gebe
 1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  13.022
  Beğenilen Mesajlar:
  108
  Ödül Puanları:
  0

  Bir Atatürk Öğretmeni - Refet ANGIN

  Konu, 'Okul ve Öğretmenler' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  BİR ATATÜRK ÖĞRETMENİ: REFET ANGIN

  Atatürk, yazı inkılâbı gezisinde 2 Eylül 1928'de Gelibolu'ya da uğramıştı . Öğrenci Refet anlatıyor: "Karşılamada ben,Atatürk'e bir buket sunarken tökezleyip düşmüştüm. Atatürk, beni yerden kaldırdı ve iki yanağımdan öptü:

  -Acıdı mı kızım?diye sordu.  Ben:
  -Hayır, acımadı. diye cevap verdim. Atatürk, yanındakilere:

  -Bunun ayağına dikkat edin. diye emir verdi"
  Öğretmen Adayı Refet

  24 Aralık 1930'da Edirne'de okulları gezen Atatürk, Kız Öğretmen Okuluna da uğramış, sınıflarda dersleri dinlemişti.

  Öğrenci Refet anlatıyor: "Atatürk, okula geldiğinde, kendisine okul adına bir buket sundum ve şu konuşmayı yaptım:


  -Aziz Paşa'm!Türk yurdunun sınır kapısı olan Edirne'ye ve memleketimize gelişiniz bizi çok sevindirdi. Arkadaşlarım adına size hoş geldiniz, diyor ve bu buketi sunuyorum. Lütfen kabul buyurun. Paşa'm! Size muallim olmak için söz vermiştim. Ve işte muallim namzedi olarak karşınızdayım. Atatürk, buketi aldı ve :


  -Evet hatırladım. Sen Gelibolu'da düşen küçük kız değil misin? dedi. Atatürk, sözlerine şöyle devam etti:


  -Söyle bakalım, ne muallimi olmak istiyorsun? Ben, bir an yanımdaki öğretmenlerime baktım ve dedim ki:


  -Riyaziye (Matematik) muallimi olacağım.  Atatürk:
  -Hayır, seni Riyaziye muallimi değil, Tarih muallimi olacaksın. dedi.  Ben:
  -Emredin Paşa'm, ama neden?diye cevap verdim.  Atatürk:
  -Ha, bak, ben seni küçükken de tanıdım. Sen, o zaman küçüktün; yine iki lâf etmesini biliyordun.
  Şimdi de seni seçtiklerine göre, sende bir şeyler var. Görüyorum ki çok okuyorsun ve güzel konuşuyorsun. Onun için sen, Tarih muallimi ol. Dedi."  Tarih Öğretmeni Refet  20-25 Eylül 1937 tarihleri arasında Dolmabahçe Sarayında İkinci Türk Tarih Kongresi yapılmıştı Bu kongreye katılan Gelibolu Ortaokulu Tarih Öğretmeni Refet Angın anlatıyor:


  "20-25 Eylül 1937 tarihleri arasında yapılan İkinci Türk Tarih Kongresinde delege olarak bulunuyordum. Dolmabahçe Sarayında Kongre çalışmaları devam ederken Afet İnan, beni bir gün Atatürk'e şöyle tanıttı:

  -Size, çiçeği burnunda bir Tarih öğretmeni tanıtmak istiyorum. Atatürk, bu söz üzerine dedi ki:
  -Çocuk, sen geç kalmışsın; ben, onu tanıyorum.  Ben de:
  -Paşa'm, ben emrinizi yerine getirdim ve Tarih öğretmeni olarak emrinizdeyim. dedim.  Atatürk:
  -Bak, öğretmen olmak kâfi değil; görev şimdi başlıyor. Şunu iyi bil ki çok iyi öğretmen olacaksın.
  Çok okuyacaksın. Sen, zaten okuyorsun; ama daha çok okuyacaksın. Talebelerini çok iyi yetiştireceksin. Onlara, Kurtuluş Savaşı'nı çok iyi öğreteceksin. Ve bu arada Çanakkale Savaşları'nı sakın unutma! dedi.  Ben:
  -Efendim, biliyorsunuz, ben Geliboluluyum. dedim.  Atatürk:
  -Evet, biliyorum.Bak, çocuk; bunu neden söylüyorum? Bizi, bu günlere getiren Çanakkale Savaşları'dır. Eskaza biz onu kaybetse idik, bugün hür dünya camiası yoktu. diye konuşmasına devam etti.  Ben ise:
  -Tamam, Paşa'm! Emredersiniz! şeklinde karşılık verdim.  Atatürk, sözlerine şunları da ekledi:
  -Bak, çocuk; sana bir şey daha söyleyeceğim. İnkılâpları ve ilkeleri yaşatacaksın. Gerektiğinde mücadele edeceksin. Sakın ha, unutma!  Ben:
  -Paşa'm, nasıl unuturum? Cumhuriyeti nasıl kazandık? Siz, Yüce Kahraman Atatürk'sünüz. diye cevap verdim.  Atatürk, sözlerini şöyle bitirdi:
  -"Biliyorum; ama, yine unutma diyorum...  BEN HERŞEYDEN ÖNCE ÖĞRETMENİM"

