Bir bardak kolanın dakika dakika zararları...

AuSSie-AnGeL

Daimi Üye
Üye
Bir bardak kolanın dakika dakika zararları...
Bir bardak kolanın dakika dakika zararları..
Kolayı çoğumuz düşünmeden tüketiyoruz Peki, kola içtikten sonra vücudumuzda ne gibi değişiklikler olur?
8086colaglass_015c-6922.jpg

(Prof Dr Ayşe Akın)

İlk 10 dakika:
10 çay kaşığı şeker vücudunuza girer (Günlük almanız gereken şeker
miktarının tamamı kadar) Fosforik asit tat alma duyunuzu keser ve aşırı şeker yüklemesinden dolayı kusmanızı engeller

20 dakika:
Kan şekerinizde ani bir yükselme olur, yüksek miktarda insulin patlamasına neden olur Karaciğeriniz vücudunuzdaki şekeri yağa çevirerek buna bir yanıt verir Bu sadece bir kaç dakika içinde olur
40 dakika:
Kafein emilimi tamamlanır Göz Bebekleriniz büyür, kan basıncınız
yükselir, karaciğeriniz kana daha fazla şeker pompalamaya başlar
Beyninizdeki adenozin reseptörleri rehaveti önlemek için bloke olur

45 dakika:
Beyninizde dopamin salgısı artarBu tıpkı eroinin vücuta yaptığı tepkimelere benzer
60 dakika:
Kafeinin diüretik özellikleri baş gösterir (tuvalet ihtiyacı) Bu da
vücutta depolanmış kalsiyum, magnezyum ve çinko'nun da beraberce dışarı atılması demek

Bir süre sonra şeker ihtiyacını tekrar duymaya başlayacaksınız, kendinizi halsiz ve bitkin hissedeceksiniz Vücudunuzda kola ile aldığınız bütün su tekrar dışarı atıldığı için susuzluğunuzu tekrar hissedeceksiniz Şeker ihtiyacını takiben, kafein isteği de başlayacak (sigaradaki gibi)

çok şükür aylardır içmiyorum,bıraktım kolayı diyorum da gülüyolar valla,meğer ne güsel etmişim:D:D:D:D tşkler paylaşım için canum...

Canım bende okadar zararını bildiğim halde bırakamıyorum.. Bağımlılık yapmış bende... sen sakın başkalarına bakmaa en iyi kararı sen almısssın... Tebrik ediyorum seni keşke bende bırakabilsemm.. Ne zaman bıraktım desem sadece 2 gun dayana biliyorum sonraaa tekrar içiyorum...

Ben de uzun zamandan beri hiç içmiyorum Angel'ım. Aslında bırakmak çok zor değil. Almayın yeter. :D

Emeğine sağlık...

ay harbi dedeeye yazık... birde yılarca içmeyip yeni içmeye başladıysaa... off off bırakamıyorum birara eve almadık o zamanda misafilikteee içtik ordada içinceee evedee aldık...ah bir bırakkaabilsem.. Sabah sabah olsa gene içerim...

Geri