BİR EVİN ORTALAMA YILLIK GELİRİ NE KADAR?

THESECRET

THESECRET

"Adalet olunca yiğitliğe lüzum kalmaz"
BİR EVİN ORTALAMA YILLIK GELİRİ NE KADAR?
bir hanenin ortalama yıllık geliri ne kadar,bir evin ortalama geliri ne kadar,bir haneye yıllık ne kadar para girmeli,ortamala yıllık hane halkı geliri ne kadar,bir evin yıllık geliri hakkında bilgiler
241x154_22-09-2014-iste-bir-evin-ortalama-geliri.jpg

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, yıllık bazda ortalama hane halkı geliri 29.479 TL. olarak belirlendi.Bunun yanısıra yıllık eşdeğer hanehalkı geliride aynı oranda düzenlendi.
Türkiye'de ortalama hane halkı büyüklüğünü 3.7 kişi olarak belirleyen TÜİK'in verilerine göre yapılan hesaplamalar, ortalama yıllık eşdeğer gelirin kişi başına 3 bin 581 lira olduğunu gösteriyor. TÜİK verilerine göre, İstanbul Bölgesi 18 bin 248 lira ile ortalama yıllık eşdeğer hanehalkı kullanılabilir geliri en yüksek olan bölge oldu. Bunu, 16 bin 294 lira ortalama gelir ile Batı Anadolu Bölgesi izledi. En düşük ortalamaya sahip bölge ise 6 bin 920 lira ile Güneydoğu Anadolu Bölgesi oldu. Bu gelirlerin ortalama hane halkı büyüklüğü ile kişi başı olarak hesaplandığında, İstanbul'da 4 bin 932 lira, Batı Anadolu'da 4 bin 401 lira, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde de 1,870 lira olarak belirlendi. NÜFUSUN YÜZDE 15'İ YOKSULLUK SINIRIN ALTINDA TÜİK, eşdeğer hanehalkı kullanılabilir medyan gelirinin yüzde 40, yüzde 50, yüzde 60 ve yüzde 70’i kullanılarak farklı yoksulluk sınırlarını da hesapladı. Buna göre, eşdeğer hanehalkı kullanılabilir medyan gelirin yüzde 50’si dikkate alınarak belirlenen yoksulluk sınırına göre nüfusun "yüzde 15’i yoksulluk riski altında" olduğu görüldü. Kentsel ve kırsal yerler için hesaplanan yoksulluk sınırlarına göre, kentsel yerlerde bu oran yüzde 13.6 iken, kırsal yerlerde yüzde 14.3 oldu. SÜREKLİ YOKSULLUK RİSKİ ALTINDAKİLER Hanehalkı eşdeğer gelirin yüzde 60'ı dikkate alınarak yapılan "sürekli yoksulluk" hesaplanmasında, sürekli yoksulluk riski altındaki nüfusun da büyük oranda olduğu görüldü. Buna göre, nüfusun yüzde 13'ü sürekli yoksulluk riski altında bulunuyor. Bu durumda, 2013 yılı için TÜİK'in açıkladığı 76 milyon 667 bin kişilik Türkiye nüfusunun, 10 milyonu sürekli yoksulluk riski altında bulunuyor. Aynı hesaplamalar göre, 11 milyon 500 bin kişi de yoksulluk sınırının altında koşullarda yaşıyor. GELİR FARKI 7.7 KAT Yüzde 20’lik gruplarda, en yüksek gelire sahip son gruptakiler yüzde 46.6 ile toplam gelirin yarısına yakınına sahip olurken, en düşük gelire sahip ilk gruptakilerin toplam gelirden aldığı pay yüzde 6.1 düzeyinde kaldı. HANELERİN ÜÇTE İKİSİ BORÇLU Araştırmanın ortaya koyduğu bir diğer sonuç ise, yüzde 65.4 ile hanehalklarının yaklaşık üçte ikisinin konut dışında ve taksit borçları bulunduğunu gösterdi. BÜYÜK ÇOĞUNLUK TATİL YAPAMIYOR Araştırmanın bir diğer çarpıcı sonucu ise, nüfusun yüzde 78.5’i gibi neredeyse 5 kişiden dördü "evden uzakta bir haftalık tatil" yapamadıları oldu. Araştırma ile ayrıca, yüzde 49 ile nüfusun yarısının "beklenmedik harcamalarını" karşılayabilecek birikime sahip olmadığı ortaya çıktı.

Haberin Tamamı İçin: http://www.gelecekteknolojisi.com/ekonomi-71/iste-bir-evin-ortalama-geliri-52099.html
GelecekTeknolojisi.Com
 

Benzer İçerikler

THESECRET
Cevaplar
0
Görüntüleme
996
THESECRET
THESECRET
Bilge Gökçen
Cevaplar
0
Görüntüleme
638
Bilge Gökçen
Bilge Gökçen
Bilge Gökçen
Cevaplar
0
Görüntüleme
611
Bilge Gökçen
Bilge Gökçen
Üst