1. GREY

  GREY Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  25 Aralık 2010
  Mesajlar:
  796
  Beğenilen Mesajlar:
  350
  Ödül Puanları:
  63

  Bir hata neler doğurdu

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında GREY tarafından paylaşıldı.

  FDA, 23 Haziran 1960’da doğum kontrol hapını ilk defa onayladı. Adı Enovid olan hap oldukça güçlüydü. Yumurtlamayı önleyerek hamileliğin önüne geçmek için yüksek dozlarda hormonlar içeriyordu.
  İki yıl içinde Enovid’in üreticisi, kan pıhtılaşması şikayetleriyle boğuşmaya başladı. 1966’da, kan pıhtılaşması, şeker ve kanserle ilgili kamunun kaygısı yüzünden FDA daha düşük dozlu haplara yeşil ışık yaktı.

  Şimdi, 50 yıl sonra, doğum kontrol haplarında baştakilere göre onda bir ile beşte bir arasında daha az hormon var. Columbia Tıp Merkezinden Dr. Janice Aubey; “Çok güvenli ve etkili bir doğum kontrol yöntemi” diyor.

  Günümüzde hapların pek çok farklı hormon dozlarından oluşan çeşitleri var. Böylece kadınlar doğum kontrol seçeneklerini kendi sağlık riskleri ve yaşam tarzlarına göre belirleyebiliyor. Bazı haplar dönemsel adet gördürürken bazıları hiç adet görmemeyi sağlıyor.

  HATANIN SONUCU DAHA İYİ İLAÇ OLDU

  Hapta iki hormonun kullanılmadı tesadüfi bir hataydı.
  1950'lerdeki bir klinik deney sırasında sadece progesteron içeren ilk haplara yanlışlıkla sentetik östrojen bulaştı. Zamansız kanamalar gibi sorunlarda belirgin bir azalma oldu ve östrojen hapın içeriğine dahil edildi.

  Günümüzde de en çok kullanılan doğum kontrol haplarında hem östrojen hem progesteron var. Bu hapların paketinde 21 tane hormon içeren hap ve bir haftalık plasebo hap bulunuyor. Üç çeşidi var. Tek fazlı olanlar üç aktif hafta boyunca aynı dozda hormon veriyor. Çift ve üçlü fazlı olanlarda ise hormon dozları değişiyor.

  Aubey’ye göre çift veya üç fazlı hapların bir avantajı olabilir. Çünkü kadını daha az hormona maruz bırakıyorlar. Ama henüz klinik olarak tespit edilmiş bir fark yok.

  Günümüzde hap, 50 yıl önceden daha hafif olsa da hâlâ bazı sağlık riskleri var. Yüksek tansiyon, kalp krizi, felç ve kan pıhtılaşması gibi. Bazı riskler, sigara tiryakileri ve 35 yaş üstündekilerde daha yüksek olabilir.

  UZATILMIŞ DÖNGÜ HAPLARI
  Kimyasal olarak, uzatılmış döngü hapları standart kombinasyonlu haplara benziyor. Sadece daha fazla aktif hap içeriyorlar. Plasebo hapların olduğu hafta, ya mevsimde bir ya hiç gelmiyor. Uzatılmış döngü haplarında beklenmedik kanama görülmesi daha olası ama onun dışında riskler ve yan etkiler diğerleriyle benzer.

  Aubey; “Her ay adet görmenin bir anlamı yok” dedi. Bunun, daha az adet görmek isteyen kadınlar için iyi bir seçenek olduğunu söyledi. Uzatılmış döngü hapları, ağrılı adet gören, adet dönemi baş ağrısı olan veya başka sağlık sorunları olan (kansızlık ve endometriyozis gibi) kadınlara öneriliyor.

  Aubey; “Yaşam kalitesiyle ilgili avantajlar da var fiziksel olanlar da” diyor.

  MİNİ HAP
  Mini hap küçük değil, sadece içinde östrojen yok. Standart haptan daha az affedici olan ilaç her gün tam olarak aynı saatte alınmalı.

