. Her ikisi de ölçülmüş yaklaşık 200 IQ puanına sahip. Aynştayn'ın bile 145 IQ puanına sahip olduğunu düşünürsek bu iki adam ekstradan zekiler. Birincisi Amerika'da çok fakir bir ailenin çocuğu olarak doğuyor. Doğru düzgün İngilizce bile konuşamayan sarhoş bir babanın oğlu olarak ailesiyle çok kötü şartlarda bazen çadırlarda yaşıyor. Okula gitmesine rağmen hiç kimse onun çok zeki olduğunu anlayamıyor. Çünkü üstü başı perişan, anadili olduğu halde İngilizce telaffuzu anne-babanın yetersizliğinden kaynaklanan şekilde çok kötü. Liseyi bitirdikten sonra iyi puanları yüzünden nispeten iyi bir üniversiteye gidiyor. Ama annesi burs evraklarını imzalamamış olduğu için okul para istiyor ve okulu bırakmak zorunda kalıyor.

  Ardından başka bir taşra üniversitesine gidiyor, orada da yine bürokratik bir sebep yüzünden okulu bırakmak zorunda kalıyor. Ardından gece kulüplerinde fedailik yaparak yaşamaya başlıyor. 50 yaşına gelirken Kim 500 Milyar İster gibi bir yarışmada kendini gösterince, adamın dünyanın gelmiş geçmiş en zeki insanlarından biri olduğu anlaşılıyor. Diğer üstün zekalı adam çok iyi bir öğrenim alıp dünyanın en önemli projelerinde çalışıyor. İkisinin farkı ailelerinde. Buradan çıkan sonuç, doğru anne-baba tavrı, bir çocuğun bu dünyadaki başarısını belirliyor. (Melih Arat)
   
Bill Gates'in başarısının sırrı bu kitapta gizli konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Hayatın sırrı evlerde gizli

  Hayatın sırrı evlerde gizli

  Bazı evlere ilk girildiği andan itibaren tuhaf bir huzursuzluk hissedilir, bazılarının da neredeyse elle tutulur yoğunlukta ferah bir hava hakimdir her köşesine. Çoğu kez görünen bir dayanak da bulamayız bu tür etkilerin ifadesi için. Tıpkı insan vücudundaki görünmeyen enerji dalgalarının doğru ya da yanlış kullanımında ortaya çıkan neticelerde olduğu gibi mekanlara yerleştirilen eşyaların...
 2. Bill Gates'in evi arabası yatı:)))

  Bill Gates'in evi arabası yatı:)))

  bill gates yatı bill gates mal varlığı in yatı gatesin in evi Buyrun işte para ve güç insanı böyle mal varlığı sahibi ediyor:D Bill Gates'in arabasıyla başlayalım bakalım:D akvaryum manzaralı odası:D burda da bill gates in 97 milyon dolarlık evi... değişik bilgiler var ev hakkında... krokisini veriyorum önce The Gates "Ecology House" Buda Bill Gates'in minik yatı:D...
 3. Yumuşacık ellerin sırrı Neutrogena'da gizli

  Yumuşacık ellerin sırrı Neutrogena'da gizli

  Kuru bir cilde sahibim hemde oldukça kuru bir cilde... Bu güne kadar bir çok ürün kullandım ve içlerinde en cildime en iyi gelen ve cidden de besleyici olan Neutrogena'yı beğendim. Hal böyleyken, Neutrogena'nın bütün ürünlerini sizlere tavsiye ediyorum Melek'lerim :) Örneğin, el bakımınız için bu ürünü deneyin diyorum :D:D Neutrogena Norveç Formüllü El Kremi tek bir damlası bile oldukça...
 4. İşte Tarkan'ın Başarısının Sırrı!

  İşte Tarkan'ın Başarısının Sırrı!

  tarkan, başarısının sırrı, ortaya çıktı, şarkıları neden tutuyor, şarkı sözleri, ile ilgili bilgiler burada melekler Tarkan’ın ’Metamorfoz’ albümündeki ’Dedikodu’ şarkısında 10 deyim ve atasözü var. İçi dışı bir olmak, damarına basmak, iki eli yakasında olmak, al elmaya taş atmak; Tarkan’ın bu şarkısında kullandığı deyimlerden bazıları... Sevgili melekler, Başarılı sanatçımız Tarkan'ın...
 5. Dünyanın En Zenginlerinden Bill Gates'in Muhteşem Evi

  Dünyanın En Zenginlerinden Bill Gates'in Muhteşem Evi

  bill gatesin evi, bill gatesin ev dekorasyonu, ünlülerin evleri Dünyanın en zenginleri arasın da yer alan Bill Gates'in evini merak ediyormusunuz? Evin tamamı tam 7 yılda inşa edildi ve 5 bin metrekarelik bir alana yapıldı. Saniye de 230 bin dolar kazanan Bill Gates'in evinin resimlerini sizler için galerimiz de paylaştım. Muhteşem bir doğa harikasının içinde inşa edilen evin dekorasyonun da...

Sayfayı Paylaş