1. yorgunn

  yorgunn Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  22 Mart 2011
  Mesajlar:
  15
  Beğenilen Mesajlar:
  6
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  kocaeli

  Bir dediğinizi iki etmeyen, itaatkâr bir kocanız mı olsun istiyorsunuz? BUYRUN :)

  Konu, 'Ah Erkekler' kısmında yorgunn tarafından paylaşıldı.

  İşte Tempo’dan ABD’li Amy Sutherland’in 4 adımda başarıya ulaşan yöntemi.
  Evin orasına burasına dağılmış kirli çamaşırlardan… Bir omlet uğruna muharebe alanına çevrilmiş mutfak manzaralarından… Randevu yerine sanki Yemen’den geliyormuşçasına geç kalmalardan… Anahtardan dosyaya, tıraş losyonundan cep telefonuna kadar ne kaybedilse, sizi sorumlu tutan tavırlardan… Uzun lafın kısası, tertipten, düzenden nasibini almamış, dağınık, aklı bir karış havada kocanızdan yorulup, sıkılıp, usandıysanız… “Bir mucize formül bulsam da şunu şöyle bir yeniden yaratsam.” diyenlerin imdadına yetişen bir kitap ABD’de piyasaya çıktı. Film teklifleri aldıAmy Sutherland, The New York Times gazetesinde kısa bir makale olarak yayımladı. Makalesi o yılın, elektronik postayla en çok gönderilen hikâyesi seçildi.


  Koca eğitiminin temel kuralları

  • Olumlu davranışı takdir ettiğinizi belli edin.
  • Kirli sepetine bir tek çorap bile atsa teşekkür edin.
  • Hoşunuza giden bir şey yaptığında bir öpücükle, sevdiği bir yemekle, vs. ödüllendirin.
  • Unutmayın! Tepkinin iyisi de kötüsü de davranışı körükler.
  • Hoşunuza gitmeyen tavırları sabırla görmezden gelin.
  • Sakın boşu boşuna dırdır etmeyin! İşe yaramaz.
  • Azarlamak, bağırmak sadece erkeğin sıkıcı huylarını müzminleştirmeye yarar.
  • Etrafa atılmış kirli çamaşır sadece kirli çamaşırdır. Kişisel olarak algılamayın!
  • Kocanızı sizden çok farklı, bambaşka bir tür gibi kabullenin. Böylece objektif olabilirsiniz.
  • Hatayı kendinizde de arayın. İşe yaramayan stratejileri değiştirin.
  • İlgisini başka yöne çekin. Örneğin, mutfakta dolaşmaması için salona cips ve bira hazırlayın.
  Ders 1: Yaklaştır
  Amy’nin egzotik hayvan eğitmenlerinden öğrendiği temel ders, beğendiği davranışı ödüllendirmek, beğenmediğini ise görmezden gelmekti. Dırdır etmek, azarlamak söz konusu değildi. Kaliforniya’dan Maine’deki sıcak ama dağınık yuvalarına döndüğünde, Amy, Scott’a tamamen farklı davranmaya başladı. Örneğin, Scott çamaşır sepetine kirli tişört mü attı, hemen teşekkür etti. İkinci kirli çamaşır için öpücükle ödüllendirdi. Bu arada yatak odasının yerinde duran kirli yığınının üstünden, tek bir ters laf bile etmeden usulca geçip gitti. Zamanla fark etti ki Scott, Amy tarafından takdir edilmenin keyfini çıkarırken etraftaki kirli yığınları da küçülmeye başladı. Bu yöntemin adı ‘yaklaştırma’ydı.

  Ders 2: Sabret
  Eğitmenin beğenmediği davranışlara en ufak bir tepki vermemesinin adı ise ‘en az güçlendirici sendrom’. Zira pozitif ya da negatif herhangi bir tepki, davranışı körüklemekten başka bir işe yaramaz. Oysa hiçbir tepki verilmediğinde, o davranış biçimi zamanla yok oluyordu. İşte bu nedenle Amy kendini çok zor tutsa da hoşuna gitmeyen tavırlara kayıtsız kalmaya karar verdi.

  Ders 3: İmkânsız kıl
  Uyguladığı üçüncü teknik ‘uyuşmaz davranış’ kavramıydı. Bu yöntem, dikkati başka bir noktaya çekerek, istenmeyen davranışın yapılmasını engellemeye, mümkünse imkânsız kılmaya yönelikti. Amy bu tekniği kendisi yemek pişirirken Scott’ı mutfaktan uzak tutabilmek için kullandı. Ayağının altında dolaşmaması için salonun uzak bir köşesine bir çanak cips ve salsa sos koydu, parlak fikri tabii ki işe yaradı.