  Mini hap, süt veren kadınlar için geliştirilmiş. Çünkü östrojen süt üretimini engelleyebilir. Ayrıca sigara içen, 35 yaş üstünde olan, yüksek tansiyonu veya migreni olan kadınlara da sıkça mini hap reçete ediliyor.

  Mini hapla bazı sağlık riskleri azaltılsa da, diğer haplarla aynı yan etkileri taşıyor. Bunlar arasında mide bulantısı, baş dönmesi, baş ağrısı ve cinsel istekte azalma yer alıyor.

  Sadece progesteron içeren mini hapların depresyon belirtilerini kötüleştirebileceği yönünde kanıtlar da var ama araştırmacılar fikir birliğine varmış değil. Bunun doğum sonrası depresyona ışık tutup tutmayacağı henüz bilinmiyor.

  Sonuçta günümüzdeki haplar Aubey’e göre “üstünde en çok çalışılan ve hazırda bulunan doğum kontrol yöntemi”. Uzmanlara göre, doğru alındığında hem güvenli hem etkili bir yöntem.

  Ayrıca pek çok çiftin cinsel hayatını iyileştiren bir yöntem olduğu kesin.


   
Bir hata neler doğurdu konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Candan Erçetin - Ha Bire Durmadan

  Candan Erçetin - Ha Bire Durmadan

  aglayan cok gulen yok arayan cok bulan yok aski tarif ederler ha bire durmadan ha bire durmadan kimi yanmaktan yana kiminin derdi baska sayiklar olduk seni ha bire durmadan ha bire durmadan ask olsun ask sana derken affettim ben seni ugrasma askla cosmak dururken senden olemem hic ugrasma aciya alistik tadini kacirdik olmaz ise yaramaz gozyasi yetmez ask aci cekmek olamaz
 2. Ajda Pekkan - Bir Hata

  Ajda Pekkan - Bir Hata

  veda etmeden son defa dolar yıllar gözlerime yalan dolu açılar yaşar hala benimle unutmak kolay değil nefret geçse yerine affetmek zor kelime yakışmıyor dilime insan alışır zamanla korktuğu yalnızlığa kalsam da bir başıma yeterim kendi kendime ya sen sen sevmeyi bilmeyen neden sevildikçe kahreden oysa pişmanlığı bir deneşen bilsen neler alırdin benden bir hataydı belki de...
 3. ''Hanım'' sözcüğü ne demek ?

  ''Hanım'' sözcüğü ne demek ?

  hanım ne demek ''Hanım'' sözcüğü ne demek ? Söylenir ki, bir gün Cengiz Han, tüm hanları toplamış, sağ yanına da eşini oturtmuş; Cengiz Han hanlarına, -- 'Ben Hanlar Han’i Cengiz Han, hepinizin hanıyım', eşini göstererek; -- 'Bu da benim HAN IM' demiş. İşte erkeklerin ”eşim” anlamına söyledikleri ”hanım” kelimesi oradangeliyormuş... Ne kadar insanca değil mi? Kadın adı da var, yeri de...
 4. Bir kerede 8 bebek doğurdu

  Bir kerede 8 bebek doğurdu

  ABD'de bir kadın, dün akşam bir doğumda batında 8 bebek dünyaya getirdi. Bir yerel TV'nin haberine göre, kimliğinin açıklanmasını istemeyen kadın, Los Angeles kentine 30 kilometre mesafedeki Bellflower banliyösünde 6 erkek, 2 kız çocuğu doğurdu. Haberde, doktorların, ağırlıkları 820 gramla 1,5 kilo arasında değişen bebeklerin sağlık durumlarının iyi olduğunu, ancak ilk 72 saatin, bebeklerin...
 5. bir hata neylere neden oldu...

  bir hata neylere neden oldu...

  merhaba bu benim buraya ilk girişim ve ilk yazışım neden yazdıgımı bilmiyorum acıkçası tek bildiğim acı çekiyorum ve kimseyle paylaşmadıgım ama içimi hergün yakan her sabah her gece her dakika canımdan can kopan bişeyi paylaşmak istiyorum...birini seviyorum iyi yürekli esmer yakışıklı çokk özel benim için ben hep şunu derim içimden ben onun için gelmişim bu dünyaya gercekten de öyle o benim...

Sayfayı Paylaş