Bir başörtüsünün hikayesi

FiRaRi_MeLeK

Daimi Üye
Üye
Bir başörtüsünün hikayesi
Burası bir kumaş pazarı... Ben de bir zamanların gözde bir kumaşıydım. Ama şimdi eskisi gibi bana rağbet etmiyorlar. Modam geçmiş. Renklerim canlı değilmiş. Yaşlı işiymişim. Bu yüzden diğer parlak renklerin altında kalmış ezilme tehlikesiyle karşı karşıyaydım O karanlık ve tozlu yerde yıllardan beri bekliyordum. Üstümdeki top kumaşların parçaları bitiyor yenileri geliyordu. Ustam kumaşları düzlerken bazen bana gözü çarpıyor esefle “Yer kaplıyorsun yıllardan beri burada. Seni artık buradan kaldırmak gerekiyor” diyordu kendi kendine.
Bir basörtünün hikayesi
“Hayır” diye avazım çıktığı kadar bağırmak istiyordum. “Bir gün elbet beni de alan biri bulunacak”
Diğer havalı renkler alay ederek “Komik olma artık senin yüzüne bakan bile yok.” dediler. “Bir de bize bak. Ne kadar da güzeliz! Renklerimiz şeker gibi. Desenlerimiz göz alıcı. Oysa sen ne kadar da iç karartıcısın!”
Kendimi savunarak “Hiç de iç karartıcı değilim! Bir zamanlar ben de yok satıyordum. Aranan bir kumaştım!”
“O bir zamanlardı şekerim şimdi bayanlar kendilerinin farkına vardılar. Daha güzel olmak istiyorlar. Daha çekici daha göz kamaştırıcı olmak istiyorlar. Ama sen mahkeme suratlısın!” dedi uçuk bir pembe kumaş.
İşte her gün böyle sözler duyuyor gittikçe daha derinlere doğru kayıyordum. Doğru söylüyorlardı. Benim çoktan modam geçmişti. Oysa önceden bayanlar dikkat çekmemek için beni tercih ederlerdi. Benden genellikle başörtüsü yaparlardı. Ben bunları düşünürken içeriye genç bir bayan girdi. Ağır tavırlarıyla sade giyimiyle vakarlı birine benziyordu. Ben bütün olanları diğer kumaşların altındaki küçük bir aralıktan izliyordum.
Ustam müşteriyi görünce “buyurun küçük hanım yardımcı olabilir miyim?” dedi.
Genç kız sakin bir edayla bakışlarını kumaşların üzerinde gezdirip “başörtülük bir kumaş arıyorum” diye bir kuş gibi şakıdı. Bunu duyar duymaz kalbimden vurulmuştum. Bizim bulunduğumuz yere doğru geliyorlardı. Üstümdeki uçuk renkli kumaşlar güzellik yarışına girmiş gibiydiler. Benim duyduğumu onlar da duymuş üstümde debelenip duruyorlardı. Fısıldayarak “susun geliyorlar” dedim.
Portakal rengi bir kumaş “Eee sana ne oluyor? Biz varken senin hiç şansın yok!” dedi eğlenerek.
“Şans mı kader mi göreceğiz!” dedim. Genç kızın beni görmesini çok arzu ediyordum. Ama nasıl? O kadar derinlerde kalmıştım ki ustam beni zahmet edip çıkarır mıydı?
Ustam eline fıstık yeşili bir kumaşı alıp “Küçük hanım bu renk size çok yakışır. Şimdi genç kızlar hep bu renklerden alıyor.” dedi.
Genç kız kumaşa göz ucuyla bakıp pek tenezzül etmedi. Diğer kumaşları inceliyor gittikçe gül yüzüne bir kaygı gelip oturuyordu. Ustam da genç kıza yardımcı oluyordu. “Yine siz bilirsiniz ama bence yaşınıza şu pembe turuncu rengi çok uygun.” dedi.
Renkli kumaşlar hep bir ağızdan “Eveeet!” dedi.
Kendimi göstermek için büyük bir çabaya girmiştim. Ama diğerleri beni itekliyor kendileri öne geçmek için beni eziyorlardı. İyice bunalmıştım. “Ahh boğuluyorum çekilin üstümden be!” diye bağırmak istiyordum. Mutlaka beni arıyordu.
Genç kız hayal kırıklığıyla “Aradığım burada değil galiba!” dedi.
“Buradayım küçük hanım ne olur devam edin!” diye bağırmak istiyordum. O kadar altta kalmıştım ki gördüğüm tek şey karanlıktı. “Allah’ım ne olur bana yardım et!” dedim debelenerek.
Genç kız kumaşlara üzgün bir şekilde bakıp “Teşekkür ederim.” dedi ustama. İşte gidiyordu. Ustam desen beni unuttu. “Usta! Duymuyor musun beni? Bak ben buradayım!” dedim çaresizlikle. Biliyordum ki beni duymayacaktı. Kaderimin gül yüzü gidiyordu işte.
Ustam üstümdeki kumaşları düzlerken bir şey hatırlamış gibi birden “Küçük hanım bir dakika!” deyip üstümdekileri boşaltmaya başladı. Aman Allah’ım giderek rahatlıyordum. Ferahlıyordum. Diğer kumaşlar mızmızlanıyordu. Kıvrak bir hareketle beni hızla çekip “Seni tamamen unutmuşum.” dedi kendi kendine yine. “Alıştık usta artık bu unutmalarına!” dedim ben de.
Genç kız beni görünce hızla yanımıza geldi. Gözleri ışıldıyordu. Bana sevgiyle dokundu. İşte birbirimize ilk sevdalandığımız an. Gözlerini benden alamıyordu. Ben de onun gül yüzünden. Kader bizi bir araya getirmişti sonunda. Diğer kumaşlar bize gıptayla bakıyordu.
Bilge bir kumaş “Eyvah” dedi. “Eyvah çok gözyaşı göreceksin!” “Evet” dedim. “mutluluk gözyaşları…”
Eve geldiğimizde genç kız dakikalarca aynanın karşısında benden gözünü alamadı. Yıllardan beri böylesine değer verilmemişti bana. Beni başına örtüp namaz kılıyor Kur’an okuyordu. Hiç böyle duygular yaşamamıştım. Dışarıda gül yüzlümü bir kalkan gibi koruyor kem gözlerden saklıyordum. Onunla çok güzel günlere şahit oldum. Arkadaşları tarafından çok sevilen bir kızdı. Bazen dostluklarını kıskanıyordum. Benim onu sevdiğim gibi acaba o da beni seviyor muydu?
Sürekli ders çalışıyor kitaplar okuyor uzun uzun düşünüyordu. Bazı geceler masanın başında uyuyakalıyordu. Kimi zaman uzaklara dalar akşam olduğunda bir nilüfer gibi kendini iç dünyasına kapatırdı. Sonra gözleri bana kayar gül yüzü gerçekten bir gül rengini alırdı.
Bir gün ikimiz de korkunç bir şeyle sarsıldık. Mutlu günler sona ermişti artık. Gül yüzlüm artık okuyamayacaktı. Okuluna devam edemeyecekti. Okuma hakkını elinden almışlardı. Çünkü beni tercih etmişti. Başörtüsünü... Olmadık hakaretlere uğruyor herkes geleceğini bilir gibi karanlık masallar uyduruyorlardı. Artık bizim için yeni bir süreç başlamıştı. Gül yüzlüm baskılara direnecek kendisiyle aynı yasaklara maruz kalanlarla yeni ve anlamlı dostluklar kuracaktı..
Zulme sürgüne dûçar edilmişti. Bu bir başörtüsü sevdası olmalı. Sabret gül yüzlüm sabret! Şu an karanlık. Belki gecenin en koyu olduğu bir vakit. Şafak yakındır gül yüzlüm şafak yakındır. Başak başak olacak bir gün ümitlerimiz. Allah’ın rahmet kanadının altında buluşacak bir gün ellerimiz..
 