  Ders 4: Kişisel alma
  Dördüncü kural ise hataları asla kişisel olarak ele almamaktı. Eskiden Scott’ın münasebetsiz tavırlarını hakaret gibi ya da değer görmediğinin işareti olarak algılayan Amy, buna da son verdi. Eğitmenlerin mottosunu benimsedi: ‘Hata hiçbir zaman hayvanda değildir.’ Böylece kendi tepkilerini ve yanlışlarını da tahlil etmeyi öğrendi.
  Scott’ın kimi içgüdüsel tavırlarının köklü ve değişmez olduğunu kabullendi. Artık eskiye oranla, sivri uçları biraz daha yontulmuş bir kocası ve daha hoşnut olduğu bir evliliği vardı.
  Üstelik bu durumu anlayan kocası, üzerinde böyle bir teknik uygulanmasından hiç gocunmadığı gibi, taktiği kapıp Amy üzerinde denemeye başlamıştı.


  denemek lazım aslına :D:D   
  Son düzenleme: 29 Mart 2011
  orjinal-catlaq bunu beğendi.
 2. mavi_kelebek

  mavi_kelebek Forum Okuru

  ımmm bayıldım uyguluycam bakalım nasıl olucak
   
 3. orjinal-catlaq

  orjinal-catlaq Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  4 Ocak 2011
  Mesajlar:
  2.059
  Beğenilen Mesajlar:
  1.944
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  SoNsUzLuGuMuN KaRlIgInDa yAŞIyOrUm aRtIk
  gereceketende güzelmiş ama benim kocam kadın gibi iş yapara ama cok asidir deniyim kim bilir bu yöntem etki yaratır belki hahaha ne güzel olurdu ya düşünüyomda :D:D: kıs kısssssss hahaha hahaha
   
 4. MeLOo

  MeLOo Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  30 Mart 2011
  Mesajlar:
  592
  Beğenilen Mesajlar:
  391
  Ödül Puanları:
  63
  bende temelini atim evlenene kadar anca :D:D
   
Bir dediğinizi iki etmeyen, itaatkâr bir kocanız mı olsun istiyorsunuz? BUYRUN :) konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Delirmemin Bile Senli Bir Sebebi Olsun İstiyorum!..

  Delirmemin Bile Senli Bir Sebebi Olsun İstiyorum!..

  Delirmemin Bile Senli Bir Sebebi Olsun İstiyorum!.. Nasıl özlemektir ki bu, aynadaki gözlerimde bile senin gözlerini görüyorum... Mevsim ne olursa olsun, her sağanak yağmurda, sana koşuyorum ben, yalın ayak bir çocuk masumluğunda... Yüreğime sığmayan aşkını, beynim almıyor!...Geçen bunca zamana rağmen, içimde küllenmeyen aşkın!!! Seni görsem, seni duysam, bunca özleminle hasretinle...
 2. Karımın Bir Dediğini İki Etmedim :D:D

  Karımın Bir Dediğini İki Etmedim :D:D

  Her zaman erkekler kadınların sözünü dinlemeyi pek sevmezler.İllede benim dediğim olacak der dururlar.Bu yüzden evliliklerde bazen sorunlar çıkabilir.Ama güzel meleklerim sizlere şimdi bir örnek sizde uygulayın bunu bakalım bir daha çıkıyomu seslerii:laugh: Kahvede sohbet eden adama arkadaşları: ''Senin aile yaşantına hayranız, eşin ve çocuklarınla çok mutlu bir yaşantın var. Karının bir...
 3. Tutukla Bizi Zaman Terk Etmeyen Bir Tek Sensin

  Tutukla Bizi Zaman Terk Etmeyen Bir Tek Sensin

  Tutukla Bizi Zaman Terk Etmeyen Bir Tek Sensin Dışarıda kar yağıyor. Penceremin camlarına vuruyor taneler, sen dudaklarını kanatıyorsun kendinle. Ben pencereyi açıyorum, taneler düşüyor sen niyetine yüzüm sevişiyor. Derin sessizlikte elbet kollarım uzanır tutku burcundan varsın zaman dursun el sıkışıp oynayalım. Göz kayıp örtü sevinsin, böylece yanıp dinlensin kalp uyusun. Bir suskunluk...
 4. Bir dediğinizi iki etmeyen kocanız olsun ister misiniz

  Bir dediğinizi iki etmeyen kocanız olsun ister misiniz

  Sorunlar evlendikten sonra aynı evde yaşamaya başladığında başladı değil mi? Ortalıkta gezinen çıkarılıp fırlatılmış çoraplar, internette bitmeyen surf seansları, sürekli evde toplaşıp maç izleyen arkadaşlar. İşte kocanızı eğitmenin püf noktaları... Bunaldınız mı?.. Ne yapacağınızı, bu kaostan nasıl çıkacağınızı bilemez halde iseniz biri bir çözüm yolu buldu. Evin orasına burasına dağılmış...
 5. iki gönül bir olunca samanlık seyran olurmu?

  iki gönül bir olunca samanlık seyran olurmu?

  anketim sizleri bekliyor hadi kızlar bi el atın... anketim sizleri bekliyor hadi kızlar bi el atın... İki gönül bir olunca samanlık seyran olur mu? :d014:

Sayfayı Paylaş