   
Bir Atatürk Öğretmeni - Refet ANGIN konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Bir Öğretmenin Anısı

  Bir Öğretmenin Anısı

  öğretmenle ilgili hikaye öğretmenlerle ilgili hikayeler öğretmen ile hikayeler bir öğretmenin anısı öğretmen anıları 2003 yılında Anadolu'nun şirin bir ilinin küçük bir ilçesine ilk kez atandım. Bu şirin ve küçük ilçeye büyük bir heyecan ile sanki yıllardır ayrı kaldığım bir sevdiğime kavuşurcasına uzun yolculuğumda gözlerimi bir saniye bile kırpmadan vardım. Heyecanımı her akşam henüz...
 2. Emekli Olan Bir Öğretmenin Vedası

  Emekli Olan Bir Öğretmenin Vedası

  okula veda şiirleri öğretmene veda sözleri öğretmene şiirleri öğretmenin vedası şiiri BİR EMEKLİ ÖĞRETMENİN VEDA KONUŞMASI Sevgili Çocuklarım! Benim İyi Öğrencilerim, Bu gün sizler yeni bir ders yılına başlıyor, bense öğretmenliğimin 50. yılını yaşıyorum. Büyük zaman dilimlerinden bir yüzyılın yarısı. Cumhuriyetimizin kurulduğu acı günler içinden geldim. Mustafa Kemal Gazi'nin,...
 3. Atatürk ve Öğretmenim

  Atatürk ve Öğretmenim

  ATATÜRK VE ÖĞRETMENİM Sevgili öğretmenim Heyecanla beklerdik seni her sabah "GÜNAYDIN" derdin, seslerin en güzeliyle, "BUGÜNKÜ KONUMUZ" diye, başlardın söze Kara tahta Önünde akbilgilerle Çırpınırdın, birşeyler öğretmek için bize. "BAYRAK" derdin öğretmenim Heyecandan dalgalanırdı sesin BAYRAK gibi "ATATÜRK" deyince coşardın sen...
 4. bir anne bir oğul bir öğretmen

  bir anne bir oğul bir öğretmen

  MUTLAKA OKUYUN.DÜNYANIN DÖRTBİR YANINDA DESTANLAR YAZAN ÜLKEMİZİN YÜZAKLARI ÖĞRETMENLERİMİZİN HİKAYELERİNDEN BİRİ.GÖZYAŞLARINIZA HAKİM OLAMAYACAKSINIZ Murat öğretmen o sabah derse girerken çok neşeliydi. Gönlünün keyfi yerinde olduğu böyle zamanlarda, ağzından bal damlar, dersinin tadına doyulmazdı. Neredeyse iki aydır ailesiyle haberleşememiş, onlara bir cümlecik olsun “merak etmeyin ben...
 5. öğretmene yazılmış bir mektup

  öğretmene yazılmış bir mektup

  öğretmene yazılan mektuplar bir öğretmene yazılan mektup en güzel mektuplar güzel bir mektup ÖĞRET ONAZaman alacak biliyorum, fakat eğer öğretebilirsen ona,...Kazanılan bir liranın, bulunan beş liradan daha değerli olduğunu öğret.Kaybetmeyi öğrenmesini öğret ona ve hem de kazanmaktan neşe duymayı.Kıskançlıktan ...uzaklara yönelt onu. Eğer yapabi...lirsen,Sessiz kahkahaların gizemini öğret...

Sayfayı Paylaş