Münzevi

Aktif Üye
Üye
Başörtüsü yasağı, günümüzün utanılacak zulümlerinden biri ve çirkinliğidir. Yobazlığın ve medeniyetsizliğin de göstergesidir. Her nekadar çağdaşlık ve medeniyet zırvalığına dayanarak ve laikliği ortaya sürerek yapılan bir zulüm olsa da dayanaklar tamamen kişilerin dine ve inançlı insanlara tahammül edemeyişinden kaynaklanmaktadır. Yoksa başörtüsünün laiklikle de bir alakası yoktur. Biz onu başka tarafımızdan anlıyoruz sadece. Anlamaya çalışıyoruz çünkü işimize böyle geliyor. Anayasayı örnek gösteriyoruz ama anayasada böyle bir şey yok. Herkes din ve vicdan hürriyetine sahiptir. Din hürriyetinden kasıt da ibadetlerin serbestçe yapılabilmesi demektir. Başörtüsü de bir ibadettir, Allah rızası içindir. Bunun siyasi simge olarak kullanıldığına yönelik yapılan ithamlar da tamamen, bu kişlerin saldırı yapmak için ortaya attığı fitnelerdir... Şunu anlıyorum ki biz malesef sözlerimizin değerini bilmiyoruz papağan gibi bir şeyleri ezberlemişiz sürekli onları geveliyoruz. Bu da utanılacak bir durum... Antibaşörtücülere bakın hepsi aynı şeyleri söyler başka halt bilmezler...
Bu insanların gözüne ben İSTİKLAL MARŞI'nı sokmak istiyorum. O sözler bizim kimliğimizdir ve büyük bir vatanseverlik ve imanla yazılmıştır. Kimliğimizi red ediyoruz biz daha hala medeniyetten bahsediyorlar. Ulan sen daha ulusal marşını anlamamışsın ne laf kalabalığı yapıyorsun?
Gene sinirlendim... Neyse...

Paylaşım için teşekkürler. Çok duyguluydu ben genelde acıklı hikayeleri sevmiyorum bu konuda. Makaleleri tercih ediyorum. Acıtasyon gibi geliyor bana acınacak bir durum yok. Ben şuan başörtülü değilim ama bu konuda bir İmam Hatipli olarak çok şey yaşadım... Allah her şeyi hakkıyla gören ve bilendir...
 
Üst